Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak kształtuje się bezrobocie w Polsce

Jak kształtuje się bezrobocie w Polsce

 
Jak kształtuje się bezrobocie w Polsce

Ile wynosi bezrobocie w Polsce

 

Stopa bezrobocia we wrześniu 2019 roku zanotowała kolejny spadek i wyniosła 5,1% – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

 

Tendencja spadkowa w tym zakresie utrzymuje się przez cały rok. Bardziej szczegółowe informacje na ten temat znaleźć można w publikacji GUS-u Bezrobocie rejestrowane I-II kwartał 2019 r., obejmujący okres od stycznia do czerwca 2019 r.

 

W raporcie czytamy:

„Wyniki badania bezrobocia rejestrowanego według stanu na koniec czerwca 2019 roku wskazują, że w porównaniu z marcem br. nastąpił spadek zarówno liczby zarejestrowanych bezrobotnych jak i stopy bezrobocia. Podobną tendencję odnotowano przy porównaniu danych z analogicznym okresem ub. Roku”.

 

Bezrobocie w Polsce – 2019 r.

 

W końcu czerwca w urzędach pracy zarejestrowanych było 877,1 tys. osób – o 107,6 tys. osób mniej niż w końcu marca oraz o 90,8 tys. osób mniej w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku. Jeśli wydawało się więc, że w 2018 r. bezrobocie w Polsce było bardzo niskie, obecnie pobijane są pod tym względem kolejne rekordy.

 

Ponadto w końcu II kwartału w porównaniu z I kwartałem spadek liczby osób zarejestrowanych w urzędach pracy odnotowano we wszystkich województwach, a największy miał miejsce w warmińsko-mazurskim (o 16,0%), zachodniopomorskim (o 13,6%), pomorskim (o 12,7%) oraz lubuskim (o 12,1%) i wielkopolskim (o 12,0%).

 

Dlaczego bezrobocie w Polsce spada

 

Na spadek bezrobocia wpływ ma wiele czynników, między innymi wzrost gospodarczy i deficyt pracowników poszczególnych branż, który przekłada się na wzrost płac i polepszenie warunków zatrudnienia. Innym czynnikiem obniżającym bezrobocie są emigracje zarobkowe Polaków, na przykład do krajów Europy Zachodniej.

 

Warto pamiętać, że mimo ogólnej tendencji spadkowej, bezrobocie w Polsce jest silnie zróżnicowane terytorialnie.

Liderem, jeśli chodzi o najniższy poziom bezrobocia, jest woj. wielkopolskie, gdzie wynosi ono 2,8%. Najtrudniejsza sytuacja na rynku pracy panuje w warmińsko-mazurskim (stopa bezrobocia na poziomie 8,6%).

 

Aktualne bezrobocie w Polsce (koniec września 2019 r.):
• woj. małopolskie – 4,1%,
• woj. śląskie – 3,7%,
• woj. wielkopolskie – 2,8%,
• woj. zachodniopomorskie – 6,5%,
• woj. lubuskie – 4,8%,
• woj. dolnośląskie – 4,6%,
• woj. opolskie – 5,5%,
• woj. kujawsko-pomorskie – 7,6%,
• woj. warmińsko-mazurskie – 8,6%,
• woj. pomorskie – 4,4%,
• woj. łódzkie – 5,4%,
• woj. świętokrzyskie – 7,7%,
• woj. luberskie – 7,1%,
• woj. podkarpackie – 7,7%,
• woj. podlaskie – 6,9%,
• woj. mazowieckie – 4,4%, w tym: region warszawski stołeczny – 2,1%.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Elektryk

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   107,00 - 111,00 zł brutto/godz.
    1 godz.
    Miejsce pracy: Irlandia Zakres obowiązków: wymiana liczników w domach prywatnych na liczniki typu Smart Meter, w indywidualnie wyznaczonym rejonie, sprawdzenie prawidłowości podłączenia licznika, ponowne podłączenie energii i sprawdzenie poprawności instalacji, wpisanie raportu z wykonania...
  • Prawnik

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres zadań: Jesteśmy firmą prężnie rozwijającą się, do swojego zespołu poszukujemy jeszcze kilku dobrych współpracowników. Kompleksowa obsługa prawna procesu inwestycyjnego (w tym realizowanego w reżimie ustawy Prawo zamówień publicznych), w szczególności: bieżąca...
  • Specjalista / Specjalistka HR (HR Biznes Partner)

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków Bieżące wsparcie menedżerów w realizacji polityki personalnej; Doradztwo z zakresu prawa pracy, narzędzi HR i metod komunikacji; koordynowanie projektów HR, w tym zarządzania zastępowalności oraz budowania planów retencji i sukcesji; prowadzenie rekrutacji na...
  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Kontroler jakości

    WIMECH S.C. Roland Ignatowski Anna Ignatowska   Pruszków, ul. Magazynowa 3 (blisko stacji PKP)    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Twój zakres obowiązków: Kontrola wyrobów spawanych z aluminium, stali nierdzewnej i stali niestopowej; Prowadzenie dokumentacji kontroli zgodnie z obowiązującymi w firmie wymaganiami; Wstępna analiza niezgodności oraz udział w procesie ich rozwiązywania; Optymalizacja procesu w celu...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.