Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców

Przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców

 
Przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców

Praca cudzoziemców w Polsce nie jest zjawiskiem nowym. Jednak w ostatnich latach, w związku ze znaczącym spadkiem bezrobocia oraz jednoczesnym napływem cudzoziemców (głównie zza wschodniej granicy) liczba obywateli obcych państw zatrudnianych przez polskie firmy wzrasta. Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad zatrudnieniem cudzoziemca, jednak nie ma pewności, jak wygląda procedura nawiązania współpracy. Sprawdźmy to.

 

Praca cudzoziemców w Polsce

 

Zgodnie z raportem GUS liczba cudzoziemców w wieku powyżej 18 lat przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej już pod koniec 2016 roku wyniosła 743,7 tys. osób i systematycznie rośnie. Wśród przybyszów z innych krajów przeważają mężczyźni. W zdecydowanej większości są to Ukraińcy (według danych z 2016 roku – 61, 2%). Cudzoziemcy w Polsce pracują głównie na stanowiskach związanych z administracją, przetwórstwem przemysłowym, budownictwem, rolnictwem, handlem hurtowym i detalicznym. Nieco mniej osób zajmuje się transportem i działalnością związaną z usługami gastronomicznymi.

 

Ustawa o zatrudnianiu cudzoziemców

 

Wszelkie informacje potrzebne do zatrudnienia cudzoziemców w Polsce zostały ujęte w ustawie o cudzoziemcach z dnia 12 grudnia 2013 r., kilkukrotnie nowelizowanej (ostatnio 27 kwietnia 2019 r.). Oprócz zagadnień związanych z pracą cudzoziemców na terytorium RP, w dokumencie znajdziemy także opis praw imigrantów w Polsce.

 

Z ustawy wynika, że na takich samych zasadach jak Polaków można zatrudnić pracowników będących obywatelami:

  • państw członkowskich Unii Europejskiej,
  • Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli Norwegii, Islandii oraz Liechtensteinu,
  • Szwajcarii,
  • państw mogących korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umowy zawartej z Unią Europejską i jej państwami członkowskimi.

 

Obywatele innych niż wymienione państw muszą posiadać zezwolenie na pracę, wydawane przez wojewodę.

 

(Należy dodatkowo pamiętać, iż istnieje lista wyjątków zwalniających z konieczności posiadania zezwolenia na pracę. Można się z nią zapoznać na rządowych stronach np. psz.praca.gov.pl).

 

Zatrudnianie cudzoziemców

 

Aby zatrudnić obcokrajowca spoza UE, EOG lub z państwa nienależącego do EOG, którego obywatele mogą korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umowy zawartej przez to państwo ze Wspólnotą Europejską, pracodawca musi złożyć w urzędzie wojewódzkim właściwym ze względu na miejsce zamieszkania/siedzibę pracodawcy pisemny wniosek o wydanie zezwolenia na pracę. Pismo takie musi zostać dostarczone do urzędu najpóźniej na 30 dni przed planowaną datą zatrudnienia. Zezwolenie na pracę jest wydawane na czas określony (maksymalnie 3 lata, ale z możliwością przedłużenia) i dotyczy tylko pracy u wskazanego pracodawcy.


W przypadku pracowników spoza Unii Europejskiej obowiązkowe jest również przedstawienie pozwolenia na pobyt. Cudzoziemiec załatwia je już jednak we własnym zakresie.

 

Obywatele UE, EOG, Szwajcarii i państw mogących korzystać ze swobody przepływu osób nie potrzebują pozwolenia na pracę. Zatrudniający ich pracodawca nie musi spełnić żadnych dodatkowych wymagań. Natomiast jeżeli osoby pochodzące z wymienionych państw przebywają na terytorium RP dłużej niż 3 miesiące, muszą zarejestrować swój pobyt w odpowiednim urzędzie wojewódzkim. Niedopełnienie tego obowiązku skutkuje karą grzywny.

 

Jak zatrudnić Ukraińca?

 

Ukrainiec, który ma rozpocząć pracę w RP, musi posiadać pozwolenie na pobyt w Polsce. Pracodawca zobowiązany jest natomiast uzyskać zezwolenie na pracę dla przyszłego pracownika. Gdy je otrzyma, pozostaje spisać umowę (może być konieczne przetłumaczenie jej na język ukraiński) i zgłosić zatrudnionego pracownika do ZUS. Należy pamiętać, że w przypadku gdyby pracownik, który uzyskał pozwolenie na pracę w Polsce, mimo umowy nie rozpoczął pracy, pracodawca ma obowiązek zgłoszenia tego faktu. Ta sama zasada obowiązuje, gdy zatrudniony cudzoziemiec zakończy świadczenie pracy na co najmniej 3 miesiące przed planowaną datą rozwiązania umowy.

 

Uwaga! Istnieje uproszczona procedura umożliwiająca zatrudnienie obywateli Ukrainy (jak również Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Rosji). W tym wypadku pracodawca nie musi składać do urzędu wojewódzkiego wniosku o zezwolenie na pracę. Wystarczy złożyć w powiatowym urzędzie pracy oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Takie oświadczenie uprawnia jednak tylko do wykonywania pracy w okresie do 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy i nie może być to praca sezonowa.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Asystent / Asystentka ds. Wsparcia Dyrektora Technicznego

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   dziś wygasa
    asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: Wsparcie Dyrektora Technicznego w codziennej pracy (organizacja podróży służbowych, zarządzanie kalendarzem, przygotowywanie prezentacji i innych dokumentów); Monitorowanie rynku i wyszukiwanie ogłoszeń o postępowaniach przetargowych; Bieżące i efektywne monitorowanie...
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.