Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rozliczanie czasu pracy - Kodeks pracy, okres rozliczeniowy, systemy podstawowy i normatywny

Rozliczanie czasu pracy - Kodeks pracy, okres rozliczeniowy, systemy podstawowy i normatywny

 
Rozliczanie czasu pracy - Kodeks pracy, okres rozliczeniowy, systemy podstawowy i normatywny

Na czym polega obliczanie czasu pracy? Czy w jednej firmie mogą być wprowadzone różne systemy? Jak wygląda rozliczanie czasu pracy w praktyce?

 

Rozliczanie czasu pracy

 

Prawo pracy bardzo dokładnie określa to, ile czasu może pracować każdy zatrudniony, ile i kiedy powinien odpoczywać oraz kiedy przepracowana godzina staje się godziną nadliczbową, za jaką należy się odpowiedni dodatek.

 

Aby zrozumieć to, jak odbywa się liczenie czasu pracy, trzeba rozróżnić podstawowe pojęcia:

• Czas pracy – wg. Kodeksu pracy jest to liczba godzin, jaką przepracowuje pracownik. Obowiązują go dwie normy – dobowy czas pracy (czyli to, ile może pracować w ciągu doby) oraz tygodniowy czas pracy (czyli to, ile może pracować w ciągu tygodnia).

Wymiar czasu pracy – liczba godzin w ciągu tygodnia, jaką przeciętnie powinien przepracować pracownik. Rodzaje wymiaru czasu pracy to np. praca na cały etat (przeciętnie 40 godzin) lub na pół etatu (przeciętnie 20 godzin).

Wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym – liczba godzin pracy do przepracowania w danym okresie (np. w skali miesiąca).

System czasu pracy – określa to, na ile godzin można zaplanować pracę w ciągu dnia oraz w jakie dni może się odbywać wykonywanie obowiązków.

Okres rozliczeniowy czasu pracy – czas, w jakim planuje się pracę, w taki sposób, by zachowane były zasady ochrony pracownika (np. okresów odpoczynku), a jednocześnie uwzględnione potrzeby zakładu.

• Harmonogram pracy – planowane zestawienie godzin pracy, przygotowane zgodnie z obowiązującym systemem i wymiarem. Może być stworzony indywidualnie dla pracownika albo dla całej grupy (brygady). Rzeczywisty czas pracy, ze względu na różne sytuacje, które dzieją się w firmie (np. nagłym urlop na żądanie), może się jednak różnić od założeń harmonogramu. Dlatego konieczna jest ewidencja, która określi faktyczny czas pracy każdej zatrudnionej osoby. Porównanie godzin, które były zaplanowane do przepracowania, z tymi, które przepracowano, daje podstawę do obliczenia godzin nadliczbowych.

 

Uwaga! Stosowanym w praktyce pojęciem są również rodzaje czasu pracy lub formy czasu pracy. Nie są to jednak pojęcia używane w prawie pracy. W efekcie w zależności od tego, co ma na myśli osoba posługująca się tymi pojęciami, rodzaj lub forma czasu pracy może być rozumiana jako wymiar (np. praca na pół etatu) lub jako system (np. praca w trybie weekendowym). Czytając o rodzajach/formach, warto upewnić się, czy autor ma na myśli system, czy wymiar czasu pracy.

 

Rozliczanie czasu pracy – przykłady

 

Jak wspomniano wyżej, każdego pracownika obowiązują dwie normy czasu pracy – dobowa i tygodniowa. Dodatkowo pracodawca, planując pracę, musi uwzględnić prawo do odpoczynku. Jeśli przekroczeniu ulegnie norma dobowa, to rozliczenie godzin nadliczbowych powinno nastąpić wraz z wypłatą wynagrodzenia za dany okres. Jeśli przekroczeniu ulegnie norma tygodniowa, to rozliczenie następuje po upływie obowiązującego pracownika okresu rozliczeniowego.

 

Na przykład, jeśli pracownik pracuje w systemie równoważnym z jednomiesięcznym okresem rozliczeniowym i w harmonogramie miał zaplanowane na dany dzień 8 godzin pracy, ale pracował 10, to jeśli nie zdąży odebrać tych 2 godzin w ciągu miesiąca, będzie musiał otrzymać wynagrodzenie za nadgodziny po zakończonym miesiącu pracy.

 

Pracujący w systemie podstawowym (4-miesięczny okres rozliczeniowy), który był w zakładzie przez 6 kolejnych dni po 8 godzin, ma na odbiór nadgodzin 4 miesiące. Rozliczenie wypłaty za jego nadgodziny będzie możliwe dopiero po zakończeniu całego okresu rozliczeniowego.

