Ringi-seido – definicja, plusy i minusy

 
Ringi-seido – definicja, plusy i minusy

Japońskie koncepcje zarządzania są niezwykle popularne także wśród amerykańskich i europejskich przedsiębiorców. Wśród najbardziej znanych wymienić należy ringi-seido. Czym jest, jaki ma wpływ na zaangażowanie pracowników i rozwój firmy?

 

Ringi-seido – czym jest?

 

Ringi-seido to pochodzący kultury japońskiej proces podejmowania decyzji w organizacji. Jego tradycja w Japonii sięga XVII w. Sposób ten może wydawać się dość nietypowy, bowiem pracownicy są w niego mocno zaangażowani. Na czym polega?

 

Rin oznacza przedstawienie propozycji swojego pomysłu przełożonemu i uzyskanie jego akceptacji. Gi należy rozumieć jako rozważania, obrady i w końcu podjęcie decyzji. Seido natomiast tłumaczy się jako system.

 

Ringi-seido polega w praktyce na tym, że pracownik przedstawia przełożonemu propozycję zmian w formalnym dokumencie – ringisho. Następnie dokument wędruje do kolejnych pracowników decyzyjnych w firmie, którzy zajmują coraz wyższe stanowiska. Każdy z nich nanosi na kartę swoją zgodę albo zaznacza niezdecydowanie bądź brak akceptacji. Najwyżej postawiona osoba w organizacji może niezależnie od poprzednich opinii odrzucić pomysł lub go zaakceptować – wtedy pomysłodawca staje się odpowiedzialny za jego realizację. Jeśli zagadnienie jest skomplikowane, na etapie przygotowania ringisho mogą odbywać się nemawashi, czyli nieformalne konsultacje, spotkania, podczas których autor projektu analizuje problem z osobami decyzyjnymi (najczęściej w cztery oczy), co ma zapobiec ewentualnemu późniejszemu odrzuceniu projektu.

 

Ringi-seido:

 

  • zalety

 

W organizacji stosującej ringi-seido pracownik jako jednostka może czuć się ważną częścią organizacji, mającą wpływ na rozwój firmy, inicjującą istotne zmiany. System może być odpowiedzią na pytanie, jak zwiększyć zaangażowanie pracowników i zachęca do partycypowania w zarządzaniu. Co więcej, może pozytywnie wpłynąć na komunikację w zespole.

 

  • wady


Mimo wielu zalet system ringi ma także kilka wad. Przede wszystkim taki proces decyzyjny w dużych organizacjach może być długotrwały i powolny. Nim ringisho przejdzie wszystkie szczeble w przedsiębiorstwie i otrzyma ostateczną akceptację, koncepcja może po prostu stracić na aktualności. Co więcej, taki system wymaga zaangażowania bardzo wielu osób w proces decyzyjny – ma to oczywiście swoje plusy, ale z drugiej strony jest czasochłonne.

 

System ten nie wszędzie może być więc użyteczny. Co więcej, gdy pomysł akceptują bądź odrzucają kolejne osoby w firmie, przestaje być jasne, kto jest w pełni odpowiedzialny za całą ideę.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty