Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Policjant - stanowiska w policji

Policjant - stanowiska w policji

 
Policjant - stanowiska w policji

Zwód policjanta to praca w służbach mundurowych. Podstawowym obowiązkiem policjanta jest przeciwdziałanie łamaniu prawa i dbanie o prządek publiczny oraz bezpieczeństwo obywateli. Wymagania stawiane przyszłym funkcjonariuszom są bardzo wysokie. Według statystyk około 70% kandydatów odpada już przy testach psychologicznych. Jeżeli chcemy rozpocząć pracę w szeregach policyjnych musimy posiadać co najmniej średnie wykształcenie, cieszyć się nieposzlakowaną opinią i niekaralnością, być sprawnym fizycznie, posiadać polskie obywatelstwo oraz być szczególnie odpornym w trudnych i stresujących warunkach. Aby zacząć pracę w zawodzie policjanta należy skończyć specjalną dwuletnią szkołę oraz przejść kilkustopniową rekrutację, na którą składają się między innymi test z wiedzy (pytania dotyczą funkcjonowania władzy ustawodawczej, sądowniczej, i wykonawczej), badania psychologiczne, test sprawnościowy, rozmowa kwalifikacyjna oraz komisja lekarska. Jak w każdych służbach mundurowych, także w pracy policjanta wyróżnia się rangi i stopnie.

 

Spis treści

Praca w policji kryminalnej


Służbę w policji można wykonywać w jednostkach kryminalnych, śledczych, prewencyjnych oraz logistycznych, a oprócz tego można wybrać pracę w siłach lądowych, wodnych czy lotniczych. Należy pamiętać, że ścieżka rozwoju policjanta jest bardzo złożona, ponieważ w policji obowiązuje hierarchiczność. Dlatego, aby zacząć pracę w policji kryminalnej, trzeba wcześniej pracować w terenie. Z reguły do policji kryminalnej trafiają najbardziej doświadczeni funkcjonariusze z długoletnim stażem. Ważną cechą dobrego policjanta z działu kryminalnego jest wysoka odporność na stres, ponieważ policjant z działu kryminalnego będzie zajmował się zabójstwami, uprowadzeniami czy rozbojami. Oprócz tego trzeba wykazać się spostrzegawczością, logicznym myśleniem, niestandardowym myśleniem.

 

Posterunkowy: zarobki  

 

Zainteresowani pracą w policji często zadają sobie pytanie, ile zarabia policjant. Ok 2000 zł netto zarabia policjant w pierwszej grupie zaszeregowania (jest to osoba, która przebywa na stacjonarnym szkoleniu). Zarobki rosną wraz z kolejnymi stopniami policyjnymi. Posterunkowy jest jednym z najniższych stopni policyjnych i należy do pierwszej grupy zaszeregowania.

 

Policja drogowa: praca

 

Funkcjonariusze policji drogowej zajmują się zapewnieniem bezpieczeństwa na drogach, egzekwowaniem kar w przypadku naruszenia przepisów drogowych. Pracując w drogówce trzeba przede wszystkim znać przepisy prawa drogowego (jeżeli kierowca nie jest świadomy tego, że złamał przepisy, policjant ma obowiązek wytłumaczyć) oraz prawa karnego (np. kiedy wystawić mandat, kiedy pouczenie, a kiedy odebrać prawo jazdy). Do obowiązków policjanta drogowego należy także kierowanie ruchem, co może wiązać się z pracą w trudnych warunkach atmosferycznych.

 

Praca w policji dla prawnika


Wyższe wykształcenie ma bardzo duże znaczenie w pracy policji. Jeżeli absolwent prawa nie chce robić aplikacji, nie oznacza to, że będzie miał trudności ze znalezieniem pracy. Prawnicy mają całkiem sporo możliwości między innymi w policji kryminalnej bądź w wydziałach ds. walki z przestępstwami gospodarczymi oraz korupcją. Są także potrzebni w wydziałach, które zajmują się postępowaniami w sprawach nieletnich. Należy jednak pamiętać, że wyższe wykształcenie nie zwalnia z żadnego elementu postępowania rekrutacyjnego i każdy absolwent studiów wyższych musi przejść wszystkie testy.


Jakie choroby dyskwalifikują do pracy w policji


Praca w policji jest bardzo wymagająca, dlatego przyjmowane są osoby z pełną sprawnością fizyczną i umysłową. Podczas rekrutacji komisja lekarska przeprowadza szczegółowy wywiad i badania, które mają zweryfikować czy kandydat jest zdolny do pracy. Listę chorób, które są przeciwwskazaniem do pracy w policji można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 października 2018 r. w sprawie wykazu chorób i ułomności wraz z kategoriami zdolności do służby w Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służbie Ochrony Państwa.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.