Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Regulamin premiowania - co to jest, wniosek, wzór

Regulamin premiowania - co to jest, wniosek, wzór

 
Regulamin premiowania - co to jest, wniosek, wzór

Przyznawanie premii należy do najskuteczniejszych sposobów motywowania pracowników. Niemniej sposób premiowania powinien zostać ujęty w regulaminie bądź innym dokumencie wewnątrzzakładowym.

Regulamin premiowania pracowników – przepisy


Premia jest nieobligatoryjnym składnikiem wynagrodzenia, który pracodawca może doliczać do pensji podwładnych. Nie może jednak czynić tego wedle własnego uznania (w przeciwieństwie do nagrody, zwanej niekiedy premią uznaniową), ale na podstawie ustalonych wcześniej zasad.

Zasady te nie są ujęte w Kodeksie pracy, lecz mogą zostać zawarte w jednym z dokumentów wewnątrzzakładowych, na przykład umowie o pracę, przepisach dotyczących układu zbiorowego pracy, regulaminie wynagrodzenia czy regulaminie premiowania.

 

Regulamin premiowania - co to jest?


Regulamin premiowania jest to po prostu oddzielny dokument, w którym zostały określone:
    • warunki, jakie muszą być spełnione do uzyskania premii,
    • okoliczności, po zajściu których premia jest zmniejszona lub nieprzyznana,
    • czas jej wypłacania (np. miesięczny, kwartalny, roczny),
    • sposób naliczania (np. procentowy, kwotowy, w zależności od zysku firmy, osiągnięć zespołu, starań pracownika itd.).

 

Regulamin premiowania - wzór


W regulaminie należy podać podstawowe dane dotyczące firmy, a wskazać grupę pracowników, których dotyczyć będzie system premiowania (np. zatrudnionych w konkretnym dziale, na pewnych stanowiskach bądź wszystkich).

Kryteria uzyskania premii powinny być zrozumiałe oraz podane do wiadomości zatrudnionych. Pracodawca z kolei musi pamiętać, że podwładni, którzy spełnią podane w regulaminie wymagania, mają prawo domagać się wypłacenia dodatku.

 

Wniosek premiowy


Ponieważ warunki wypłacania premii są ustalane w regulaminie bądź innym dokumencie, po spełnieniu określonych warunków pracownik nie musi składać wniosku do pracodawcy o wypłacenie należnej kwoty. Niemniej wnioski premiowe stosowane są często w przypadku funkcjonowania w firmie tzw. premii uznaniowych, czyli nagród, o których przyznaniu decyduje przełożony, komisja itd. Wówczas wnioskujący wskazuje w dokumencie, co jego zdaniem uprawnia go do uzyskania nagrody. Może to być na przykład nienaganne wywiązywanie się z pełnionych obowiązków czy wyjątkowe osiągnięcia na polu zawodowym. Przypomnijmy, że pracodawca może rozpatrzyć wniosek negatywnie, gdyż premia uznaniowa nie jest roszczeniowa.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.