Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Odpowiedzialność dyscyplinarna - co to jest, na czym polega, kary

Odpowiedzialność dyscyplinarna - co to jest, na czym polega, kary

 
Odpowiedzialność dyscyplinarna - co to jest, na czym polega, kary

Odpowiedzialność dyscyplinarna - co to jest

 

Każdy pracownik musi pamiętać o tym, że jednym z jego obowiązków jest przestrzeganie zasad, jakie zostały zawarte w umowie oraz regulaminach wewnątrzzakładowych. Oznacza to, że na osobach zatrudnionych ciążą pewne rodzaje odpowiedzialności: materialna, porządkowa oraz dyscyplinarna.

 

Odpowiedzialność dyscyplinarna dotyczy osób, które wykonują swoje zadania na zasadzie mianowania. Są to między innymi: urzędnicy państwowi oraz samorządowi, pracownicy służby cywilnej, policjanci czy mianowani nauczyciele.

 

Odpowiedzialność dyscyplinarna pracownika - na czym polega

 

Ten rodzaj odpowiedzialności służbowej polega na zasadzie winy np. za niewypełnienie obowiązków pracowniczych lub złamanie zasad etyki zawodowej. Przykładem takiego zachowania może być przyjęcie łapówki przez urzędnika państwowego lub policjanta. Rozpoczyna się wtedy wobec danej osoby postępowanie dyscyplinarne, które składa się z 3 etapów:

• postępowania przygotowawczego,
• rozpoznawczego,
• odwoławczego.

 

Pierwsze dwa etapy mają na celu wyjaśnienie zdarzenia. Osoba, wobec której prowadzone jest postępowanie, ma prawo do odwołania od decyzji komisji dyscyplinarnej. Zainteresowany powinien w ciągu 14 dni złożyć apelację (liczonych od dnia wręczenia decyzji).

 

Kara dyscyplinarna

 

Jeżeli postępowanie wykazało naruszenie przepisów lub obowiązków, należy spodziewać się nałożenia kar dyscyplinarnych. Należą do nich: upomnienie, nagana, pozbawienie szansy na awans. W niektórych przypadkach dochodzi do degradacji zawodowej osoby lub zwolnienia z pracy z zakazem wypełniania obowiązków na podobnych stanowiskach w ustalonym okresie. Za najsurowszy wymiar kary uważa się zakaz wykonywania zawodu.

 

Odpowiedzialność dyscyplinarna w policji

 

Według ustawy o policji z dnia 6 kwietnia 1990 roku: „Naruszenie dyscypliny służbowej stanowi czyn policjanta polegający na zawinionym przekroczeniu uprawnień lub niewykonaniu obowiązków wynikających z przepisów prawa lub rozkazów i poleceń wydanych przez przełożonych uprawnionych na podstawie tych przepisów”.

 

Za naruszenie dyscypliny policyjnej uważa się między innymi:

• odmowę wykonania rozkazu lub polecenia przełożonego,
• niedopełnienie obowiązków,
• przekroczenie uprawnień,
• wprowadzenie w błąd przełożonego lub innego policjanta,
• stawienie się w pracy pod wpływem alkoholu,
• utratę broni, amunicji lub legitymacji służbowej,
• utratę materiału dowodowego, który zawiera tajne informacje.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.