Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Slow work – co to jest?

Slow work – co to jest?

 
Slow work – co to jest?

W ostatnich latach na popularności zyskują takie idee jak slow food, slow travel, slow parenting czy ogólnie rzecz biorąc – slow life. Jednym z aspektów tej postawy jest tzw. slow work, a więc szczególne podejście do pracy. Co to takiego?

 

Spis treści

Slow work – czym jest?

 

By odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest slow work (dosłownie: wolna praca), zacznijmy od idei slow life. Filozofia „życia w zwolnionym tempie” opiera się na przeświadczeniu, że codzienna bieganina, przebodźcowanie reklamami, mediami czy produktami popkultury oraz stres związany z pracą nam nie służą. Powinniśmy zatem przeorganizować swoje życie w taki sposób, by skupić się na tym, co jest tu i teraz, małych przyjemnościach, lokalnych dobrach, dbając przy tym o równowagę między życiem prywatnym i zawodowym, życiem społecznym czy rodzinnym i własnymi pasjami.

 

Slow life zakłada większą selekcję dopuszczanych do siebie bodźców (np. źródeł informacji), po to, by skupić się na tym, co naprawdę istotne w naszym życiu. Idea ta promuje pogłębianie relacji z bliskimi, dbanie o zdrowie psychiczne i fizyczne, ale także minimalizm w otoczeniu (np. kupowanie tylko potrzebnych rzeczy, samodzielne gotowanie z wykorzystaniem lokalnych produktów) oraz częsty kontakt z naturą.

 

Wróćmy teraz do slow work, które jest elementem postawy slow life. Dosłownie wolna praca, czyli praca w zwolnionym tempie nie oznacza zatem lenistwa czy guzdrania się nad raportami. To idea, która przeciwstawia się takim negatywnym zjawiskom jak stres w środowisku pracy, presja czasu, szybkie tempo realizacji projektów czy nastawienie na wydajność w pracy bez względu na możliwości pracowników.

 

Slow work – w jakich branżach ma zastosowanie?

 

Slow work zakłada, że najbardziej efektywne i korzystne zarówno dla pracownika, jak i firmy, będzie dostosowanie wypełniania obowiązków służbowych do tempa pracy i predyspozycji zatrudnionego. Uważa się, że wymuszanie kreatywności w określonych ramach czasowych, a także wymóg wysokiej efektywności np. przez 8 godzin dziennie nie sprawdza się, prowadzi do powielania schematów i wzrostu napięcia u zatrudnionego. Multitasking wywołuje przemęczenie i problemy ze skupieniem. Lepsze efekty zostałyby osiągnięte, gdyby zatrudniony mógł skoncentrować się na jednym zadaniu naraz i miał większą swobodę w organizowaniu swojej pracy, zgodnie np. ze swoim zegarem biologicznym.

 

Slow work oznacza również koncentrację uwagi na jakości, a nie ilości w wykonywaniu działań. Pracownik powinien mieć czas, by zastanowić się nad zadaniem, tak, by podejść do niego w sposób indywidualny i kreatywny.

 

Pojawia się zatem pytanie, gdzie znajduje zastosowanie slow work. Taka postawa może być realizowana w bardzo wielu branżach. Wiele zależy od sposobu organizacji stanowisk pracy.  Idea jest rozpowszechniana w branżach kreatywnych, w których duże znaczenie ma innowacyjność, np. w IT, reklamie, branży modowej, medialnej. Oczywiście z uwagi na presję czasu, złożoność procesów logistycznych lub inne istotne kwestie slow work byłby trudny do wprowadzenia np. w budownictwie, opiece zdrowotnej, branży transportowo-magazynowej, przemyśle czy niektórych usługach.

 

Slow work – zalety

 

W firmach, w których praktykowany jest slow work, umożliwia się zatrudnionym przychodzenie do pracy o dowolnej godzinie dnia (a nawet w nocy, gdy kreatywność wielu osób wzrasta), organizowane są pokoje gier czy wypoczynku, powstają ekologiczne biura czy nawet ekologiczne budynki ze strefami zieleni, siłowniami.

 

Zwolennicy slow work wskazują, że ta postawa:

 

• pozwala na pełniejsze wykorzystanie mocnych stron pracownika,

• umożliwia podwładnemu rozwój zawodowy i osobisty,

• zwiększa efektywność pracy,

• dostarcza produkty pracy lepszej jakości,

• zwiększa zadowolenie z pracy oraz lojalność pracownika wobec firmy,

• sprawia, że pracownik rzadziej korzysta ze zwolnień lekarskich, jest mniej narażony na wypalenie zawodowe i mniej skłonny do opuszczenia struktur firmy,

• poprawia relacje w zespole.

