Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Holding - definicja, struktura

Holding - definicja, struktura

 
Holding - definicja, struktura

Jest wiele możliwości zarządzania przedsiębiorstwem. Niekiedy firmom bardziej opłaca się łączyć się w większe grupy, funkcjonujące oddzielnie, ale w ramach jednej struktury finansowej. Innym razem duża firma na przykład w celu rozszerzenia działalności dzieli się na kilka filii. Czym jest holding?

 

Holding - definicja


Według Internetowego Słownika PWN holdingiem nazywamy „przedsiębiorstwo zarządzające innymi przedsiębiorstwami lub kontrolujące je dzięki posiadaniu ich akcji lub udziałów”. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa „hold”, znaczącego „trzymać”. W praktyce zazwyczaj mamy więc do czynienia z tzw. przedsiębiorstwem-matką, która niejako „utrzymuje” finansowo co najmniej jedną mniejszą firmę, posiada w niej udziały (minimum połowę udziałów lub 50% kapitału akcyjnego) oraz może wpływać na jej kadrę zarządzającą czy nawet kierunek działalności. Jednocześnie tzw. przedsiębiorstwa-córki funkcjonują jako niezależne podmioty prawne i organizacyjne, należące często do różnych branż.

 

Struktura holdingowa


Wyodrębnia się wiele rodzajów holdingu, między innymi:
    • horyzontalny - dotyczący firm działających w ramach tej samej branży,
    • wertykalny - kiedy firmy funkcjonują na różnych etapach wytwarzania tego samego produktu,
    • konglomeratowy (diagonalny) - gdy przedsiębiorstwa działają w różnych branżach.

Ponadto mówi się o holdingu:
    • jawnym (kiedy spółka dominująca jest w posiadaniu ponad połowy udziałów w ich nominalnej wartości lub akcji),
    • niejawny (kiedy część udziałów bądź kapitału akcyjnego należy do innej firmy przynależącej do holdingu, a złożona sieć wpływów czyni dane przedsiębiorstwo zależnym od grupy holdingowej.

Niekiedy przedsiębiorstwa-matki, prócz czerpania zysków z udziałów w ramach holdingu, prowadzą również poboczną działalność gospodarczą (np. handel). Jeśli zyski z tej dodatkowej działalności przewyższają te uzyskane przez holding, wówczas mamy do czynienia z holdingiem mieszanym. Gdy te zyski są mniejsze bądź firma nie prowadzi pobocznej działalności, jest to holding przedmiotowo jednolity.

Spółka holdingowa - zalety i wady


Do holdingu może dojść wówczas, gdy jedna z firm wykupuje udziały kolejnej, bądź kiedy duże przedsiębiorstwo wyodrębnia ze swoich struktur oddzielne podmioty, tzw. filie. Powodów tworzenia holdingów jest kilka - prócz zwiększenia zysków wymienia się rozszerzenie działalności przedsiębiorstw, wzbogacenie oferty, lepsze zarządzanie kapitałem ludzkim, zmniejszenie kosztów produkcji, dostęp do nowych technologii itp.

Nie można jednak zapominać o zagrożeniach związanych z tworzeniem holdingów. Są to między innymi trudności w utrzymaniu tajemnicy przedsiębiorstwa (konieczność przestrzegania ścisłych procedur dotyczących obiegu informacji, wymiany technologii i patentów). Istnieje również ryzyko, że dominujące przedsiębiorstwo będzie nadmiernie wpływać na działalność firm zależnych bądź podejmować decyzje dla nich niekorzystne.


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.