Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca po fizyce: czym zajmuje się fizyk?

Praca po fizyce: czym zajmuje się fizyk?

 
Praca po fizyce: czym zajmuje się fizyk?

Mimo iż aktualnie największe trendy w edukacji i zatrudnieniu krążą wokół informatyki, programowania, automatyzacji, są dziedziny, które, choć pozornie wydają się zamknięte, dają bardzo wiele możliwość. Czy należy do nich fizyka? Co można robić po studiach, co powinno być wyborem przyszłego żaka: fizyka teoretyczna czy doświadczalna?

 

Dziedziny fizyki – perspektywy pracy:

 

Fizyka to bardzo ogólne pojęcie, obejmujące badania nad budową oraz właściwościami materii i siłami, które na nią działają. Jest to niezwykle szeroki zakres od nauki o najmniejszych znanych elementach poznanych przez człowieka, do kosmologii, próbującej poznać teorię Wszechświata. Wyodrębniono więc i nazwano węższe specjalizacje. Ułatwia to poruszanie się po tematach, porządkowanie informacji, dokładniejsze i dogłębniejsze badania poszczególnych zjawisk, problemów itd.

 

Dla osób zafascynowanych prawami otaczającego nas świata, zasadami oddziaływania i budową materii podział ów może ułatwić wybór przyszłej ścieżki kariery. Poniżej przedstawiamy kilka dziedzin fizyki:

 

  • fizyka teoretyczna

to jeden z dwóch głównych działów fizyki (drugim jest fizyka eksperymentalna). Opiera się na matematycznym opisie praw istniejących, a także na tworzeniu teorii i wyliczaniu tego, czego nie można sprawdzić poprzez doświadczenia. Do osób parających się badaniem tego obszaru należał światowej sławy naukowiec Stephen Hawking.

 

  • fizyka doświadczalna (eksperymentalna)

wiąże się z wykonywaniem doświadczeń, obserwacją, zapisywaniem pomiarów, wyciąganiem wniosków.

 

  • fizyka kwantowa, a właściwie mechanika kwantowa

jest to jedna z podstawowych teorii fizycznych, dotycząca świata najmniejszego, czyli atomów i cząsteczek. Fizyka kwantowa bada zjawiska między tymi obiektami, ponieważ podstawowe prawa mechaniki klasycznej są tu niewystarczające. W tej dziedzinie kluczowe znaczenie odegrali tacy fizycy jak Albert Einstein, Niels Bohr. Początkiem jest zaś słynny eksperyment z tzw. kotem Schrödingera.

 

  • fizyka jądrowa i atomowa

mimo że w opinii publicznej fizyka jądrowa nie wzbudza pozytywnych skojarzeń, to jednak ma bardzo duże znaczenie dla funkcjonowania dzisiejszego świata. Nie tylko w kontekście wytwarzania broni. W badaniach nad jądrem atomowym, oddziaływaniem i procesami jądrowymi wielu doszukuje się tańszego i bogatego źródła energii (działania w tym kierunku prowadzi np. Bill Gates).

 

  • kosmologia i astronomia

skąd pochodzimy, jak powstał Wszechświat, kurczy się czy rozszerza, kiedy nastąpił Wielki Wybuch i czy w ogóle miał miejsce? Tu z pomocą przychodzi właśnie kosmologia i astronomia.

 

  • fizyka medyczna

łączy ze sobą fizykę i medycynę. Badania w tym obszarze wykorzystywane są w diagnostyce oraz terapii medycznej. Fizyka medyczna to na przykład tomografia komputerowa, mammografia, USG.

 

  • fizyka techniczna

symulacje komputerowe, analiza danych z eksperymentów, przetwarzanie sygnałów. To połączenie nauki o fizyce, matematyce oraz techniki. Praca po fizyce technicznej może wiązać się np. z opracowywaniem nowych rozwiązań w telefonii komórkowej, urządzeniach optycznych, elektronicznych itd.

 

Studiowanie fizyki daje bardzo wiele perspektyw. Z pewnością wielu słyszało o postaciach wspomnianych wyżej. Dodajmy też, że laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki była Maria Skłodowska-Curie. Chociaż niektórym może się wydawać, że wszystko z dziedziny fizyki zostało już wymyślone, to jednak co jakiś czas docierają do nas informacje o nowych odkryciach i teoriach. Wystarczy przyjrzeć się informacjom, za co w ostatnich latach przyznano wspomnianą już Nagrodę Nobla – za to, że neutrony mają masę, za odkrycie egzoplanety, która orbituje wokół gwiazd typu słonecznego.

 

Nauczyciel fizyki w szkole: czy warto?

 

Należy także wspomnieć o ważnej roli nauczycieli i wykładowców. Zarówno praca na uczelni, jak i w szkole wymaga nie tylko podstawowej wiedzy z każdej dziedziny fizyki, ale także odpowiedniego podejścia pedagogicznego. Niejednokrotnie zamiłowanie do przedmiotu rodzi się z pasji osób prowadzących zajęcia, którzy potrafią w odpowiedni sposób przekazać wiedzę, ale też szacunek do danej nauki.

 

Zarobki nauczycieli niestety nadal pozostawiają wiele do życzenia. Oczywiście można prowadzić korepetycje z fizyki, zajęcia pozalekcyjne. Przy wyborze tego zawodu jednak duże znaczenie, jeśli nie dominujące, ma powołanie, poczucie misji i zamiłowania do przedmiotu.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Frezer / Tokarz z językiem niemieckim

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: Programowanie, ustawianie i obsługa frezarek lub tokarek CNC, Weryfikacja i wprowadzanie korekt w gotowych programach obróbczych, Obróbka detali zgodnie z dokumentacją techniczną, Monitorowanie procesów skrawania i dokonywanie niezbędnych regulacji, Dbanie o porządek na...
  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...
  • Specjalista ds. Logistyki

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Koordynacja procesu zarządzania zamówieniami, w tym np. tworzenie zamówień sprzedaży w ERP, potwierdzanie terminów realizacji zamówień; Organizowanie i koordynowanie wysyłek produktów (Polska, Europa) we współpracy z firmami spedycyjnymi i agencjami celnymi;...
  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Pracowniczka / Pracownik w domach opieki

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Opis stanowiska podstawowa pielęgnacja pacjentów; podawanie posiłków; kontrola stanu zdrowotnego pacjenta (pomiar ciśnienia, wagi, cukru)
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    4 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.