 

Slow work – wady

 

Wielu przedsiębiorców obawia się, że wprowadzenie zasady slow work w istocie sprawi, że podwładni będą maksymalnie przeciągać czas wykonywania zadań tak, by się „nie przemęczać”. Zawsze istnieje takie niebezpieczeństwo. Z drugiej strony dzięki temu pracodawca będzie mógł szybko zweryfikować, którzy pracownicy rzeczywiście angażują się w pracę i identyfikują z nią, a którzy być może nie pasują do firmy.

 

Ideę slow work przede wszystkim trudno pogodzić z przestrzeganiem terminów np. dostarczania dóbr lub świadczenia usług. Nagminne przekraczanie deadline’ów może prowadzić do utraty zaufania dla firmy. Dlatego już na etapie wstępnych rozmów z klientem warto podkreślić, że jednym z elementów nowoczesnej polityki firmy jest postawa slow work – która oznacza również gwarancję, że klient otrzyma produkt/usługę najwyższej jakości i indywidualnie dostosowaną do jego potrzeb.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Lekarz weterynarii – diagnostyka laboratoryjna

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie badań laboratoryjnych, telefoniczna konsultacja wyników, pomoc w ustalaniu kierunku dalszej diagnostyki dla lekarzy zlecających badania.
  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...
  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Poznań    praca mobilna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: wielkopolskie, zachodniopomorskie i kujawsko-pomorskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji,...
  • Prawnik

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twój zakres zadań: Jesteśmy firmą prężnie rozwijającą się, do swojego zespołu poszukujemy jeszcze kilku dobrych współpracowników. Kompleksowa obsługa prawna procesu inwestycyjnego (w tym realizowanego w reżimie ustawy Prawo zamówień publicznych), w szczególności: bieżąca...
  • Elektryk

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   107,00 - 111,00 zł brutto/godz.
    3 godz.
    Miejsce pracy: Irlandia Zakres obowiązków: wymiana liczników w domach prywatnych na liczniki typu Smart Meter, w indywidualnie wyznaczonym rejonie, sprawdzenie prawidłowości podłączenia licznika, ponowne podłączenie energii i sprawdzenie poprawności instalacji, wpisanie raportu z wykonania...
  • Kierownik szwalni

    CRL Sp. z o.o.   Radom    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Organizacja i zapewnienie ciągłości procesów produkcyjnych. Doskonalenie produkcji w zakresie wydajności, jakości i kontroli kosztów. Koordynowanie współpracy z projektantem i konstruktorem w zakresie tworzenia dokumentacji techniczno-technologicznej odzieży. Efektywne...

Najnowsze artykuły

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Wystąpienia publiczne a trema – Ola Gościniak opowiada o swoich sposobach na lęk na scenie

Wystąpienia publiczne a trema – Ola Gościniak opowiada o swoich sposobach na lęk na scenie

– Znam tremę bardzo dobrze, często towarzyszy mi podczas różnych prelekcji, paneli dyskusyjnych czy nawet w czasie live w social mediach – przyznaje Ola Gościniak, przedsiębiorczyni z ogromnym doświadczeniem na scenie, organizatorka konferencji online i offline. W najnowszym artykule tłumaczy, jak się przygotowywać do wystąpień oraz jak się szybko uspokoić tuż przed wyjściem na scenę.

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Praca po studiach – studia, które dają szansę na pracę

Praca po studiach – studia, które dają szansę na pracę

Tysiące maturzystów staje właśnie przed jedną z najważniejszych decyzji w życiu – wyborem kierunku studiów. Te powinny dać szansę na dobrze płatną pracę, gwarantować stabilną przyszłość, a przy tym być zgodne z zainteresowaniami oraz talentami kandydata. Jak osiągnąć takie optimum? Decyzję ułatwi Wam lista najpopularniejszych kierunków studiów oraz tych, po których zarabia się najwięcej.

Nowoczesne metody rekrutacji – e-rekrutacja

Nowoczesne metody rekrutacji – e-rekrutacja

W zmieniającym się świecie e-rekrutacja nie oznacza już tylko scrollowania ogłoszeń i wysyłania e-maili. W procesach naboru coraz częściej wykorzystuje się bio-dane oraz narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, np. Direct Match pozwalający na szybkie dopasowanie najlepszych kandydatów do stanowiska. Zobacz krótki przewodnik po nowoczesnych metodach selekcji pracowników.