 

Kodeks pracy - czas pracy

 

Podstawowym dokumentem, który określa normy i ogólny wymiar czasu pracy jest w Polsce Kodeks pracy. W rozdziale II, w art. 129 – 131 opisane są normy i wymiar czasu pracy. Rozdział IV (art. 135 – 150) opisuje systemy i rozkłady czasu pracy.

 

Jeśli chodzi o godziny nadliczbowe, Kodeks pracy omawia je w rozdziale V, w art. 151. Rozliczanie nadgodzin, jako związane z okresem rozliczeniowym, nie jest opisane wprost, ale stosuje się tu przepisy art. 135. W art. 104 wspomniane jest również to, że w regulaminie pracy znaleźć powinny się informacje opisujące przyjęty w firmie okres rozliczeniowy oraz obowiązujące systemy czasu pracy. Kodeks pracy wymiar czasu dla pracownika nakazuje umieścić w umowie o pracę (art. 29 K.P.).

 

Okres rozliczeniowy czasu pracy

 

23 sierpnia 2013 roku weszła w życia duża nowelizacja Kodeksu pracy w zakresie rozliczenia czasu pracy i możliwości jego wydłużenia. Co do zasady, Kodeks pracy okres rozliczeniowy określa na 1 miesiąc (przy systemach równoważnym, dozorze urządzeń, pilnowaniu mienia, skróconym tygodniu pracy i trybie weekendowym). Dla systemów czasu pracy: podstawowego, przerywanego, zadaniowego i skróconego czasu pracy, podstawowym okresem rozliczeniowym są 4 miesiące.

 

Kwartalny okres rozliczeniowy czasu pracy obejmuje trzy miesiące. Rozliczenie kwartalne czasu pracy w szczególnie uzasadnionych przypadkach może być wprowadzone w systemie równoważnym oraz przy pilnowaniu mienia i ochronie osób. W systemach tych, przy zajęciach uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych, można wprowadzić też rozliczenie 4-miesięczne.

 

Jednocześnie, w przypadkach uzasadnionych obiektywnymi lub technicznymi przyczynami oraz przyczynami związanymi z organizacją obowiązków, można wydłużyć okres rozliczeniowy w pracy do 12 miesięcy. Takie roczne rozliczenie czasu pracy może być zastosowane w każdym systemie. Ustawa o rocznym rozliczeniu czasu pracy została wprowadzona w 2013 roku.

 

Rozliczenie czasu pracy pracownika zależy od tego, jaki w danej firmie przyjęto okres na rozliczenie godzin pracy i musi nastąpić w danym okresie rozliczeniowym. Choć co do zasady w jednym zakładzie powinien obowiązywać jeden okres rozliczeniowy, to jeśli jest to podyktowane potrzebami firmy, można wprowadzić dla poszczególnych działów czy stanowisk różne okresy oraz systemy. Na przykład w dziale księgowości przedsiębiorstwa produkcyjnego może obowiązywać rozliczenie kwartalne i system równoważny (związany z nagromadzeniem się pracy w pierwszych 10 dniach miesiąca), a w dziale produkcji system pracy w ruchu ciągłym i rozliczenie 6-miesięczne, związane z sezonowością.

 

Wszelkie zmiany w rozliczaniu czasu pracy w firmie pracodawca musi obwieścić w regulaminie lub w układzie zbiorowym pracy (na minimum dwa tygodnie przed rozpoczęciem obowiązywania). Jeśli działa organizacja związkowa, trzeba z nią takie zmiany uzgodnić. W przypadku obwieszczenia o systemie i rozkładzie czasu pracy – wzór takiego dokumentu można znaleźć w internecie.

 

Podstawowy system czasu pracy

 

Podstawowy czas pracy to przeciętnie 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w tygodniu w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Okres rozliczeniowy w podstawowym systemie czasu pracy wynosi 4 miesiące (i może być wydłużony do 12).

 

Dobowy wymiar czasu pracy w systemie równoważnym może być przedłużony do 12 godzin. Okres rozliczeniowy w równoważnym systemie czasu pracy wynosi miesiąc (ale może być wydłużony do 3 miesięcy, przy pracach uzależnionych od pory roku do 4 miesięcy, a w wyjątkowych przypadkach do 12 miesięcy - art. 129 § 2 K.P).

 

Normatywny czas pracy


Podstawowa norma czasu pracy to 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Na jej podstawie określa się normatywny miesięczny czas pracy.


Aby wyliczyć normatywny czas pracy, należy pomnożyć liczbę tygodni w miesiącu (4) przez 40, dodać do tego dni „wystające” poza pełne tygodnie, które przypadają od poniedziałku do piątku i odjąć 8 godzin za każde święto w dniu innym niż niedziela. Roczna norma czasu pracy powstaje przez dodanie do siebie wszystkich 12-miesięcznych wymiarów czasu pracy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.