Przemęczenie organizmu a wydajność pracy

2018-11-16

Przemęczenie organizmu - przyczyny


Na przemęczenie organizmu może mieć wpływ wiele czynników. Pomijając aspekty stricte zdrowotne i niezwiązane z żadną chorobą, przemęczenie zazwyczaj ma charakter przejściowy.

Przemęczenie to nałożone na siebie stany zmęczenia, które występują w warunkach niedostatecznego wypoczynku. Zjawisko samo w sobie podobne jest do niektórych stanów chorobowych. Objawia się złym samopoczuciem, przygnębieniem, zaburzeniami snu, ciągłym zmęczeniem, a nawet złym wyglądem fizycznym.

Na zmęczenie organizmu składa się bowiem brak rezerw energetycznych. Jeśli odczuwasz zmęczenie, oznacza to, że twój organizm się buntuje i próbuje przywołać cię do porządku. Jest to reakcja fizjologiczna, która chroni nasz organizm przed zbyt intensywną pracą. Objawy zmęczenia organizmu z pewnością odczujesz mocno.

Przyczyną przemęczenia jest najczęściej zbyt duża ilość obowiązków w życiu zawodowym i prywatnym, na które zwyczajnie brakuje nam czasu w ciągu doby. Przez to nasz mózg pracuje stale na najwyższych obrotach. Organizm nie ma czasu się zregenerować, ponieważ kosztem snu załatwiamy zaległe rzeczy, a mózg praktycznie nie odpoczywa.

Praca mózgu nie zwalnia obrotów nawet w trakcie snu, gdyż kładziemy się z głową pełną myśli i niewykonanych zadań. Przez to nie wprowadzamy się w głęboką fazę snu, a to z kolei zabiera nam energię życiową dnia następnego. Przedłużająca się sytuacja może doprowadzić poważnych konsekwencji i wywołać wiele chorób. Dlatego warto znaleźć równowagę.

Polska jest jednym z krajów, w których pracuje się najwięcej. Pomimo kodeksowych 8 godzin dziennie, Polacy często siedzą w biurach po godzinach. Niektórzy  zabierają także pracę do domu. Jeśli nie zwolnisz tempa, zmęczenie organizmu przerodzi się w przemęczenie. Długotrwałe odczuwanie przemęczenia psychicznego oraz fizycznego może nieść poważne konsekwencje dla twojego zdrowia.

 

Objawy przemęczenia


Jeżeli zauważysz u siebie któryś z objawów, to oznacza, że twój organizm zaczyna się buntować.

Przemęczenie organizmu objawy:

    • często bóle głowy,
    • bóle mięśniowe,
    • brak sił i chęci do działania,
    • stałe odczuwanie poddenerwowania,
    • migrenowe bóle głowy,
    • kłopoty z zaśnięciem,
    • mdłości.


Skutki przemęczenia


Skutki długotrwałego przemęczenia mogą być różnorodne. Długotrwałe napięcie i życie w stresie może doprowadzić do wybuchów złości, frustracji, braku cierpliwości. To są symptomy natury psychicznej. Do tego mogą dochodzić objawy natury fizycznej jak: zawroty głowy, nudności, zaparcia, biegunki, niestrawność, wypadanie włosów, pogorszenie wzroku, szumy w uszach, wzmożona potliwość.

Jako wisienka na torcie dochodzą trudności w koncentracji, poczucie bezsilności, brak sił i chęci do działania, brak wiary w siebie, ociężałość, zwątpienie w sens życia. W najgorszym wypadku skutkiem długotrwale utrzymującego się przemęczenia może być zespół chorobowy. Warto zastanowić się, czy chcemy zniszczyć sobie zdrowie, przez zbyt ambitne podejście do wielu rzeczy. We wszystkim należy znaleźć umiar.


Zmęczenie psychiczne w pracy - wpływ na wydajność pracy


Zmęczenie a przemęczenie to dwa różne zagadnienia. Zmęczenie jest krótkotrwałe i występuje np. po jednorazowym wysiłku, zarwanej nocy, stresującym dniu. Z kolei przemęczenie to proces długotrwały, który trwa od długiego czasu i nie ma szans na poprawę tego stanu.  Zbyt intensywny tryb życia przez długi czas to właśnie przemęczenie. Jeżeli jesteśmy zmęczeni (a tym bardziej przemęczeni), to ma to wpływ na każdy aspekt naszego życia. Cierpi także na tym nasza wydajność w pracy, ponieważ spada nam koncentracja.


Zmęczenie - jak zwalczyć?


Jeżeli zaobserwowałeś u siebie, któryś z wymienionych objawów koniecznie zmień nastawienie i podejście do wielu rzeczy. Nie czekaj, nie myśl sobie, że to samo minie. Tak się nie stanie. To jest odpowiednia pora na działanie.

Potrzebujesz przede wszystkim odpoczynku. Musisz odciąć się od tego, co wywołuje u ciebie stan permanentnego przemęczenia. Po pierwsze nauczyć się odpoczywać. Każdego dnia. Nie raz na rok na urlopie, który spędzasz i tak z telefonem przy uchu i laptopem na kolanach. Wygospodaruj czas tylko dla siebie i zrób coś miłego, co sprawi ci radość i pozwoli się odprężyć. Pójdź na spacer, na basen, poczytaj książkę, wyjdź do kina, weź kąpiel z olejkami, połóż się wcześnie spać.

Najważniejsze w takiej sytuacji to pozostawienie pracy tam, gdzie jej miejsce, czyli w pracy. Wybierz się na urlop, minimum dwa tygodnie, wyłącz telefon, zostaw wszystko to, co zaprząta ci głowę. Bądź offline. Jeżeli pomimo podjętych kroków zmęczenie psychiczne nadal ci towarzyszy musisz zastanowić się, czy sprawy nie zaszły już zbyt daleko. Być może potrzebujesz porady specjalisty i gruntownych badań.

Przeczytaj także:

Skomentuj