Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Koszty prowadzenia działalności gospodarczej

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej

 
Koszty prowadzenia działalności gospodarczej

 

Własna działalność gospodarcza to popularna forma prowadzenia biznesu. W Polsce takich firm jest ponad 3 mln. Jakie są koszty związane z działalnością gospodarczą? Jak przygotować kosztorys firmy? 

 

Założenie działalności gospodarczej - koszty

 

Ile kosztuje założenie firmy

 

Koszt otwarcia firmy jest uzależniony od formy prawnej działalności. W przypadku spółek trzeba ponieść koszty rejestracji firmy i inne dodatkowe opłaty. Zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem jest założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. 

 

Koszt założenia firmy w formie działalności gospodarczej jest zerowy. Złożenie wniosku do CEIDG jest bezpłatne i można to zrobić nawet przez internet. Założenie firmy jednoosobowej trwa w zasadzie jeden dzień i w zasadzie już od dnia zgłoszenia, można rozpocząć prowadzenie firmy. 

 

Jednoosobowa działalność gospodarcza VAT 

 

Rejestracja podmiotu jako VAT-owca jest bezpłatna (płaci się jedynie za wydanie papierowej decyzji VAT, która większości firm nie będzie potrzebna, a której wydanie jest opcjonalne). Jeśli podatnik zdecyduje się (bądź będzie musiał) być VAT-owcem, musi pamiętać o konieczności comiesięcznego odprowadzania podatku VAT. 

 

Ile kosztuje firma jednoosobowa? 

 

To, że samo założenie działalności gospodarczej jest bezpłatne, nie znaczy, że prowadzenie działalności gospodarczej nic nie kosztuje. Wraz z otwarciem firmy, trzeba się liczyć z kilkoma kosztami, które będzie trzeba regularnie ponosić, niezależnie od tego, czy firma uzyskała przychód, czy nie. 

 

Firma jednoosobowa ZUS

 

Podstawowe koszty utrzymania firmy to przede wszystkim składki ZUS. Obecnie (2018 r.), jeśli założona działalność to pierwsza firma podatnika, może on skorzystać z Ulgi na Start, która pozwala przez 6 miesięcy odprowadzać jedynie składkę zdrowotną oraz z preferencyjnych stawek ZUS (tzw. mały ZUS), który jest ulgą pozwalającą przez pierwsze 24 miesiące opłacać składki ZUS w obniżonym wymiarze. 

 

Aktualne koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie składek ZUS są podawane na stronach ZUS i każdego roku waloryzowane w związku ze zmianą minimalnego i przeciętnego wynagrodzenia za pracę. 

 

Inne koszty utrzymania firmy jednoosobowej

 

Księgowość firmy jednoosobowej 

 

Można ją prowadzić samemu bądź z pomocą biura rachunkowego. To, ile kosztuje księgowa, zależy od sposobu rozliczania z fiskusem, ilości dokumentów przesyłanych do księgowej miesięcznie i innych zmiennych. Prowadzenie małej firmy wiąże się z reguły z kosztami usługi księgowej w przedziale od 100 do 300 zł miesięcznie. 

 

Pozostałe koszty stałe prowadzenia działalności zależne są już od charakteru prowadzonego biznesu. Najczęściej stale koszty miesięczne firmy obejmują również koszt wynajmu przestrzeni biurowej, telefon, abonament za internet, ubezpieczenie firmy, raty kredytów, jeśli jakiś sprzęt został wzięty na kredyt lub w leasing. 

 

Do tego dochodzą wszystkie koszty zmienne, związane z tym, co firma produkuje, sprzedaje, jakie usługi oferuje. 

 

Rodzaje kosztów działalności gospodarczej 

 

Koszty w firmie można podzielić na kilka różnych kategorii, w zależności od tego, pod jakim kątem na nie patrzymy. Poniżej kilka przykładów:

 

Koszty uzyskania przychodu w zależności od częstotliwości ponoszenia:

 

  • stałe koszty prowadzenia działalności gospodarczej (np. czynsz za biuro, opłata za telefon komórkowy, abonament za oprogramowanie, składki na ubezpieczenia społeczne), 
  • zmienne koszty prowadzenia działalności gospodarczej (np. doraźne wydatki na gadżety reklamowe, zakup materiałów do produkcji). 

 

Koszty uzyskania przychodu w zależności od działu, w którym powstają: 

  • Koszty produkcji, 
  • Koszty obsługi klienta
  • Koszty marketingu 
  • Koszty sprzedaży itd. 

 

Koszty uzyskania przychodu w zależności od typu: 

  • Koszty materialne (np. składniki produktów, materiały reklamowe) 
  • Koszty niematerialne (np. składki ZUS, podatki, wynagrodzenia pracowników). 

