Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Hot desking – co to jest?

Hot desking – co to jest?

 
Hot desking – co to jest?

Jesteśmy przyzwyczajeni, że doskonale znamy biuro, zajmujemy w nim zawsze to samo miejsce. Każdy pracownik ma własne stanowisko, na którym często zostawia osobiste rzeczy, jak kubek, zdjęcie z wakacji czy ulubione figurki. To pozwala stworzyć sobie namiastkę prywatności nawet w open spasie. A co, gdyby okazało się, że codziennie pracujemy w innym miejscu, wśród innych ludzi? Na tym właśnie polega hot desking. Zgodnie z tą koncepcją przestrzeń biurowa może zostać ograniczona. W jaki sposób?

 

Czym jest hot desking?


Hot desking zakłada takie zorganizowanie przestrzeni, żeby stanowiska były dopasowane do różnorodnych zadań i stylu pracy. W firmie powinno się zatem znaleźć miejsce na salkę konferencyjną, biurka bez komputerów (np. dla pracowników, którzy przynoszą laptopy) i w razie potrzeby wyposażone w komputery i inny sprzęt. Każde stanowisko pracy użytkują codziennie inne osoby z danego działu, a nawet całej firmy. Można zatem w jednym tygodniu pracować w różnych miejscach, w zależności od własnych potrzeb oraz od dostępności biurek.

 

Hot desking – wady i zalety

 

Hot desking sprawdzi się między innymi w firmach, wykorzystujących nowe technologie i preferujących elastyczne formy zatrudnienia. Każde stanowisko pracy przy komputerze kosztuje, a jeśli pracownicy mogą wykonywać część swoich obowiązków z domu albo mają wybór, w jakich godzinach przychodzić do firmy, zdarza się, że kilka biurek pozostaje pustych przez cały dzień. Mniejsza liczba stanowisk pozwala więc na ograniczenie kosztów i optymalne wykorzystanie przestrzeni. T duże zalety hot deskingu, ale nie jedyne. Współdzielone stanowisko pracy w biurze daje możliwość do poznania większej liczby osób z różnych działów i na różnych stanowiskach. To sprzyja wymianie spostrzeżeń i pomysłów oraz pozwala poznawać więcej współpracowników.


Miejsce pracy zorganizowane zgodnie z tymi założeniami nie sprawdzi się jednak wszędzie. Trudno wyobrazić sobie dobrze funkcjonujący hot desking w kancelarii prawnej, w biurze księgowym albo w jakiejkolwiek firmie, gdzie pracuje się od 8:00 do 16:00 i każdy ma podobny zakres zadań realizowanych jedynie stacjonarnie. Jeśli obowiązki pracowników wymagają sporządzania papierowej dokumentacji, spotkań z klientami albo pracy w ściśle określonych godzinach, lepiej jeśli każdy ma swoje biurko.

W opozycji do argumentu dotyczącego zacieśniania relacji, większej kreatywności i innowacyjności stoi brak poczucia stabilizacji. Pracownik biurowy, który nie ma swojego miejsca może czuć się zagubiony i przytłoczony zmiennym otoczeniem. Nie zawsze hot desking oznacza też usprawnienie pracy – z jednej strony nieposiadanie stałego stanowiska niejako wymusza ograniczenie liczby papierowych dokumentów, lepszą organizację własnych zadań, a z drugiej może być niepraktyczne i powodować problemy z komunikacją między pracownikami.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.