Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak zostać fotoreporterem?

Jak zostać fotoreporterem?

 
Jak zostać fotoreporterem?

Z zawodem fotoreportera wiąże się wiele skrajnych emocji. Jednym kojarzy się z prześladowcą gwiazd, starającego się uwiecznić każde ich potknięcie. Innym jawi się jako zawód związany z zaangażowaniem społecznym, dokumentacją życia w jego najróżniejszych aspektach.

 

Fotoreporter - kim jest?

 

W swoim zawodzie fotoreporterzy korzystają z jednego głównego narzędzia - aparatu. Z reguły każdy posiada własny sprzęt i specjalistyczne obiektywy, które często mogą kosztować łącznie kilka tysięcy złotych. Do tego dochodzą statywy i inne akcesoria. Ich dobór w dużej mierze zależy od miejsca i czasu pracy (noc, dzień, ciemne pomieszczenia), od rodzaju fotografowanych sytuacji (z daleka, z bliska, plany statyczne, dynamiczne) itd. 

 

Fotoreporter relacjonuje różnego typu wydarzenia za pomocą zdjęć. Z reguły więc nie siedzi w biurze, ale pracuje w terenie, dokumentując np. koncerty, wystawy, eventy… Po zebraniu dokumentacji fotograficznej fotoreporter wybiera odpowiednie zdjęcia - czasem kilka lub kilkadziesiąt fotografii spośród kilkuset - i przygotowuje do publikacji (poprzez obróbkę w dedykowanych programach).

 

Fotoreporter - jak zostać?

 

Wizytówką fotoreportera są zdjęcia, więc aby znaleźć pracę, musi posiadać rozbudowane portfolio. Im jest ono bogatsze, tym większe możliwości zatrudnienia. Z zasady zdjęcia mają mieć charakter informacyjny. Należy zatem zwrócić uwagę, by fotografowane zdarzenia były interesujące dla szerokiego grona odbiorców. Ale równie ważne jest to, jak się dany komunikat przekaże.

 

Liczy się więc kreatywność, zmysł artystyczny, umiejętność obserwacji. Trzeba być także bardzo cierpliwym. Czasem tylko silna determinacja pozwala osiągnąć zamierzony cel i doczekać się idealnego ujęcia. Pracę fotoreportera można zacząć na różne sposoby. Wielu próbuje amatorsko fotografować interesujące wydarzenia z najbliższej okolicy. Koncerty, śluby itp. - już od najmłodszych lat można zbierać cenne doświadczenia.

 

Im wyższa ranga wydarzenia, tym większy prestiż dla fotoreportera. Jednak trzeba mieć świadomość, że nie wszędzie można wejść ze sprzętem fotograficznym. Dlatego np. na koncerty, wydarzenia sportowe, warto ubiegać się o akredytacje. Zdecydowanie łatwiej jest je otrzymać, współpracując ze znanymi na rynku redakcjami. Zatrudnienie się w agencji fotograficznej czy redakcji daje perspektywy stałych, w miarę regularnych zleceń.

 

Jak zostać fotoreporterem? Nie trzeba posiadać kierunkowego wykształcenia, jednak na rynku jest wiele możliwości, by przeszkolić się pod względem warsztatu, operowania światłem, budowania kompozycji itp. Do wyboru są między innymi studia i kursy fotograficzne.

 

Fotoreporter - praca

 

Praca fotoreportera wiąże się z wieloma wyzwaniami. Szczególnie trudnym zajęciem jest tworzenie relacji z toczących się konfliktów zbrojnych. Bardzo często obserwuje się tragedie innych ludzi - wypadki, kalectwo, śmierć. Jednocześnie trzeba pozostać obiektywnym, by skupić się na dokumentacji wydarzenia, a dodatkowo uważać na siebie, aby samemu nie zostać poszkodowanym.

 

Zupełnie inaczej może wyglądać praca fotoreportera koncertowego - ten z kolei funkcjonuje głównie wieczorami i w nocy, w wielkim tłumie, ale za to jeśli uda mu się zdobyć odpowiednie przepustki, może również fotografować zespoły np. na backstageu. Często jest to połączenie dwóch pasji - muzyki i fotografii.

 

Przed fotoreporterem stawiane są czasami bardzo ciężkie wymagania. Jednak istnieją również instytucje i wydarzenia nagradzające ich prace - zarówno na arenie lokalnej, jak i międzynarodowej. Prestiżowe wystawy czy nagrody świadczą o tym, jak bardzo ceni się pracę dobrego fotoreportera.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.