CV / ŻyciorysList motywacyjnyRozmowa kwalifikacyjnaZmiana pracyUtrata pracyStudenciRynek pracyTemat dniaLista stanowiskDla pracodawcówWięcejWybierzCV / ŻyciorysList motywacyjnyRozmowa kwalifikacyjnaZmiana pracyUtrata pracyStudenciRynek pracyTemat dniaLista stanowiskDla pracodawców

Polacy znów chcą wyjeżdżać do Wielkiej Brytanii 2017-05-16

Wielka Brytania wyprzedziła Niemcy i ponownie została najczęściej wybieranym kierunkiem emigracji przez Polaków. Nasi rodacy chcą wyjeżdżać i zacząć pracę jeszcze przed nadejściem Brexitu.

 

Z cyklicznego raportu „Migracje Zarobkowe Polaków” wynika, że 19 proc. potencjalnych emigrantów zarobkowych z Polski zadeklarowało, że najchętniej wyprowadziliby się do Wielkiej Brytanii. To o 5 pkt. proc. więcej niż w jesiennej edycji badania. Ponadto, po raz pierwszy od niemal 2 lat – jesieni 2015 roku – wzrosło zainteresowanie kierunkiem brytyjskim.

 

Wielka Brytania wyprzedziła w tym zestawieniu Niemcy, które w ostatnich latach były liderem i kusiły potencjalnych emigrantów bliskością geograficzną oraz równie atrakcyjnymi zarobkami, jak te oferowane na wyspach. Teraz chęć emigracji za naszą zachodnią granicę deklaruje 15 proc. ankietowanych. Jeszcze w maju 2016, w jednej z poprzednich edycji raportu, ten wskaźnik kształtował się na poziomie ponad dwa razy wyższym.

 

Czynnikiem, który ponownie wzmocnił zainteresowanie brytyjskim kierunkiem emigracji, oprócz kwestii finansowych, jest także zbliżający się Brexit. Aż 57,9 proc. osób rozważających migrację do Wielkiej Brytanii zaznacza, że chce wyjechać i podjąć pracę zanim opuści ona szeregi Unii Europejskiej.

 

54,8 proc. ankietowanych na pytanie „Czy Pana/Pani decyzja o wyjeździe do Wielkiej Brytanii jest powodowana tym, żeby zdążyć z podjęciem pracy przed Brexitem” odpowiedziało „Raczej tak”, a 3,1 proc. „zdecydowanie tak”. Dla nieco ponad 30 proc. ten fakt nie miał znaczenia, a pozostałe 10,3 proc. nie miało w tej sprawie zdania.

 

Wygląda więc na to, że Polska emigracja w Wielkiej Brytanii znowu wzrośnie. Już teraz w samym Londynie przebywa, zgodnie z szacunkami GUS, 720 tys. Polaków. Jeszcze wyższe liczby podaje brytyjski urząd statystyczny, który szacuje, że naszych rodaków w brytyjskiej stolicy jest aż 916 tys.

Przeczytaj także:

Skomentuj