Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Home Office
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Wybrana kategoria

Praca po fizyce: czym zajmuje się fizyk?

2020-02-25

Mimo iż aktualnie największe trendy w edukacji i zatrudnieniu krążą wokół informatyki, programowania, automatyzacji, są dziedziny, które, choć pozornie wydają się zamknięte, dają bardzo wiele możliwość. Czy należy do nich fizyka? Co można robić po studiach, co powinno być wyborem przyszłego żaka: fizyka teoretyczna czy doświadczalna?

 

Dziedziny fizyki – perspektywy pracy:

 

Fizyka to bardzo ogólne pojęcie, obejmujące badania nad budową oraz właściwościami materii i siłami, które na nią działają. Jest to niezwykle szeroki zakres od nauki o najmniejszych znanych elementach poznanych przez człowieka, do kosmologii, próbującej poznać teorię Wszechświata. Wyodrębniono więc i nazwano węższe specjalizacje. Ułatwia to poruszanie się po tematach, porządkowanie informacji, dokładniejsze i dogłębniejsze badania poszczególnych zjawisk, problemów itd.

 

Dla osób zafascynowanych prawami otaczającego nas świata, zasadami oddziaływania i budową materii podział ów może ułatwić wybór przyszłej ścieżki kariery. Poniżej przedstawiamy kilka dziedzin fizyki:

 

- fizyka teoretyczna – to jeden z dwóch głównych działów fizyki (drugim jest fizyka eksperymentalna). Opiera się na matematycznym opisie praw istniejących, a także na tworzeniu teorii i wyliczaniu tego, czego nie można sprawdzić poprzez doświadczenia. Do osób parających się badaniem tego obszaru należał światowej sławy naukowiec Stephen Hawking.

 

- fizyka doświadczalna (eksperymentalna) – wiąże się z wykonywaniem doświadczeń, obserwacją, zapisywaniem pomiarów, wyciąganiem wniosków.

 

- fizyka kwantowa, a właściwie mechanika kwantowa – jest to jedna z podstawowych teorii fizycznych, dotycząca świata najmniejszego, czyli atomów i cząsteczek. Fizyka kwantowa bada zjawiska między tymi obiektami, ponieważ podstawowe prawa mechaniki klasycznej są tu niewystarczające. W tej dziedzinie kluczowe znaczenie odegrali tacy fizycy jak Albert Einstein, Niels Bohr. Początkiem jest zaś słynny eksperyment z tzw. kotem Schrödingera.

 

- fizyka jądrowa i atomowa – mimo że w opinii publicznej fizyka jądrowa nie wzbudza pozytywnych skojarzeń, to jednak ma bardzo duże znaczenie dla funkcjonowania dzisiejszego świata. Nie tylko w kontekście wytwarzania broni. W badaniach nad jądrem atomowym, oddziaływaniem i procesami jądrowymi wielu doszukuje się tańszego i bogatego źródła energii (działania w tym kierunku prowadzi np. Bill Gates).

 

- kosmologia i astronomia – skąd pochodzimy, jak powstał Wszechświat, kurczy się czy rozszerza, kiedy nastąpił Wielki Wybuch i czy w ogóle miał miejsce? Tu z pomocą przychodzi właśnie kosmologia i astronomia.

 

- fizyka medyczna – łączy ze sobą fizykę i medycynę. Badania w tym obszarze wykorzystywane są w diagnostyce oraz terapii medycznej. Fizyka medyczna to na przykład tomografia komputerowa, mammografia, USG.

 

- fizyka techniczna – symulacje komputerowe, analiza danych z eksperymentów, przetwarzanie sygnałów. To połączenie nauki o fizyce, matematyce oraz techniki. Praca po fizyce technicznej może wiązać się np. z opracowywaniem nowych rozwiązań w telefonii komórkowej, urządzeniach optycznych, elektronicznych itd.

 

Studiowanie fizyki daje bardzo wiele perspektyw. Z pewnością wielu słyszało o postaciach wspomnianych wyżej. Dodajmy też, że laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki była Maria Skłodowska-Curie. Chociaż niektórym może się wydawać, że wszystko z dziedziny fizyki zostało już wymyślone, to jednak co jakiś czas docierają do nas informacje o nowych odkryciach i teoriach. Wystarczy przyjrzeć się informacjom, za co w ostatnich latach przyznano wspomnianą już Nagrodę Nobla – za to, że neutrony mają masę, za odkrycie egzoplanety, która orbituje wokół gwiazd typu słonecznego.

 

Nauczyciel fizyki w szkole: czy warto?

 

Należy także wspomnieć o ważnej roli nauczycieli i wykładowców. Zarówno praca na uczelni, jak i w szkole wymaga nie tylko podstawowej wiedzy z każdej dziedziny fizyki, ale także odpowiedniego podejścia pedagogicznego. Niejednokrotnie zamiłowanie do przedmiotu rodzi się z pasji osób prowadzących zajęcia, którzy potrafią w odpowiedni sposób przekazać wiedzę, ale też szacunek do danej nauki.

 

Zarobki nauczycieli niestety nadal pozostawiają wiele do życzenia. Oczywiście można prowadzić korepetycje z fizyki, zajęcia pozalekcyjne. Przy wyborze tego zawodu jednak duże znaczenie, jeśli nie dominujące, ma powołanie, poczucie misji i zamiłowania do przedmiotu.

 

Przeczytaj także: