Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Marynarz - jak zostać, CV, praca, zarobki

Marynarz - jak zostać, CV, praca, zarobki

 
Marynarz - jak zostać, CV, praca, zarobki

Marynarz

 

Marynarz to osoba będąca członkiem załogi statku wodnego. W zależności od zdobytych kwalifikacji, przebytych praktyk, stażu pracy, a także jednostki na której pływa, może pełnić wielorakie funkcje.


Zawód marynarza charakteryzuje się tym, że przez część roku pracuje się na statku (w trybie ciągłym), a pozostałe miesiące spędza na lądzie, czekając na kolejny rejs. Długość pracy na statku uzależniona jest od kontraktu, na jaki decyduje się marynarz. Przeważnie jest to jednorazowo kilka miesięcy.

 

Jak zostać marynarzem

 

Zawód marynarza można wykonywać po ukończeniu specjalnych kursów i szkoleń (np. kurs indywidualnych technik ratunkowych, przeciwpożarowy, elementarne zasady udzielania pierwszej pomocy medycznej, bezpieczeństwo własne i odpowiedzialność wspólna). Należy pamiętać, że niektóre kursy trzeba odnawiać co 5 lat.

 

Istnieje również opcja, by kształcenie w kierunku zawodu marynarza rozpocząć już w szkole średniej. Potem można uzupełnić je studiami wyższymi. Odpowiednie kierunki oferują zarówno szkoły państwowe, jak i niepubliczne.

 

Marynarz, po ukończeniu nauki i zdobyciu niezbędnych kursów, powinien wyrobić sobie książeczkę żeglarską, która uprawnia go do przekraczania granicy morskiej i pobytu we wszystkich portach. Jest też dokumentem potwierdzającym tożsamość marynarza, zawierającym dane o przebiegu pracy.


Marynarz - CV

 

Marynarzy zatrudnia armator, czyli osoba lub przedsiębiorstwo, która eksploatuje dany statek. Są odpowiednie agencje oraz strony internetowe ułatwiające kontakt między nimi a marynarzami.


Jednak tak jak w każdej branży, tak i w tej występuje konkurencja, więc kandydatom na stanowisko przyda się dobrze skonstruowane CV. Aby znaleźć zatrudnienie na statku trzeba mieć ukończone odpowiednie kursy i szkolenia. Ze względu na specyfikację konkretnego stanowiska i konkretnej jednostki pływającej można zdobywać kolejne kwalifikacje, a informacja o nich powinna bezwzględnie pojawić się w życiorysie zawodowym.


Dodatkowym atutem, który będzie rozpatrywany przez pracodawcę, jest znajomość języka angielskiego. Praca marynarza ma często charakter międzynarodowy. Statki dokują w portach na całym świecie, członkowie załogi pochodzą z różnych krajów – wtedy język angielski będzie niezbędnym, by swobodnie komunikować się między sobą.


Praca dla marynarzy

 

Praca marynarza wymaga dobrej kondycji fizycznej i umiejętności szybkiego podejmowania decyzji. Osoba na tym stanowisku powinna też być odpowiedzialna, mieć silny charakter. Przyszły marynarz będzie musiał umieć pracować z różnymi grupami ludzi, w różnych warunkach atmosferycznych.
Jest to bardzo często praca niebezpieczna. Na statku trzeba uważać na każdy krok. Różne zagrożenia pojawiają się i ze względu na warunki atmosferyczne, na rodzaj przewożonego ładunku, a także – w przypadku kursów międzynarodowych – na działania piratów.
Warto też zwrócić uwagę na jeszcze jeden, specyficzny aspekt tego zawodu. Praca dla marynarzy oznacza rozłąkę z rodziną, z przyjaciółmi i z życiem na lądzie. Wymaga więc silnego charakteru i umiejętności radzenia sobie z takimi zostaniami, ale też z powrotami.

 

Ile zarabia marynarz

 

To, ile zarabia marynarz, jest uzależnione od stanowiska, które zajmuje na statku, od obowiązków jakie wykonuje, a także od jednostki na której pływa. Wynagrodzenie oscyluje między takimi kwotami jak 1000 euro do nawet 8000 euro. (W związku z tym, że kontrakty marynarzy mają często charakter międzynarodowy, stawki najczęściej podawane są w euro lub dolarach).


Mimo że zarobki marynarzy wyglądają dość korzystnie, to należy jednak pamiętać, że są to kwoty, które marynarz zarabia w trakcie trwania kontraktu. Jeśli niczego sobie nie zorganizuje podczas pobytu na lądzie, pozostanie przez ten czas bez dochodu.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!