Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kobiety na rynku pracy – ważne i potrzebne dla gospodarki

Kobiety na rynku pracy – ważne i potrzebne dla gospodarki

 
Kobiety na rynku pracy – ważne i potrzebne dla gospodarki

Problemem dla gospodarki jest starzenie się społeczeństwa. Do zmian na lepsze może prowadzić wzrost liczby pracujących kobiet. Większa aktywność zawodowa pań wpłynie pozytywnie na rodzimy rynek pracy. Podniosą się też wpływy do budżetu. Jak wygląda zatrudnienie kobiet w Polsce i Europie?

 

Młode kobiety na rynku pracy w Polsce i UE

 

Sytuacja, w jakiej znajdują się kobiety na rynku pracy, jest nieustannie monitorowana przez jednostki krajowe oraz unijne. Dzieje się tak, ponieważ mimo wielu kroków podejmowanych w celu równouprawnienia płci, to nadal mężczyźni są w lepszej sytuacji zawodowej – wyższe wynagrodzenia, łatwiejszy dostęp do awansu, większa decyzyjność.

 

Raport Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydany w kwietniu 2019 roku wskazuje na wspominane wyżej różnice, skupiając się w szczególności na osobach młodych. W dokumencie czytamy, że „w końcu 2018 r. na wsi, na 100 bezrobotnych młodych mężczyzn, przypadały 151 bezrobotne kobiety do 25 r.ż., w mieście 167”.

 

Twórcy raportu zwracają uwagę, iż mimo tego, że kobiety posiadały liczebną przewagę, jeżeli chodzi o wykształcenie, to jednak były bardziej narażone na długotrwałe bezrobocie.

 

„Na koniec 2018 r. kobiety do 25 r.ż. pozostawały w ewidencji urzędów pracy 9,4 miesiąca, a mężczyźni – 4,8 miesiąca, co potwierdza, że czas pozostawania bez pracy młodych kobiet jest dłuższy niż mężczyzn”.

 

Jeżeli chodzi o Unię Europejską, to tu też nadal nie ma równowagi między zatrudnieniem kobiet i mężczyzn. „Nawet przy ciągłym zmniejszaniu się różnicy między wskaźnikami zatrudnienia kobiet i mężczyzn w 2018 r. we wszystkich państwach członkowskich UE wskaźnik zatrudnienia mężczyzn nadal był wyższy niż wskaźnik zatrudnienia kobiet” (dane dotyczą osób w wieku 20-62 lata).

 

Z danych Eurostatu wynika również, iż luka płacowa między kobietami i mężczyznami jest zdecydowanie niższa niż w przypadku starszych pracowników.

 

500+ a kobiety na rynku pracy

 

Mówiąc o sytuacji kobiet na polskim rynku pracy, należy wspomnieć o wpływie programu „Rodzina 500+”. Mimo iż jego celem było polepszenie sytuacji materialnej rodzin, zmniejszenie ubóstwa i wzrost dzietności w kraju to jednak dla rynku pracy nie jest zbyt korzystne rozwiązanie. Jak możemy przeczytać w raporcie z 2018 roku, sporządzonym dla OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), aktywność zawodowa matek do połowy 2017 roku spadła, szczególnie wśród kobiet o niższym wykształceniu i zamieszkałych w małych miejscowościach.

 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej broniło programu, mówiąc, iż nie ma bezpośredniego dowodu na to, że to „500+” było bezpośrednią przyczyną takiej sytuacji.

 

Elastyczne formy zatrudnienia a kobiety na rynku pracy

 

Jest wiele przyczyn powodujących tak duże różnice w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn. Z pewnością są to daleko idące stereotypy na temat roli w społeczeństwie – opieka nad ogniskiem domowym w opozycji do zarabiania pieniędzy i utrzymania gospodarstwa. Z pewnością duże znaczenie ma fakt, iż podczas ciąży i po porodzie kobiety nie mogą wykonywać wszystkich czynności służbowych ani być do dyspozycji pracodawcy przez pełne 8 godzin. Dlatego ważne są regulacje pozwalające łączyć pracę z założeniem rodziny i wychowaniem dzieci. Kodeks pracy przewiduje między innymi urlopy macierzyńskie i wychowawcze, przerwy na karmienie piersią itp. Dobrym rozwiązaniem jest też praca na pół etatu lub możliwość pracy z domu.

 

Również prowadzenie własnej firmy i związany z tym bardziej elastyczny codzienny grafik pozwoli łatwiej pogodzić życie prywatne z zawodowym. Tutaj kobieta może sama wyznaczać sobie zlecenia do wykonania i ustalać terminy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik biurowo- magazynowy

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Praca na stanowisku polega na: obsłudze wewnętrznych programów informatycznych; wprowadzaniu i wycofywaniu sztuk odzieży do/z serwisu; doboru odpowiedniej odzieży z magazynu i jej oznaczaniu; oznakowywaniu przydzielonej odzieży, (metkowanie/ przemetkowanie) przydzielaniu zgodnie ze zleceniem...
  • Grupa Inter Cars
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Poszukujemy do współpracy osoby, która potrafi wspierać pracę Zarządu w firmie o rozbudowanej strukturze. Praca codzienna koncentruje się na zadaniach: Organizowanie i protokołowanie posiedzeń Zarządu (2 spotkania w tyg.) Opracowanie dokumentów z zakresu wizji i strategii firmy, na bazie...
  • Operator / Programista CNC

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 700 - 16 500 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    3 godz.
    Zadania: Programowanie maszyn CNC; Prace na maszynach takich jak: tokarka, frezarka, szlifierka;
  • Specjalista ds. utrzymania ruchu

    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   13 100 - 16 500 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    3 godz.
    Twoimi zadaniami będzie: Uruchamianie, oraz testowanie złożonych urządzeń, systemów próżniowych sterowanych mikroprocesorem, hodowli kryształów, metrologii lub plazmy (zarówno funkcjonalne i akceptacyjne), Kompletowanie dokumentów testowych i odbiorowych zgodnie z ustaleniami z klientem....
  • Pracownik elewacyjny

    PHUB MARIUSZ WIŚNIEWSKI   Warszawa   
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska: Poszukujemy pracowników z całej Polski do wykonywania prac elewacyjnych (ocieplenia) w budynkach jednorodzinnych na terenie Warszawy.
  • Przedstawiciel Handlowy RPU

    Grupa Inter Cars   Mińsk Mazowiecki    praca mobilna
    specjalista (mid)  pełny etat
    3 godz.
    Zadania, które dla Ciebie mamy: Aktywne poszukiwanie nowych Klientów i budowanie własnej bazy; Obsługa Klienta w zakresie sprzedaży części i akcesoriów do pojazdów; Budowanie relacji z Klientami opartych o partnerską współpracę; Raportowanie pracy w CRM i przygotowywanie ofert...

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.