Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Premia uznaniowa – opodatkowanie, ZUS, kalkulator premii

Premia uznaniowa – opodatkowanie, ZUS, kalkulator premii

 
Premia uznaniowa – opodatkowanie, ZUS, kalkulator premii

Im większa motywacja, tym większa skuteczność działania! Tylko jak motywować do pracy? Nie jest to podchwytliwe pytanie: nie od dziś wiadomo, że jedną z najlepszych i najefektywniejszych metod motywacyjnych w pracy jest dobry system wynagrodzeń i benefitów. Należy do nich premia uznaniowa, czyli dodatek do podstawowej pensji przyznawany dobrowolnie i zależny jedynie od decyzji pracodawcy. Ile wynosi premia uznaniowa i czy wlicza się ona do dochodu? Wyjaśniamy, kiedy pracownik może liczyć na dowód uznania w postaci premii oraz jak wyglądają kwestie podatkowe i inne formalności związane z tego rodzaju świadczeniem.

 

Spis treści

Premia uznaniowa – co to? Dla kogo? 

 

Żeby dobrze zrozumieć, czym jest premia uznaniowa, warto zacząć od pojęcia miesięcznego wynagrodzenia. Nie zawsze bowiem dobrze rozumiemy, które świadczenia od pracodawcy mają charakter roszczeniowy i obowiązkowy, a które nie, od których odprowadzany jest podatek, a kiedy składki ZUS i podatek nie są odprowadzane. 

 

Otóż wynagrodzenie za pracę jest obowiązkowym i okresowym świadczeniem ze stosunku pracy. Umowa o pracę obliguje pracodawcę do wynagrodzenia pracowników za wykonywanie obowiązków służbowych. Wynagrodzenie może składać się zarówno z elementów obowiązkowych, jak i nieobowiązkowych. Wśród obowiązkowych składników wynagrodzenia za pracę wyróżnić możemy chociażby wynagrodzenie zasadnicze, dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych czy wynagrodzenie za pracę w godzinach nocnych. A jakie składniki obejmuje wynagrodzenie nieobowiązkowe? Tutaj wskazać możemy przede wszystkim premię uznaniową i premię regulaminową. Informację na temat wypłat premii i nagród znajdziemy w Kodeksie pracy.

 

Kodeks pracy, art. 105.

 

Pracownikom, którzy przez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości przyczyniają się szczególnie do wykonywania zadań zakładu, mogą być przyznawane nagrody i wyróżnienia.

 

Pamiętajmy jednak, że żaden pracodawca nie jest prawnie zobowiązany do wprowadzenia systemu premiowania w swojej firmie. Pracodawca może jednak docenić zasługi pracownika i jego wkład w rozwój firmy, przyznając mu dodatkowe benefity i nagrody. Jest to rodzaj gratyfikacji pracownika mający na celu także zmobilizowanie go do dalszej i jeszcze bardziej efektywnej pracy.

 

Premia regulaminowa a premia uznaniowa

 

Premia regulaminowa a uznaniowa – na czym polega różnica pomiędzy nimi? Między premią regulaminową a uznaniową występuje kilka kluczowych różnic. Najważniejszą jest ta, że premia regulaminowa – jak sama nazwa wskazuje – przysługuje pracownikowi na szczegółowych zasadach określonych w danej firmie, a dokładniej w jej regulaminie. Premia ta przekazywana jest wówczas, gdy przepisy wewnątrzzakładowe przyznają pracownikowi prawo do dodatku po spełnieniu konkretnych kryteriów. W tym przypadku pracownik ma prawo ubiegać się o premię regulaminową, jeśli spełnił wymogi zawarte w regulaminie wynagrodzeń.

 

Na zupełnie innych zasadach funkcjonuje natomiast premia uznaniowa. Jest ona całkowicie dobrowolna, w żaden sposób nie regulowana przepisami Kodeksu pracy ani wewnętrznym regulaminem. Wobec tego pracownik nie ma podstaw prawnych do ubiegania się o tego rodzaju nagrodę. Innymi słowy nie może mieć roszczeń o jej wypłatę za dany miesiąc.

 

Czytaj także: Wypalenie zawodowe – jak je rozpoznać u pracownika?

 

Premia uznaniowa w umowie o pracę

 

Pewne zapisy na temat premii uznaniowej mogą jednak znaleźć się w dokumentach określających stosunek pracy. Premia uznaniowa w umowie o pracę może zostać ujęta jako ogólny zapis wyjaśniający, że pracodawca ma prawo wynagradzać pracownika tego rodzaju dodatkiem za wybitne osiągnięcia.

 

Pamiętaj! 

 

Premia uznaniowa jest nieuregulowanym prawnie składnikiem wynagrodzenia, który jest dobrowolnie przyznawaną nagrodą dla pracownika. Jej przyznanie zależne jest tylko i wyłącznie od decyzji pracodawcy.

 

Za co zatem może zostać przyznana premia uznaniowa? Warto wiedzieć, że w żadnych przepisach nie znajdziemy wytycznych, jakimi mógłby kierować się pracodawca przyznając premię uznaniową. Najczęściej jest jednak ona nagrodą dla pracownika, który wzorowo wypełnia swoje obowiązki służbowe i przejawia inicjatywę w pracy, przyczyniając się tym samym do zwiększenia zysków firmy.

 

Premia uznaniowa – ile wynosi? Kalkulator premii uznaniowej

 

Wynagrodzenie zasadnicze plus premia uznaniowa – ile wynosi? Na jaką nagrodę może liczyć wyróżniony pracownik? To pytania nurtujące wielu z nas. Mając na uwadze powyższe informacje mówiące o braku jakichkolwiek wytycznych prawnych, dotyczących przydzielania premii uznaniowej, nie jest możliwe sprecyzowanie ani jej wysokości, ani częstotliwości jej wypłacania. Wysokość premii zależy wyłącznie od decyzji pracodawcy. To on ustala, który pracownik zasługuje na wyróżnienie, w jakiej wysokości premię otrzyma oraz jak często – czy będzie to premia uznaniowa wypłacana co miesiąc, premia za kwartał czy może za osiągnięcia w całym roku. Warto jednak wiedzieć, że ustalając wysokość premii pracodawca może kierować się chociażby takimi wytycznymi, jak staż pracy pracownika i jego doświadczenie czy szczególne osiągnięcia w pracy. 

 

Pamiętaj! 

 

Przyznanie premii uznaniowej, jej wysokość oraz częstotliwość jej wypłacania nie są regulowane przepisami prawa. Kwota nagrody zależy tylko i wyłącznie od decyzji pracodawcy. 

 

Przyznana kwota brutto podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu. Znając wysokość przyznanej premii, w wyliczeniu kwoty, jaką otrzymamy do ręki może pomóc nam Kalkulator wynagrodzeń brutto netto

 

Czy premia uznaniowa jest opodatkowana?

 

Wiele wątpliwości budzi kwestia opodatkowania premii uznaniowej. Czy od tego rodzaju nagrody należy odliczyć podatek? Przede wszystkim warto zaznaczyć, że premia uznaniowa – dokładnie tak samo, jak wynagrodzenie zasadnicze – podlega oskładkowaniu. Jest ona traktowana jako przychód ze stosunku pracy, wobec czego obowiązkiem pracodawcy jest odliczenie od niej zaliczek na podatek dochodowy oraz zaliczanie jej do podstawy wymiaru składek ZUS. 

 

Pamiętaj! 

 

Premia uznaniowa stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy. Pracodawca odlicza od niej zaliczki na podatek dochodowy oraz odprowadza odpowiednie zaliczki na składki ZUS. 

 

 

Czytaj także: Automotywacja, czyli jak motywować siebie samego

 

Czy pracodawca może nam nie przyznać premii uznaniowej?

 

Premia uznaniowa – jak sama nazwa wskazuje – ma charakter uznaniowy. Przepisy prawa nie nakładają na pracodawcę obowiązku wprowadzenia systemu premiowania w firmie, a ewentualne zapisy o tego rodzaju nagrodach nie muszą znaleźć się ani w umowie o pracę, ani w aktach wewnątrzzakładowych. Oznacza to, że przyznanie premii uznaniowej jest wolną wolą samego pracodawcy. Jeśli uzna on, że dany pracownik wyróżnia się na tle innych podwładnych i ponadprzeciętnie wykonuje swoje obowiązki zawodowe, może przyznać mu nagrodę pieniężną. Może, ale nie musi. 

 

Pamiętaj! 

 

Premia uznaniowa jest nagrodą za postawę w pracy, przyznawana jest przez przełożonego i wedle jego uznania. Pracodawca nie jest zobowiązany do wprowadzenia systemu premiowego w swojej firmie.

 

Czy premia uznaniowa wlicza się do emerytury? 

 

Kolejna wątpliwość dotyczy wliczania premii uznaniowej do emerytury. Jednak tak jak zostało wspomniane wcześniej, premia o charakterze uznaniowym stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy, wobec czego pracodawca powinien opodatkować go i wliczyć do podstawy wymiaru składek ZUS. Stanowi ona podstawę wszelkich składek ZUS dokładnie tak samo, jak wynagrodzenie zasadnicze. 

 

Pamiętaj! 

 

Premia uznaniowa – dokładnie tak samo, jak zasadnicze wynagrodzenie – stanowi podstawę wszelkich składek ZUS.

 

Premia uznaniowa a ekwiwalent za urlop

 

Premia uznaniowa a ekwiwalent za urlop to kolejna kwestia budząca wiele wątpliwości. W tym przypadku – podobnie jak w kwestii opodatkowania – odpowiedź również jest jednoznaczna. Mając na uwadze, że premię uznaniową charakteryzuje nieregularność i nieprzewidywalność, nie uwzględnia się jej w podstawie wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.  

 

Pamiętaj! 

 

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy ustala się na podstawie wynagrodzenia i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyłączeniem jednorazowych i nieregularnych wypłat, do jakich należy między innymi premia uznaniowa.

 

Czy premia uznaniowa wchodzi do podstawy chorobowego?

 

Nieco bardziej skomplikowaną kwestią jest jednak wliczanie premii uznaniowej do podstawy zasiłku chorobowego. Czy do podstawy takiego świadczenia wlicza się premię wypłaconą w czasie chorobowej absencji pracownika? 

 

Pamiętajmy, że zgodnie z Ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń chorobowych nie uwzględnia się tych składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego świadczenia. W przypadku, gdy wewnątrzzakładowy regulamin nie zawiera zapisów o zachowaniu prawa do premii za okres pobierania świadczeń chorobowych, wówczas premia nie przysługuje pracownikowi, a tym samym wlicza się ją do postawy świadczeń chorobowych. 

 

W praktyce oznacza to, że jeśli premia jest pomniejszana za okres choroby, wówczas podlega ona zaliczeniu do podstawy zasiłkowej w wysokości, w jakiej faktycznie została wypłacona. 

 

Pamiętaj! 

 

W przypadku, gdy premia uznaniowa naliczana jest za okres pobierania świadczeń chorobowych, wówczas nie uwzględnia się jej w podstawie wymiaru tych świadczeń. 

 

Premia uznaniowa – wzór

 

Przyznanie premii uznaniowej zależy od woli samego pracodawcy. Warto jednak wiedzieć, że gdy ten zdecyduje o jej przyznaniu, konieczne jest złożenie pisemnego oświadczenia przez pracodawcę. Dlaczego jest to wymagane? Przyznanie pracownikowi premii uznaniowej musi mieć swoje odzwierciedlenie w aktach pracownika i to właśnie tam musi trafić oświadczenie pracodawcy o przyznaniu takiego wyróżnienia.

 

Przygotowanie dokumentu nie jest skomplikowane. Premia uznaniowa – wzór dokumentu jasno określa jakie informacje powinny zostać zawarte w oświadczeniu:

 

Warszawa, dnia 17.08.2023 r.
(miejscowość, data)

Krzysztof Kowalski (imię i nazwisko pracownika)
Specjalista ds. sprzedaży (stanowisko)
Firma XYZ (nazwa firmy)

 

Oświadczenie o przyznaniu premii uznaniowej 

 

Doceniając wzorowe wykonywanie obowiązków pracowniczych i wyjątkowe zaangażowanie w pracę całego zespołu, mam przyjemność zawiadomić Pana Krzysztofa Kowalskiego o przyznaniu mu premii uznaniowej w kwocie 2000 zł brutto. Premia zostanie wypłacona wraz z wynagrodzeniem za miesiąc sierpień 2023 roku. 

 

Odpis niniejszego pisma zostanie dołączony do Pana akt osobowych, zgodnie z wymogiem art. 105 Kodeksu pracy.

 

Z gratulacjami
Jan Nowak
(pieczęć i odręczny podpis pracodawcy)

 

Jak widać na powyższym przykładzie, w dokumencie muszą znaleźć się między innymi dane pracownika, wysokość przyznanej nagrody i termin jej wypłaty. 

 

Sprawdź także, jak napisać opinię o pracowniku.

