Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Przerwa w pracy — w zależności od wykonywanej pracy

Przerwa w pracy — w zależności od wykonywanej pracy

 
Przerwa w pracy — w zależności od wykonywanej pracy

Każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę przysługuje przerwa od wykonywania obowiązków.

 

Przerwa w pracy na posiłek


Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę, który pracuje w wymiarze czasu pracy minimum 6 godzin dziennie, ma prawo do nieprzerwanej, 15-minutowej płatnej przerwy w pracy, która jest wliczana do czasu pracy.

Przerwa śniadaniowa

Tym mianem określa się najczęściej wspomnianą wyżej przerwę 15-minutową, choć w praktyce może ona być przeznaczona na spożycie dowolnego posiłku. Czas przerwy śniadaniowej może zostać przez pracodawcę wydłużony. W czasie trwania przerwy 15–minutowej, pracownik nie powinien opuszczać zakładu pracy. Przerwa śniadaniowa w pracy 8 godzin trwa również 15 minut.

Pracownicy pracujący w innych niż 8-godzinny systemach czasu pracy, często pytają o to, ile przysługuje przerwy na 12 godzin pracy (lub 10 godzin). Niestety, Kodeks Pracy określa jedynie minimalną ilość czasu pracy, jaka uprawnia do przerwy. Jeśli praca trwa dłużej niż standardowe, pełnoetatowe 8 godzin (np. 10 godzin, 12 godzin), dodatkowa przerwa w trakcie pracy nie przysługuje pracownikowi.

Przerwa na lunch a czas pracy

Zagraniczne korporacje wprowadziły do Polski modę na dodatkową przerwę w czasie pracy – przerwę na lunch. Jak długo może trwać taka przerwa pracownicza i jak ma się do przerwy na lunch Kodeks Pracy?

Według art. 141 § 1 Kodeksu Pracy pracodawca ma prawo do wprowadzenia jednej przerwy niewliczanej do czasu pracy. Kodeks Pracy czas przerwy określa na maksymalnie 60 minut, ale może ona być krótsza. Przerwa ta jest przeznaczona na spożycie posiłku bądź załatwienie spraw osobistych. Informację o przerwie zapisuje się w umowie o pracę bądź regulaminie pracy. Jest to bezpłatna przerwa w pracy.

Taka regulaminowa przerwa w pracy, może być łączona z przysługującą pracownikowi 15-minutową przerwą (ale nie musi). Pracodawca może również ustalić określone godziny, a których pracowników będzie obejmować taka przerwa obiadowa w pracy. Na przerwie pracownik może robić co chce, ma też prawo opuścić zakład pracy.

Jeśli pracownik nie chce takiej przerwy, może napisać wniosek do pracodawcy z prośbą o wyłączenie go z obowiązku posiadania dodatkowej przerwy, ale pracodawca nie musi się zgadzać.

 

Przerwy w pracy fizycznej


Kodeks Pracy nie wprowadza dodatkowych przerw w pracy dla osób pracujących fizycznie. Jeśli jednak praca jest szczególnie uciążliwa lub szczególnie szkodliwa dla zdrowia, pracodawca powinien skrócić normę czasu pracy. Może to zrobić poprzez wprowadzenie dodatkowych przerw w pracy bądź skrócenie normy czasu pracy.
Jeśli praca jest monotonna lub jest pracą w z góry ustalonym tempie (np. praca przy taśmie), pracodawca powinien skrócić normę czasu pracy poprzez wprowadzenie dodatkowych przerw w trakcie pracy (Art. 145. § 1 Kodeksu Pracy).

Jakie prace uznaje się za szczególnie szkodliwe bądź monotonne? Kodeks Pracy tego nie precyzuje. Nakazuje jedynie konsultacje z pracownikami oraz lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę nad pracownikami.

 

Praca stojąca kodeks pracy


Według Kodeksu Pracy, pracodawca musi zapewnić osobie pracującej w pozycji stojącej miejsce do odpoczynku w pozycji siedzącej w pobliżu stanowiska pracy (Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy Dz.U. 1997 nr 129 poz. 844 § 49 poz. 1 i 2).
Odpoczynek w pozycji siedzącej nie jest jednak przerwą w pracy. Pracownik powinien w miarę możliwości nadal świadczyć pracę. Pracownikowi pracującemu w pozycji stojącej przysługuje – tak jak pozostałym pracownikom — jedna 15-minutowa przerwa w pracy wliczana do czasu pracy (o ile jego czas pracy wynosi minimum 6 godzin).

