Kryptowaluty - podstawowe informacje 2019-04-15

Kryptowaluty - nowy rodzaj płatności

 

System płatności ewoluuje od wieków. Dokonując szybkiego przeglądu, przypomnijmy sobie, że kiedyś handlowało się dobrami - wymieniało inwentarz, płaciło w workach zboża. Potem zaczęto stosować proces wymiany metalami szlachetnymi, które zaczęto formować w monety. Aktualnie mamy do czynienia z pieniądzem fiducjarnym, który wg Internetowego Słownika Języka Polskiego PWN oznacza „pieniądz, który mocą decyzji władz państwowych jest prawnym środkiem płatniczym na danym terytorium”.


Oczywiście należy również wspomnieć o pieniądzach elektronicznych i transakcjach bezgotówkowych. Karta płatnicza, zlecenie przelewu online umożliwiają proces zakupu i sprzedaży bez konieczności fizycznego przekazywania pieniędzy.

 

Kolejnym elementem ewolucji płatniczej są kryptowaluty, nazywane inaczej wirtualnymi monetami.

 

Kryptowaluty - historia

 

Jak rozpoczyna się historia kryptowalut i czym różnią się od pieniędzy, które trzymamy na koncie? Należy oczywiście zacząć od 2009 roku i bitcoinów. Za autora tej formy płatności uznaje się Satoshi Nakamoto - jednak nie zostało wyjaśnione, czy chodzi o jedną osobę, czy o grupę działającą pod taką nazwą.

 

Kryptowaluta bitcoin powstała w opozycji do pieniądza fiducjarnego. Zestawienie tych dwóch środków płatniczych pozwoli wyjaśnić, czym są tzw. coiny.

 

Przy aktualnych transakcjach pieniężnych pośredniczą banki, notując dane i adresatów, i odbiorców. Przy zastosowaniu kryptowalut kupno i sprzedaż odbywają się wyłącznie między zainteresowanymi stronami, pozwalając im na zachowanie całkowitej anonimowości.

 

Przeksięgowanie środków z jednego tradycyjnego konta bankowego na inne przeważnie trwa jeden dzień, a gdy w grę wchodzą płatności międzynarodowe, czas ten się wydłuża. W przypadku kryptowalut czeka się bardzo krótko. Przy bitcoinach to ok. 10 minut, ale istnieją również takie wirtualne monety, które mogą się pojawić u odbiorcy już po kilku sekundach.

 

Obecnie rynek wirtualnych monet, ich rodzajów, ewoluował tak bardzo, że liczbę określa się już w tysiącach. Opierają się na różnych technologiach, ale upraszczając, można wśród nich wyróżnić kilka dominujących, wyżej wymienionych cech (anonimowość, czas transakcji, brak zależności od banków i gospodarki państwowej). Dzięki tym parametrom kryptowaluty zyskują coraz więcej zwolenników. Należy jeszcze dodać, iż przechowuje się w specjalnych portfelach (występują różne rodzaje portfeli - w wersji online i offline, a także drukowane).

 

Kryptowaluty - giełda

 

W związku z tak znaczącą liczbą wirtualnych monet powstały miejsca, gdzie się nimi handluje. Tak jak w przypadku normalnych, znanych nam walut, odbywa się to na dedykowanych giełdach. Wartość poszczególnych coinów najczęściej jest podawana w stosunku do dolara amerykańskiego (czyli z informacją ile USD trzeba zapłacić za daną kryptowalutę).

Kursy bitcoina i innych walut internetowych odnotowują zarówno spadki i wzrosty - tak jak euro, dolary, itd. W przypadku normalnych pieniędzy wpływ na ich wartość rynkową ma sytuacja ekonomiczno-gospodarcza danego państwa, czy ustalenia rządów, możliwości dodrukowywania pieniędzy.

 

Kryptowaluty są od tego odcięte. Mimo tego, zarówno notowania bitcoina, jak i innych internetowych walut zmieniają się. Co może mieć na to wpływ? Z pewnością popularność danych coinów - tego, jaka liczba użytkowników się nimi posługuje. Wiele jest również spekulacji co do innych czynników wpływających na wysokość notowań. Jednak przeważają głosy, że to zainteresowanie kontrahentów jest głównym motorem napędowym.

 

Kryptowaluty - jak powstają

 

Przy omawianiu tematu kryptowalut nie należy pomijać informacji, w jaki sposób zdobywa się dane monety. Otóż wyróżnia się kilka metod wydobycia. To m.in. proof of work i proof of stake.

Pierwszy wymaga wykorzystania tzw. koparek, czyli urządzeń przeliczających skomplikowane zagadnienia matematyczne - poprawne rozwiązania nagradzane są odpowiednio w kryptowalutach. Druga forma opiera się na posiadaniu portfela kryptowalut, liczbą monet i podłączeniu tego portfela do Internetu non stop. Im więcej monet i im dłużej jesteśmy podłączeni do sieci, tym więcej jesteśmy w stanie zarobić.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj