Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Premia regulaminowa - zasady przyznawania, opodatkowanie, zwolnienie lekarskie

Premia regulaminowa - zasady przyznawania, opodatkowanie, zwolnienie lekarskie

 
Premia regulaminowa - zasady przyznawania, opodatkowanie, zwolnienie lekarskie

Premia regulaminowa jest jednym z narzędzi motywujących pracowników do efektywniejszej pracy. Bardzo często jest ona jednak mylona z premią uznaniową. Czym różnią się te dwa systemy premiowania? Czym się charakteryzują? Jakie są kryteria przyznawania premii?  Czy pracownik ma prawo się jej domagać?

 

Premia uznaniowa a regulaminowa - różnice


Premia regulaminowa, zaraz obok premii uznaniowej, jest jednym z najpopularniejszych narzędzi motywujących pracowników. Zarówno jedna, jak i druga, w dużym skrócie, są dodatkowymi składnikami wynagrodzenia, uzależnionymi od rezultatów pracy. Często pojęcia te bywają mylone. W rzeczywistości jednak premia uznaniowa znacząco różni się od premii regulaminowej. Ta pierwsza jest nagrodą przyznawaną przez przełożonego według uznania. Z kolei premia regulaminowa wypłacana jest wówczas, gdy pracownik spełni określone kryteria ujęte w przepisach wewnętrznych firmy.

 

Premia regulaminowa - zasady przyznawania


Premia regulaminowa, potocznie zwana po prostu premią, jest świadczeniem o zupełnie odmiennym charakterze od wspomnianej wyżej nagrody. Dodatkowe wynagrodzenie w postaci premii przysługuje pracownikowi po spełnieniu określonych wymogów. Jakich? Te powinny zostać sprecyzowane w wewnętrznych przepisach płacowych danego pracodawcy. Zasady przyznawania premii regulaminowej muszą być ujęte w regulaminie wynagrodzenia, układzie zbiorowym pracy lub w indywidualnych umowach o pracę. Niekiedy pracodawca tworzy odrębny regulamin premiowania, w którym zamieszcza wzór premii regulaminowej i określa mierzalne kryteria, na podstawie których zostanie ona przyznana. Co najważniejsze - jeśli pracownik spełni wymagane warunki, ma prawo żądać wypłacenia premii, a pracodawca zobowiązany jest do jej przyznania. Co jednak w sytuacji, kiedy szef nie dopełnia swojego obowiązku? Wówczas podwładny może dochodzić swoich roszczeń przed sądem pracy.

 

Premia regulaminowa - opodatkowanie


Wynagrodzenie pracownika składa się z kilku elementów. Najważniejszym i podstawowym jest oczywiście pensja zasadnicza. Do niej jednak dolicza się dodatki obowiązkowe, na przykład za pracę w nocy, niedziele czy święta, a także nadgodziny. Oprócz tego są również fakultatywne składniki pensji, na które składają się wspomnienie premie czy nagrody uznaniowe. I w tym momencie możemy zadać sobie pytanie: czy dodatkowe wynagrodzenie wynikające z regulaminu podlega opodatkowaniu? Odpowiedź nie pozostawia wątpliwości - podatek od premii jest obowiązkowy. Stanowi ona uzupełniający składnik pensji, który podlega opodatkowaniu, a oprócz tego wlicza się ją do podstawy składek ZUS. Co więcej? Podatek ten stanowi zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych i w zależności od progu podatkowego może wynosić 18 lub 32 proc. Reasumując - kwota premii regulaminowej wliczana jest do pensji brutto, czego efektem jest pomniejszenie jej wraz w innymi składnikami wynagrodzenia.

Premia regulaminowa a zwolnienie lekarskie

Bardzo często w kontekście omawianej premii pojawiają się wątpliwości dotyczące chociażby podstawy wynagrodzenia chorobowego. Zaraz obok tego pojawia się zagadnienie: „premia regulaminowa a wynagrodzenie urlopowe”. Premia będąca składnikiem wynagrodzenia wliczana jest zarówno do postawy wynagrodzenia urlopowego, jak i ekwiwalentu za urlop. A jak wygląda to w przypadku premii regulaminowej a chorobowego? Zależność pomiędzy premią regulaminową a zwolnieniem lekarskim jest oczywista - do zasiłku obliczanego od wysokości dotychczasowego wynagrodzenia pracownika wlicza się premię, ale pod pewnym warunkiem. Jakim? Musi być ona zawieszona lub zmniejszona w czasie choroby. Oznacza to, że tylko w sytuacji, gdy podczas trwania zwolnienia lekarskiego premia regulaminowa uległa proporcjonalnemu zmniejszeniu, wówczas uwzględnia się ją przy obliczaniu podstawy wynagrodzenia chorobowego.

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    6 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    24 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Lekarz weterynarii - obsługa fermy trzody chlewnej

    Cedrob S.A.   Włodowice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 10 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    3 dni
    Zakres obowiązków: Nadzór nad procesem przygotowania ferm do wstawień oraz nadzór i kontrola przebiegu chowu, Ustalanie schematu szczepień i prowadzenie szczepień profilaktycznych, Nadzór weterynaryjny nad stadami trzody chlewnej, Badanie stanu zdrowia zwierząt, Stosowanie leków...
  • Cedrob S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 10 000 zł brutto/mies.
    3 dni
    Zakres obowiązków: Nadzór nad procesem przygotowania ferm do wstawień oraz nadzór i kontrola przebiegu chowu. Ustalanie schematu szczepień i prowadzenie szczepień profilaktycznych. Nadzór weterynaryjny nad stadami reprodukcyjnymi drobiu grzebiącego: badanie stanu zdrowia zwierząt,...

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.