Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Lagom i fika – jakie te filozofie wpływają na pracowników?

Lagom i fika – jakie te filozofie wpływają na pracowników?

 
Lagom i fika – jakie te filozofie wpływają na pracowników?

Lagom i fika to terminy pochodzące ze Szwecji, które w ostatnich latach zrobiły furorę w Polsce i wielu innych krajach. Odnoszą się do postaw w życiu prywatnym i zawodowym, dzięki którym łatwiej utrzymać równowagę, cieszyć się z drobnych spraw, budować relacje z innymi, poczucie własnej wartości i zarazem przynależności do grupy jako jej istotnego członka. Jak możemy czerpać z filozofii lagom i fika w pracy?

 

Lagom – co to jest?

 

Lagom to słowo dosłownie oznaczace w sam raz, akurat tyle, ile trzeba. Odnosi się do postawy, w której zachowujemy umiar, unikamy skrajności, powstrzymujemy od niekontrolowanej konsumpcji, nabywania dóbr – potrafimy cieszyć się z tego, co mamy, co nas otacza, dostrzegamy piękno i wartość wokół siebie. Lagom jest więc filozofią umiarkowania. W kontekście życia prywatnego może się ona przejawiać na przykład jako:

  • dawanie drugiego życia starym przedmiotom (stolik ze starych skrzynek, doniczki z puszek, pościel ze spranych koszulek, lampka z butelki),
  • zdrowa dieta, w której wykorzystujemy np. warzywa z własnego ogródka, choćby takiego na parapecie,
  • nieszukanie silnych wrażeń, a docenianie małych przyjemności (książka, słuchanie ulubionej płyty, gry planszowe z bliskimi),
  • stosowanie ekologicznych rozwiązań w budownictwie oraz w organizacji domu (wykorzystanie kąta padania i natężenia światła słonecznego w pewnych pomieszczeniach, by ograniczyć zużycie energii elektrycznej, zbieranie i wykorzystywanie deszczówki, segregacja odpadów).

 

Fika – co to znaczy?

 

Fika z kolei to zwyczaj robienia sobie przerwy w pracy lub innej działalności. W jej trakcie Szwedzi tradycyjnie piją kawę (choć może być to także inny napój) i jedzą słodkie przekąski (najczęściej bułeczki cynamonowe) w towarzystwie bliskich, rodziny czy współpracowników. Spotkanie z ludźmi, budowanie z nimi dobrych relacji, jest jednym z najważniejszych aspektów zwyczaju fika.

 

Lagom i fika – jak wpływa na wydajność pracy?

 

Lagom i fika mają szerokie zastosowanie w pracy. Lagom przejawia się na przykład jako:

  • budowanie zespołu w oparciu o współpracę, a nie konkurencję,
  • wzajemna pomoc w wykonywaniu zadań, dbanie o ducha drużyny,
  • rezygnacja z wyścigu szczurów, dążenia do awansu za wszelką cenę,
  • stworzenie przyjaznego, ekologicznego i zielonego biura,
  • dbanie o work-life balance,
  • rezygnacja z hierarchicznych stosunków między kadrą zarządzającą a pracownikami, akcentowanie relacji koleżeńskich.

 

Zwyczaj fika, powszechny w licznych szwedzkich firmach, można przenieść na grunt polski. Kodeks pracy gwarantuje prawo do dłuższej, 15-minutowej przerwy na lunch. W ramach fika możemy zaprosić na kawę, lunch, przekąskę współpracowników. Wspólna przerwa, w czasie której nie omawiamy kwestii zawodowych, ale po prostu miło spędzamy czas, może stać się zwyczajem.

 

Podobnie jak duńskie hygge w pracy, szwedzkie lagom i fika pozwalają na:

  • obniżenie stresu,
  • zwiększenie efektywności,
  • zbudowanie zgranego zespołu,
  • tworzenie więzi ze współpracownikami i z firmą,
  • wzrost motywacji i zadowolenia z życia zawodowego.
Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.