Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Odpowiedzialność pracownika za powierzone mienie, o czym warto wiedzieć

Odpowiedzialność pracownika za powierzone mienie, o czym warto wiedzieć

 
Odpowiedzialność pracownika za powierzone mienie, o czym warto wiedzieć

Na jakich zasadach przedsiębiorca przekazuje zatrudnionym służbowy samochód, laptop, telefon albo pieniądze? Jaka jest odpowiedzialność pracownika za powierzone mienie?

 

Mienie powierzone – definicja


Mienie powierzone to składniki majątku firmy, które są przekazywane w użytkowanie pracownikowi. Jest on zobowiązany sprawować nad nim pieczę i ponosi odpowiedzialność materialną (w pełnej wysokości) za ewentualne szkody. Ma także obowiązek zwrotu albo wyliczenia się z powierzonego mienia, którym mogą być zgodnie z art. 124. § 1. Kodeksu pracy:
1) „pieniądze, papiery wartościowe lub kosztowności,  
2)  narzędzia i instrumenty lub podobne przedmioty, a także środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze”.
Co więcej: „Pracownik odpowiada w pełnej wysokości również za szkodę w mieniu innym niż wymienione w § 1, powierzonym mu z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się” (art. 124. § 2. Kodeksu pracy).

 

Jaka jest odpowiedzialność pracownika za powierzone mu mienie


Jak już zostało wspomniane, pracownik ponosi pełną materialną odpowiedzialność za powierzone mienie. Jeśli zatem zgubił albo zepsuł służbowy telefon na skutek swojego zaniedbania, będzie zobowiązany pokryć straty. Podobnie, jeśli mienie zostało ukradzione, ponieważ np. nieodpowiednio je zabezpieczył.

Są jednak od tej zasady wyjątki. Jeśli szkoda wynikała z przyczyn niezależnych od pracownika, a zwłaszcza gdy pracodawca nie zapewnił warunków umożliwiających zabezpieczenie mienia, zatrudniony nie ma obowiązku pokrywać strat. Załóżmy, że po skończonej pracy zostawia powierzoną mu służbową odzież w firmowej szatni. Jeśli pracodawca nie ma pełnej kontroli nad zabezpieczeniem pomieszczenia, to on, a nie pracownik ponosi winę za skradzioną odzież. Ciężar dowodowy spoczywa jednak na barkach pracownika, a nie przedsiębiorcy.

 

Umowa powierzenia mienia


Choć nie ma obowiązku, by zawierać ją na piśmie, umowa odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie jest dla pracodawcy podstawą do egzekwowania ewentualnych roszczeń, a dla pracownika pewnym zabezpieczeniem. Od formy, ważniejszy jest w tym przypadku sposób przekazania mienia i to, czy charakter obowiązków wynikający z umowy o pracę tegoż wymaga. Pracownik powinien być świadomy i mieć możliwość skontrolowania, co zostaje mu powierzone oraz jaki jest stan i wartość mienia. Najczęściej przy przekazaniu odbywa się inwentaryzacja.

Warto też wspomnieć o sytuacji, w której mienie trafia w posiadanie nie jednego pracownika, a kilku osób. Każda z nich musi w takim przypadku podpisać z pracodawcą umowę o współodpowiedzialności materialnej za powierzone mienie.

Kto w tym przypadku pokryje straty pracodawcy? „Pracownicy ponoszący wspólną odpowiedzialność materialną odpowiadają w częściach określonych w umowie. Jednakże w razie ustalenia, że szkoda w całości lub w części została spowodowana przez niektórych pracowników, za całość szkody lub za stosowną jej część odpowiadają tylko
sprawcy szkody”. (art. 125. Kodeksu pracy.)

 

Powierzenie mienia pracownikowi – wzór


Przekazanie mienia pracownikowi dobrze jest potwierdzić w pisemnej umowie. Nie obowiązuje jeden obligatoryjny wzór tego dokumentu. Ważne, aby wskazać:
    •  strony umowy,
    •  opis mienia, za które odpowiedzialność bierze pracownik,
    •  czas trwania umowy,
    •  warunki używania mienia,
    • termin i zasady zwrotu mienia lub wyliczenia się.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.