Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Seksuolog: wykształcenie, zakres pracy i zarobki

Seksuolog: wykształcenie, zakres pracy i zarobki

 
Seksuolog: wykształcenie, zakres pracy i zarobki

Seksuologia jest młodą dziedziną wiedzy, ale zapotrzebowanie na specjalistów rośnie. Jeśli chcesz prowadzić badania dotyczące życia seksualnego człowieka czy też pomagać pacjentom jako terapeuta w dziedzinie seksuologii, czytaj dalej i dowiedz się:

  • jak zostać seksuologiem i rozwijać karierę,
  • jakie cechy predysponują do pracy w tym charakterze,
  • czy jest to opłacalny zawód.

 

 Jak zostać seksuologiem?

 

Seksuolog może zajmować się różnymi sferami życia rozrodczego człowieka. Praca tego specjalisty koncentruje się wokół różnych zagadnień - związanych z fizjologią i procesami biologicznymi, przeżyciami psychicznymi, czy też mechanizmami społecznymi. Kandydat na seksuologa może zatem wybrać takie dziedziny jak seksuologia kliniczna (przygotowująca do pracy z pacjentami), seksuologia sądowa (w ramach której seksuolog np. wydaje ekspertyzy), seksuologia społeczna, kulturowa (specjalista prowadzi pracę badawczą nad całymi społecznościami, zjawiskami w kulturze oddziałującymi na zachowania w sferze seksualności).

 

Seksuologia jest jedną ze specjalizacji lekarskich, niemniej w tej dziedzinie kształcić się mogą także psycholodzy. Droga do rozpoczęcia pracy z pacjentami, pracy naukowej bądź innej w dziedzinie seksuologii jest więc dość długa.

 

Przykładowo, specjalizacja seksuologia kliniczna prowadzona na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym (skierowana zarówno do lekarzy, jak i psychologów) obejmuje łącznie 360 godzin zajęć podzielonych na blok wykładów (160 godzin), blok warsztatów (100 godzin) oraz staż kliniczny (100 godzin).

 

Seksuolog – ścieżka kariery zawodowej

 

Seksuolodzy mogą prowadzić diagnostykę i terapię zaburzeń seksualnych w poradniach psychologicznych, klinikach czy szpitalach psychiatrycznych. Inną możliwością jest praca badawcza na uczelniach, w klinikach itp.

 

Seksuolog – predyspozycje zawodowe

 

Seksuolog, który pracuje z pacjentami musi cechować się empatią, odpornością na stres, wytrzymałością. W zawodzie sprawdzą się osoby budzące zaufanie i autorytet, opanowane, komunikatywne, a także potrafiące oddzielić życie prywatne od zawodowego. Ponieważ omawianie życia seksualnego może budzić w pacjentach skrępowanie, drażliwość i lęk, specjalista musi wiedzieć, w jaki sposób zachęcić pacjentów do współpracy i dotarcia do sedna problemu. Należy też podkreślić, że seksuolog musi kierować się wysokimi standardami etyki zawodowej.

 

Jeśli nadal nie jesteś pewny lub pewna, czy ścieżka kariery zawodowej seksuologa jest dla Ciebie, możesz wykonać test predyspozycji zawodowych, poradzić się coacha czy doradcy zawodowego. Warto także porozmawiać ze specjalistą w dziedzinie seksuologii.

 

Seksuolog – przeciętne wynagrodzenie

 

Praca seksuologa może przynieść wysokie zarobki. Porad seksuologów poszukuje coraz więcej osób. Koszt pojedynczej wizyty u seksuologa (pierwszej konsultacji) waha się w granicach 200-400 zł, w zależności np. od lokalizacji gabinetu czy renomy specjalisty.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.