Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Przedłużenie umowy do dnia porodu – jak wygląda, zasiłek macierzyński, dokumenty, wzór

Przedłużenie umowy do dnia porodu – jak wygląda, zasiłek macierzyński, dokumenty, wzór

 
Przedłużenie umowy do dnia porodu – jak wygląda, zasiłek macierzyński, dokumenty, wzór

Od trzeciego miesiąca ciąży pracownica zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony, a także na czas określony (z wyjątkiem umowy na zastępstwo) podlega ochronie państwa: pracodawca nie tylko nie może jej zwolnić, ale ma obowiązek przedłużenia umowy do dnia porodu. Jak wygląda to w praktyce?

 

Jak wygląda przedłużenie umowy do dnia porodu?

 

Jeśli pracownica oczekująca dziecka (po upływie trzeciego miesiąca ciąży) jest zatrudniona na czas określony, na mocy prawa jej umowa ulega przedłużeniu do dnia porodu. Dotyczy to także umowy na okres próbny przekraczający miesiąc. Warunkiem jej przedłużenia jest przedstawienie przełożonemu zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego stan ciąży. Pracodawca nie ma obowiązku podejmować żadnych działań ani podpisywać z pracownicą nowej umowy: dotychczasowy kontrakt nadal obowiązuje, automatycznie zmienia się tylko data jego wygaśnięcia. Dobrą praktyką jest jednak spisanie zawiadomienia o przedłużeniu umowy.

 

Przedłużenie umowy do dnia porodu a zasiłek macierzyński


Zasiłek macierzyński przysługuje wszystkim kobietom, które w dniu porodu objęte były ubezpieczeniem chorobowym. Ponieważ pracownicom zatrudnionym na podstawie umowie terminowej umowa automatycznie przedłużana jest do dnia porodu, tym samym nabywają one prawo do zasiłku. Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, czyli przez 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka, a 31 tygodni, gdy urodzą się bliźniaki. Nie ma tutaj znaczenia fakt, że umowa o pracę uległa rozwiązaniu – zasiłek macierzyński wypłacany jest przez ZUS.

 

Przedłużenie umowy do dnia porodu: jakie dokumenty?


Przedłużenie umowy o pracę w ciąży nie musi być w żaden sposób udokumentowane. Wystarczy, że pracownica przedstawi szefowi zaświadczenie lekarskie stwierdzające, iż jest ona w ciąży – w tym momencie automatycznie następuje przedłużenie umowy na czas określony do dnia porodu, nie jest konieczne spisywanie aneksu. Często pracodawcy przekazują ciężarnym pracownicom zawiadomienie o przedłużeniu umowy do dnia porodu, jednak nie jest to obowiązkowe.

 

Przedłużenie umowy do dnia porodu – wzór


Wzór przykładowego przedłużenia umowy o pracę do dnia porodu przedstawiamy poniżej:

 

                                                                                                                                                                       [Miejscowość, data]

[Dane pracodawcy]                                                                                                                                   [Dane pracownicy]




Informacja o przedłużeniu umowy na czas określony

W związku z przedłożonym dnia … zaświadczeniem lekarskim stwierdzającym stan ciąży, umowa o pracę na czas określony pomiędzy … a … zawarta w dniu … mająca rozwiązać się w dniu … ulega przedłużeniu do dnia porodu.
(na mocy art. 177 § 3 Kodeksu pracy)


                                                                                                                            [Podpis i pieczątka pracodawcy]

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.