 

Przerwy w pracy przy komputerze


Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, każdy pracodawca musi zapewnić pracownikowi pracującemu przy obsłudze monitora ekranowego:

    • łączenie przemienne pracy przy monitorze z innymi rodzajami pracy, przy nieprzekraczaniu godziny nieprzerwanej pracy przy monitorze,
    • pięć minut przerwy, po każdej godzinie pracy przy monitorze. Jest to przerwa wliczana do czasu pracy.
Warto tu zauważyć, że prawo do przerwy od pracy przysługuje tylko tym pracownikom, których praca w 100% wymaga pracy przy monitorze i co do zasady nie jest przerywana innymi czynnościami. Jeśli jednak pracownik wykonuje pracę, w ramach której, poza pracą przy monitorze, może wykonywać również inne czynności, pracodawca może zlecić takie zaplanowanie pracy, by pracownik co godzinę przerwał pracę przy monitorze innymi czynnościami. W takiej sytuacji pracownikowi nie będzie przysługiwać 5-minutowa przerwa w pracy.

Przerwy w czasie pracy przy komputerze nie mogą być też łączone w jedną dłuższą przerwę, gdyż to zadbanie o BHP, a nie danie pracownikowi więcej wolnego, było celem ustawodawcy.

 

Odpoczynek po pracy


Każdy pracownik ma prawo do odpoczynku po pracy. Kodeks Pracy uwzględnia normę dobową odpoczynku oraz normę tygodniową:

    • odpoczynek po pracy, norma dobowa – wskazuje na prawo do nieprzerwanego, 11-godzinnego odpoczynku w ciągu doby (Art. 132 Kodeksu Pracy).
    • odpoczynek po pracy, norma tygodniowa – wskazuje na prawo do nieprzerwanego 35-godzinnego odpoczynku w ciągu tygodnia (Art. 133 Kodeksu Pracy). W niektórych przypadkach pracodawca może skrócić czas tygodniowego odpoczynku do 24 godzin.

W powyższym artykule omówiliśmy to, ile przerwy w pracy należy się pracownikowi zgodnie z Kodeksem Pracy i stosownymi rozporządzeniami. Nie ma przeciwwskazań, by pracodawca ustanowił więcej przerw w pracy, jeśli będzie to korzystne dla pracownika. Ilość przerw w pracy (oraz ich warunki) powinny być opisane w regulaminie zakładu pracy.
W zależności od sytuacji pracownika mogą przysługiwać mu jeszcze inne dodatkowe przerwy w czasie pracy:

    • przerwa na karmienie dziecka piersią (to ile przysługuje przerwy w pracy na karmienie, zależy od ilości dzieci)
    • przerwa dla osoby niepełnosprawnej,
    • przerwa dla pracownika młodocianego,
    • przerwy związane z badaniem okresowym, szkoleniami BHP.
Przerwa w pracy — umowa zlecenie

Na koniec warto dodać, że przerwy w pracy reguluje Kodeks Pracy, a co za tym idzie, objęte nimi są osoby zatrudnione na umowę o pracę. Osoby pracujące na umowę zlecenie, nie mają prawa do przerw w pracy (płatnych i bezpłatnych), chyba że takie przerwy zostaną zagwarantowane w umowie zlecenie, zawieranej ze zleceniodawcą. Jeśli zatem zleceniobiorca chce, aby obejmowała go przerwa śniadaniowa w pracy, musi ją wynegocjować i zawrzeć w umowie.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj naszym Klientom wymarzone wakacje! Do głównych zadań Supervisora Biura Sprzedaży należeć będzie m.in. bezpośrednia obsługa Klienta w salonie Coral Travel oraz...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Referent ds Płac

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    obsługa płacowa pracowników i zleceniobiorców w tym m.in. terminowe naliczanie i wypłacanie wynagrodzeń oraz pochodnych, prawidłowe naliczanie należnych składek na ubezpieczenia społeczne, obliczanie zasiłków w tym ustalanie podstaw zasiłkowych, biegła obsługa komputera, obsługa...
  • Młodszy Specjalista ds. Rezerwacji

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twoje zadania: Obsługa wewnętrznego systemu rezerwacyjnego; Kontrola rezerwacji w systemie online; Bieżąca kontrola potwierdzeń od Kontrahentów Dokonywanie zmian w rezerwacjach na wniosek Klientów i Agentów; Kontakt e-mail z Agentami i Kontrahentami;
  • Lekarz - Specjalista z zakresu chirurgii (chirurgia naczyniowa i onkologiczna)

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa / pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Realizacja usług medycznych, Zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, Przestrzeganie procedur.

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.