 

Miesięczne koszty prowadzenia firmy – kosztorys firmy

 

Rozważając założenie działalności gospodarczej bądź samozatrudnienie, warto przygotować biznesplan uwzględniający koszty i przychody działalności gospodarczej. W takim biznesplanie uwzględnia się: 

  • Wszystkie nakłady, które trzeba ponieść by móc jako firma oferować określone produkty bądź usługi, 
  • Koszty uzyskania przychodu, na które składają się wszystkie stałe i zmienne opłaty ponoszone w trakcie prowadzenia działalności, 
  • Przychody (potencjalne), jakie może uzyskać firma. 

Mając takie dane, można przygotować kosztorys firmy i przewidzieć, jaki dochód może przynieść prowadzenie biznesu i czy ta swoja działalność będzie się opłacać. 

 

Co można wliczyć w koszty uzyskania przychodu? 

 

Co do zasady wszystko, co faktycznie służy osiąganiu przychodu z działalności gospodarczej. To, co można wliczyć w koszty działalności gospodarczej, będzie zatem ściśle związane z tym, co i w jaki sposób firma sprzedaje lub jakie usługi oferuje. 

 

Podatnik musi być w stanie wykazać i udokumentować związek między wydatkiem, który poniósł, a który chce zaliczyć do kosztów, a przychodem, który uzyskuje. Na przykład, przedsiębiorca, który prowadzi sklep stacjonarny, może wliczyć w koszty uzyskania przychodu, lampki bożonarodzeniowe kupione w celu dekoracji sklepu. Osoba prowadząca działalność we własnym mieszkaniu, która nie przyjmuje klientów w domu, nie może takich lampek wliczyć w koszty działalności, bo dekoracja mieszkania nie ma wpływu na pozyskanie klientów, a co za tym idzie, na przychód. 

 

Jak generować koszty w firmie? Poprzez dokonywanie zakupów niezbędnych do funkcjonowania firmy (np. materiałów lub usług). Oczywiście każdy zakup musi być związany z działalnością firmy. Jeśli jednak firma osiągnęła przychód w danym roku na tyle wysoki, że będzie musiała zapłacić podatek dochodowy dla firm z II progu (32% zamiast 18% od dochodu), efektywnym może okazać się zainwestowanie środków tak, by dzięki poniesionym kosztom móc zapłacić niższy podatek. Generowanie kosztów najczęściej dotyczy inwestycji w reklamę, marketing czy robienia zapasów magazynowych. 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Spedytor (Drobnica międzynarodowa)

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: obsługa klientów w zakresie transportu międzynarodowego (region Włochy) bezpośrednia współpraca z przewoźnikami i klientami w zakresie obsługiwanych zleceń; monitoring obsługiwanych zleceń, nadzór nad podwykonawcami; dbanie o wysoką jakość i...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Wsparcia Sprzedaży

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków opracowywanie analiz i raportów w zakresie wyników sprzedażowych oraz przygotowywanie prezentacji wynikowych; współpraca z menedżerami i doradcami oraz ich aktywne wspieranie w realizacji planów sprzedażowych, a także wsparcie merytoryczne; udział w projektach...
  • Pracownik biurowo- magazynowy

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Praca na stanowisku polega na: obsłudze wewnętrznych programów informatycznych; wprowadzaniu i wycofywaniu sztuk odzieży do/z serwisu; doboru odpowiedniej odzieży z magazynu i jej oznaczaniu; oznakowywaniu przydzielonej odzieży, (metkowanie/ przemetkowanie) przydzielaniu zgodnie ze zleceniem...
  • Specjalista ds. Gwarancji i Wsparcia Technicznego - importer pojazdów ciężarowych

    Grupa Inter Cars   Cząstków Polski    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Zakres obowiązków na stanowisku: rozliczanie wniosków gwarancyjnych; kontrola standardów serwisowych; wsparcie w procesach serwisowych Importera;
  • Inżynier elektryk

    Atum Energy Sp. z o.o.   Łódź, ul. Rzgowska 349    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   8 000 - 15 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Czym będziesz się u nas zajmować? opiniowanie rozwiązań technicznych w zakresie urządzeń i sieci elektroenergetycznych związanych z energetyką fotowoltaiczną; przygotowanie koncepcji oraz elektrycznych rozwiązań dla rozdzielnic niskiego napięcia w oparciu o specyfikację klienta oraz...
  • Pracownik elewacyjny

    PHUB MARIUSZ WIŚNIEWSKI   Warszawa   
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Opis stanowiska: Poszukujemy pracowników z całej Polski do wykonywania prac elewacyjnych (ocieplenia) w budynkach jednorodzinnych na terenie Warszawy.

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!