Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rozmowa kwalifikacyjna – jak się przygotować, jak wygląda

Rozmowa kwalifikacyjna – jak się przygotować, jak wygląda

 
Rozmowa kwalifikacyjna – jak się przygotować, jak wygląda

Rozmowa kwalifikacyjna


Praktycznie każdy z nas miał już za sobą niejedną rozmowę o pracę. Podczas takiego spotkania pracodawca chce sprawdzić, czy kompetencje i umiejętności opisane przez kandydata w CV sprawdzą się w jego firmie. Osoba ubiegająca się o daną posadę musi natomiast podjąć decyzję, czy przedstawiona oferta odpowiada jej oczekiwaniom.

Odczuwanie lekkiego stresu i zdenerwowania przed takim spotkaniem jest normalne. Jeżeli jest to nasza pierwsza rozmowa kwalifikacyjna, to tym bardziej warto się do niej przygotować, aby zrobić jak najlepsze wrażenie na pracodawcy. Warto tutaj zaznaczyć, że każda rekrutacja, nawet ta, której nie przeszliśmy pozytywnie, to dodatkowe doświadczenie, pozwalające wyciągnąć wnioski i poprawić błędy.

 

Rozmowa o pracę – jak się przygotować?


Rozmowa kwalifikacyjna coraz częściej przebiega w formie luźnego spotkania, które jednak ma jeden cel: wyselekcjonować kandydatów i znaleźć idealnego pracownika. Warto zatem przygotować się do niej. Przede wszystkim dokładnie przeczytajmy ogłoszenie, sprawdźmy, czy nasze wykształcenie jest odpowiednie.

Jeżeli chcemy zrobić dobre wrażenie na pracodawcy, to trzeba dowiedzieć się czegoś o firmie: od kiedy istnieje na rynku, jaki jest zakres świadczonych przez nią usług, jakie daje szanse rozwoju swoim pracownikom. Zainteresowanie firmą pokaże potencjalnemu pracodawcy, że dokonaliśmy wszelkich starań, aby dowiedzieć się jak najwięcej o strukturze działania przedsiębiorstwa.

Idąc na rozmowę, warto mieć ze sobą kopie istotnych dokumentów. Lepiej być na miejscu 15 minut wcześniej. Spóźnienia nie są najlepiej odbierane. Punktualność to podstawa, ponieważ pokażemy, że szanujemy czas rekruterów.

W Internecie możemy znaleźć wiele informacji o możliwych pytaniach rekrutacyjnych, które często pojawiają się w trakcie takich rozmów. Warto prześledzić takie witryny i zastanowić się, co odpowiedzieć. Nie bójmy się też zastanowić nad pytaniami, jakie my zadamy podczas spotkania rekrutacyjnego. Zaangażowanie i zainteresowanie będą mile widziane.

Ważnym czynnikiem jest także mowa ciała. Przede wszystkim postarajmy się nie stresować i nie panikować. Taka postawa od razu jest widoczna i nie pomaga osobie rekrutującej w prowadzeniu rozmowy. Na początku nie zapomnijmy się przywitać oraz mówić naturalnie. Bardzo ważny jest także kontakt wzrokowy z naszymi rozmówcami. W przypadku pytań o oczekiwania finansowe musimy konkretnie odpowiedzieć. Pracodawca powinien wiedzieć, czy stać go na zatrudnienie danej osoby. I kolejna bardzo ważna rzecz to wyciszenie (bądź nawet wyłączenie) telefonu komórkowego.

Kolejnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę, to ubiór. Przede wszystkim musimy się ubrać schludnie, natomiast wszystko zależy też od tego, jaki dress code obowiązuje w danej firmie. Na niektóre stanowiska zawsze będzie wymagany elegancki i formalny ubiór (np. w banku). Nawet jeżeli zdecydujemy się na bardziej nieformalny strój, to warto zadbać o każdy szczegół (np. czyste buty).

 

Rozmowa rekrutacyjna – jak wygląda


Po przesłaniu CV na dane ogłoszenie rekrutacyjne powinniśmy spodziewać się telefonu. Wtedy zostanie z nami ustalona data i czas spotkania. Często na tym etapie przeprowadza się wstępną weryfikację, np. kilka pytań w obcym języku. Możemy tutaj także dopytać, czy rozmowa będzie składa się z jakichś dodatkowych elementów np. testu matematycznego.

Jeżeli zostaliśmy zaproszeni na rozmowę do siedziby firmy, to przede wszystkim możemy spodziewać się pytań o nasze wykształcenie oraz poprzednie stanowiska. Tutaj warto przygotować sobie odpowiedzi i podsumowanie tego, co robiliśmy. Często przyszli pracodawcy mogą wymagać wypełnienia testu np. predyspozycji zawodowych lub technicznych.

Pamiętajmy także o tym, że możemy odmówić odpowiedzi na niektóre pytania, np. o stan cywilny, plany macierzyńskie, przekonania polityczne czy religijne.

Spotkanie rekrutacyjne powinien zakończyć pracodawca, mówiąc, że na ten moment to wszystko. Teraz pozostaje nam tylko czekać na wiadomość, czy dostaliśmy pracę. Jeżeli otrzymaliśmy odpowiedź negatywną, możemy poprosić o informację, dlaczego nasza kandydatura została odrzucona, co może nam pomóc podczas kolejnych rozmów o pracę.

 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!