Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Internetowe targi pracy

Internetowe targi pracy

 
Internetowe targi pracy

Technologia coraz śmielej wkracza w naszą codzienność. Jak pokazały okoliczności związane z pandemią, internet dla wielu osób okazał się szansą – na zdalną pracę, szkolenia i edukację online czy wirtualne spacery po muzeach lub spotkania ze znajomymi bez wychodzenia z domu. Internetowe targi pracy nie są niczym nowym i ta formuła sprawdziła się już wielokrotnie, łącząc poszukujących zatrudniania kandydatów z pracodawcami. Jak przebiegają takie wydarzenia? Czy warto w nich uczestniczyć?

 

Wirtualne targi pracy: co to jest?

 

Dużą halę ze stoiskami pracodawców, scenę, na której wypowiadają się eksperci, miejsce, gdzie można porozmawiać z rekruterem i dopracować swoje CV z powodzeniem, można przenieść do internetu. Wirtualne targi pracy pełnią taką samą funkcję jak tradycyjne targi pracy. Są wygodne dla kandydatów, którzy np. interesują się pracą w innej części Polski lub w innym kraju i nie muszą organizować weekendowego wyjazdu, by wziąć udział w targach. Dla pracodawców także oznaczają oszczędność czasu i możliwość przeprowadzenia szybkiej, skutecznej e-rekrutacji. Stanowią również świetną okazję do budowania wizerunku pracodawcy jako firmy nowoczesnej i przyjaznej pracownikom.

 

Targi pracy online: przebieg

 

Aby jako kandydat wziąć udział w wybranych targach i odwiedzać cyfrowe stoiska pracodawców, należy się wcześniej zarejestrować. Zazwyczaj uczestnictwo jest bezpłatne. Kolejny krok to stworzenie własnego profilu – dodanie kluczowych dla pracodawców informacji, załączenie CV. Jeszcze przed wydarzeniem można zapoznać się z pracodawcami uczestniczącymi w targach – sprawdzić, czym się zajmują (przez profil pracodawcy) i wybrać, z kim warto nawiązać kontakt. W dzień targów, w określonych godzinach dostępne są takie aktywności, jak czat i wideorozmowa online z pracodawcą, szkolenia czy webinary.

 

Czy warto wziąć udział w internetowych targach pracy?

 

Targi pracy online dla kandydata są okazją do zaprezentowania się dużej liczbie firm. Standardowo, odpowiadając na oferty pracy online, wysyła się CV, które analizuje rekruter i pierwszą szansą na to, by porozmawiać z przedstawicielem pracodawcy, poznać szczegóły, dopytać o warunki pracy, jest spotkanie rekrutacyjne. Uczestnik targów po pierwsze ma możliwość bezpośredniej komunikacji z pracownikiem działu HR czy rekruterem – umożliwia to rozmowa online – a po drugie, może poznać firmę lepiej, niż przeglądając jej stronę internetową czy bazując na samej treści ogłoszenia.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.