Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kto może być zwolniony ze szkolenia okresowego bhp?

Kto może być zwolniony ze szkolenia okresowego bhp?

 
Kto może być zwolniony ze szkolenia okresowego bhp?

Zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki – to obowiązek każdego pracodawcy, niezależnie, czy prowadzi duży zakład produkcyjny obsługiwany przez setki osób, czy zatrudnia jednego pracownika do zadań biurowych. Jedną z powinności pracodawcy jest też szkolenie personelu w zakresie bhp. Kogo to szkolenie nie dotyczy?

 

Szkolenie okresowe BHP a kategoria ryzyka


Dziesiąty dział Kodeksu pracy poświęcony został bezpieczeństwu i higienie pracy. W § 2. art. 2373. znajdziemy zapis: Pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Każda nowo zatrudniona osoba, zanim zacznie wykonywać swoje obowiązki, musi poznać przepisy i zasady bhp. Służy temu wstępne szkolenie – instruktaż ogólny i stanowiskowy. Nabyta na początku wiedza, zgodnie z Kp, powinna być też odnawiana na szkoleniach okresowych.

O ile w firmach, gdzie praca wiąże się z dużym ryzykiem wypadków i gdzie występują szkodliwe dla zdrowia czynniki w środkowniku pracy, regularne szkolenia okresowe mają swoje silne uzasadnienie, o tyle część pracowników wyłączono z obowiązku odbywania szkoleń bhp co kilka lat. Od 1 stycznia 2019 r. na mocy Ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym, w Kodeksie pracy do art. 2373 dodano:

§ 22. Szkolenie okresowe pracownika, o którym mowa w § 2, nie jest wymagane w przypadku pracownika na stanowisku administracyjno-biurowym, gdy rodzaj przeważającej działalności pracodawcy w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej znajduje się w grupie działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, chyba że z oceny ryzyka, o której mowa w art. 226 pkt 1, wynika, że jest to konieczne.

§ 23. W przypadku gdy rodzaj przeważającej działalności pracodawcy w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej znajdzie się w grupie działalności, dla której zostanie ustalona wyższa niż trzecia kategoria ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, pracodawca jest obowiązany przeprowadzić szkolenie okresowe pracownika, o którym mowa w § 22, w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy, licząc od dnia ustalenia wyższej kategorii ryzyka.

§ 24. Przepis § 23 stosuje się odpowiednio, gdy z dokonanej oceny ryzyka, o której mowa w art. 226 pkt 1, wynika, że przeprowadzenie szkolenia okresowego pracownika, o którym mowa w § 22, stało się konieczne. Szkolenie okresowe przeprowadza się w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy, licząc od dnia dokonania oceny ryzyka.

Reasumując, pracownicy administracyjno-biurowi w firmach zakwalifikowanych do maksymalnie 3. kategorii ryzyka bhp, nie mają obowiązku odbywania okresowych szkoleń, chyba że dokonana ocena ryzyka zawodowego na danym stanowisku pracy uzasadnia ich przeprowadzanie.

 

Kategorie ryzyka – bhp


Kategorie ryzyka ujęte są w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków.

Zwolnienie ze szkoleń okresowych bhp dotyczy pierwszych trzech kategorii, do których zaliczają się:

  • produkcja odzieży,
  • produkcja skór i wyrobów ze skór wyprawionych,
  • poligrafia i reprodukcja zapisanych nośników informacji,
  • produkcja komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych,
  • handel hurtowy i detaliczny pojazdami samochodowymi; naprawa pojazdów samochodowych,
  • handel hurtowy, z wyłączeniem handlu pojazdami samochodowymi,
  • handel detaliczny, z wyłączeniem handlu detalicznego pojazdami samochodowymi,
  • transport lotniczy,
  • działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi,
  • informacja i komunikacja,
  • działalność finansowa i ubezpieczeniowa,
  • działalność związana z obsługą rynku nieruchomości,
  • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna,
  • działalność organizatorów turystyki, pośredników i agentów turystycznych oraz pozostała działalność usługowa w zakresie rezerwacji i działalności z nią związane,
  • działalność detektywistyczna i ochroniarska,
  • działalność związana z administracyjną obsługą biura i pozostała działalność wspomagająca prowadzenie działalności gospodarczej,
  • administracja publiczna i obrona narodowa; obowiązkowe zabezpieczenia społeczne, organizacje i zespoły eksterytorialne,
  • edukacja,
  • działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją,
  • pozostała działalność usługowa, gospodarstwa domowe zatrudniające pracowników; gospodarstwa domowe produkujące wyroby i świadczące usługi na własne potrzeby.

 

Zwolnienie ze szkoleń okresowych bhp w jednostce oświatowej: warunki


Działalność edukacyjna znajduje się w trzeciej kategorii ryzyka, zatem szkolenie okresowe bhp dla pracowników administracyjno-biurowych nie musi być prowadzone m.in. w szkołach i na uczelniach, chyba że zgodnie z oceną ryzyka zawodowego na konkretnych stanowiskach takie szkolenia są potrzebne.

Jednostki oświatowe zatrudniają poza pracownikami administracyjno-biurowymi wielu innych, których obowiązuje okresowe uzupełnianie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Kluczowe są tutaj bowiem nie warunki pracy i przestrzenie biurowe, jako jej miejsce, ale samo stanowisko. Szkolenie bhp dla nauczycieli, dyrektorów, managerów, pracowników gospodarczych jest więc obligatoryjne.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.