 

Premia uznaniowa – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Czym jest premia uznaniowa? 

 

Premia uznaniowa jest dodatkowym składnikiem wynagrodzenia, dodatkiem do pensji zasadniczej. Premia ta nie jest szczegółowo regulowana przepisami prawa pracy ani wewnętrznym regulaminem, a jej przyznanie jej dobrowolne i zależy tylko od decyzji pracodawcy. 

 

  • Premia uznaniowa – kogo dotyczy?

 

Premia uznaniowa to rodzaj nagrody pieniężnej przyznawanej pracownikowi za szczególne zaangażowanie w pracę, przejawianie inicjatywy i wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych. To pracodawca decyduje, kto dostanie premię uznaniową.

 

  • Ile wynosi premia uznaniowa? 

 

Z uwagi na nieuregulowany prawem charakter premii uznaniowej, jej wysokość i częstotliwość zależy tylko od decyzji pracodawcy. 

 

  • Jak liczy się premię uznaniową?

 

Premia uznaniowa ma charakter dobrowolny i nie jest regulowana przepisami Kodeksu pracy czy wewnątrzzakładowych regulaminów. Wysokość premii uzależniona jest od indywidualnej decyzji pracodawcy. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inspektor BHP i ppoż

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    DO TWOICH GŁÓWNYCH ZADAŃ NALEŻEĆ BĘDZIE: Wykonywanie zadań ochrony przeciwpożarowej w firmie; Inicjowanie i wdrażanie działań w celu poprawy bezpieczeństwa pracy; Bieżące kontrole Zakładu pod względem zabezpieczenia BHP i ppoż. Nadzór i przegląd sprzętu ppoż. Przygotowywanie...
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj naszym Klientom wymarzone wakacje! Do głównych zadań Supervisora Biura Sprzedaży należeć będzie m.in. bezpośrednia obsługa Klienta w salonie Coral Travel oraz...
  • Menedżer ds. Klientów Mieszkalnictwa

    Bank Pocztowy S.A.   Łódź    praca zdalna
    specjalista (mid) / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Twój zakres obowiązków pozyskiwanie Klientów rozliczeniowych i kredytowych z segmentu Mieszkalnictwa (Wspólnoty i Spółdzielnie Mieszkaniowe) zarządzanie relacjami biznesowymi z dotychczasowymi i potencjalnymi Klientami oraz partnerami biznesowymi; zapewnienie najwyższej jakości doradztwa i...
  • Elektryk

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: montaż elementów instalacji elektrycznych; uruchamianie nowych maszyn, urządzeń linii zrobotyzowanych; analizowanie usterek, rozwiązywanie problemów technicznych; podłączanie czujników, falowników; rozciąganie kabli zgodnie z dokumentacją; budowa i montaż szaf sterowniczych;
  • Młodszy Specjalista ds. Rezerwacji

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Twoje zadania: Obsługa wewnętrznego systemu rezerwacyjnego; Kontrola rezerwacji w systemie online; Bieżąca kontrola potwierdzeń od Kontrahentów Dokonywanie zmian w rezerwacjach na wniosek Klientów i Agentów; Kontakt e-mail z Agentami i Kontrahentami;
  • Młodszy Specjalista ds. eventów

    Cosmedica   Warszawa, ul. Annopol 17    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Twoje Zadania Współprowadzenie projektów w zakresie realizacji projektów eventowych w zakresie pielęgnacji urody, Przygotowywanie koncepcji i strategii eventów, Zarządzanie budżetem i kosztami eventów, Przygotowywanie raportów, analiz i podsumowań po każdym evencie, Koordynowanie...

Najnowsze artykuły

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Każda osoba zatrudniona na umowę o pracę ma prawo do urlopu okolicznościowego z powodu ważnych wydarzeń w życiu osobistym, w tym pogrzebu bliskiego członka rodziny. Wyjaśniamy, jak skorzystać z takiego wolnego, kiedy należy nam się jeden, a kiedy dwa dni urlopu, a także co napisać na wniosku urlopowym i czy pracodawca ma prawo go odrzucić.

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Przyjście na świat dziecka to ogromna radość i duże przeżycie dla całej rodziny. Z tej okazji pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka. Jak złożyć wniosek o urlop, czy będzie to płatna nieobecność w pracy i dlaczego najczęściej to ojcowie wykorzystują urlop okolicznościowy z powodu przyjścia na świat potomka?