Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rozwój kompetencji zawodowych: jakich języków obcych warto się uczyć?

Rozwój kompetencji zawodowych: jakich języków obcych warto się uczyć?

 
Rozwój kompetencji zawodowych: jakich języków obcych warto się uczyć?

Nauka języków obcych w dzisiejszych czasach nie powinna stanowić trudności. W końcu mamy do wyboru kursy językowe, platformy do rozmów z native’ami, aplikacje do powtarzania słówek, możemy postawić na naukę języków obcych online lub na żywo z korepetytorem… Wystarczy tylko podjąć tę najtrudniejszą decyzję – jaki język obcy będzie najbardziej przydatny i przyspieszy nasz rozwój zawodowy?

 

Nauka języków obcych: jaki wybrać?

 

Język angielski obecnie stanowi swego rodzaju podstawę – wielu pracodawców uważa, że to oczywiste, że kandydat do pracy się nim posługuje w stopniu komunikatywnym. W ogłoszeniach o pracę czasami zamieszczane są informacje dotyczące szczególnych wymagań względem poziomu znajomości tego języka, np. angielski biznesowy czy na poziomie minimum C1. Na kurs z angielskiego warto zapisać się przede wszystkim wówczas, gdy nie czujemy się swobodnie, posługując się tym językiem. Czas poświęcony na praktykę w mówieniu i pisaniu po angielsku z pewnością nie będzie stracony, niezależnie od branży. 

 

Nauka hiszpańskiego, wybranie języka francuskiego, nauka niemieckiego czy może postawienie na język włoski – wybór kolejnego języka wykorzystywanego między innymi w Europie, to również zawsze dobry pomysł. Z pewnością ich znajomość będzie stanowić ułatwienie np. w czasie podróży. 

 

Z uwagi na znaczenie gospodarcze tych państw do przyszłościowych języków obcych należą również mandaryński oraz rosyjski. O ile ten drugi, oprócz konieczności przyswojenia innego alfabetu, nie powinien stanowić większej trudności dla Polaka, o tyle w przypadku nauki mandaryńskiego trzeba nastawić się na dłuższy okres ciężkiej pracy. 

 

Jeśli planowany kurs językowy, to element strategii świadomego rozwoju zawodowego, powinniśmy kierować się przede wszystkim takimi wytycznymi jak:

  • obszar działalności firmy – faktyczny i planowany lub potencjalny, 

  • najlepsze możliwości zatrudnienia w naszym zawodzie – dotyczą jakich krajów?

  • język, w którym sporządzana jest specjalistyczna literatura związana z naszym zawodem, 

  • położenie jednostek, placówek badawczych, siostrzanych firm, 

  • narodowość największych partnerów biznesowych. 

 

Ile trwa nauka języka obcego? 

 

Trudno odpowiedzieć na to pytanie, gdyż długość nauki jest uzależniona od tego, ile czasu poświęcimy jej w ciągu dnia, własnych predyspozycji oraz samego języka. Niemniej zwykle nauka nowego języka obcego nie trwa krócej niż rok. Poligloci radzą, by naukę zacząć nie od wkuwania abstrakcyjnych słówek, ale poznaniu tych, które odnoszą się do codziennych czynności, otoczenia, a także naszych zainteresowań. Naukę przyspiesza bowiem otaczanie się językiem obcym – oglądanie filmów, czytanie ulotek, gazet, przeglądanie stron w danym języku, rozmowy, nawet proste, z native’ami oraz oczywiście podróże do miejsca, w którym język jest powszechnie używany. Im częściej będziemy się nim posługiwać, tym lepiej.

 

Co pomaga w nauce języków obcych?

 

Jak szybko podszkolić język? Co pomaga w nauce? Po pierwsze systematyczność. Po drugie – również systematyczność. Po początkowej fazie entuzjazmu większość z nas zaczyna odczuwać znużenie wkuwaniem słówek i ślęczeniem nad gramatyką. Trudno zmusić się do codziennych powtórek, zaczynamy opuszczać lekcje i w końcu zarzucamy naukę. Dlatego, by zmusić się do systematyczności, potrzebny jest dobry system motywacyjny. Robienie testów, nagradzanie za dobre wyniki. Warto też umawiać się z innymi na wspólne powtarzanie materiału, rozmówki obcojęzyczne – w wielu przypadkach po prostu głupio nam będzie przełożyć spotkanie, co również zmotywuje do nauki. 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. Gwarancji i Wsparcia Technicznego - importer pojazdów ciężarowych

    Grupa Inter Cars   Cząstków Polski    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków na stanowisku: rozliczanie wniosków gwarancyjnych; kontrola standardów serwisowych; wsparcie w procesach serwisowych Importera;
  • Inżynier elektryk

    Atum Energy Sp. z o.o.   Łódź, ul. Rzgowska 349    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   8 000 - 15 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Czym będziesz się u nas zajmować? opiniowanie rozwiązań technicznych w zakresie urządzeń i sieci elektroenergetycznych związanych z energetyką fotowoltaiczną; przygotowanie koncepcji oraz elektrycznych rozwiązań dla rozdzielnic niskiego napięcia w oparciu o specyfikację klienta oraz...
  • Pracownik elewacyjny

    PHUB MARIUSZ WIŚNIEWSKI   Warszawa   
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska: Poszukujemy pracowników z całej Polski do wykonywania prac elewacyjnych (ocieplenia) w budynkach jednorodzinnych na terenie Warszawy.
  • Specjalista / Specjalistka ds. Procesów

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków dokonywanie okresowych przeglądów procesów w ramach funkcjonującej w Banku Architektury Procesów; monitorowanie prawidłowej realizacji zadań w obszarze zarządzania procesami; bieżąca współpraca z Właścicielami i Menadżerami procesów; aktualizacja schematów...
  • Elektromechanik Samochodów Ciężarowych

    Grupa Inter Cars   Cząstków Polski    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny
    3 godz.
    Opis stanowiska: diagnostyka układów elektrycznych i elektronicznych w pojazdach ciężarowych i autobusach; wykonywanie napraw elektrycznych i mechanicznych oraz przeglądów w samochodach ciężarowych i autobusach; obsługa urządzeń diagnostycznych;
  • Elektryk

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    19 godz.
    Zakres obowiązków: montaż elementów instalacji elektrycznych; uruchamianie nowych maszyn, urządzeń linii zrobotyzowanych; analizowanie usterek, rozwiązywanie problemów technicznych; podłączanie czujników, falowników; rozciąganie kabli zgodnie z dokumentacją; budowa i montaż szaf sterowniczych;

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!