Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Sosnowiec: rynek pracy – poszukiwanie pracy, stopa bezrobocia

Sosnowiec: rynek pracy – poszukiwanie pracy, stopa bezrobocia

 
Sosnowiec: rynek pracy – poszukiwanie pracy, stopa bezrobocia

Sosnowiec to miasto leżące w Zagłębiu Dąbrowskim, w województwie śląskim. Jest ośrodkiem gospodarczym z rozwijającym się przemysłem ciężkim i tradycjami hutniczymi. Niemniej Sosnowiec to nie tylko fabryki, ale przede wszystkim młoda, przyjazna do życia miejscowość, otoczona zielenią (położona na skraju Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd). Unikatowy charakter miastu nadają ciekawe zabytki (np. Pałac Schöna, cerkiew pw. Wiary, Nadziei i Miłości czy Zamek Sielecki). Nie brakuje atrakcji (np. Egzotarium), infrastruktury sportowej, kin i teatrów. W Sosnowcu odbywają się też wydarzenia kulturalne, koncerty i festiwale – każdy znajdzie coś dla siebie. Jest to także miasto studenckie – młodzi ludzie pobierają naukę w oddziałach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego I Uniwersytetu Śląskiego, a także na niepublicznych uczelniach wyższych.

 

Czy interesuje Cię dorywcza, czy też stała, pełnoetatowa praca – Sosnowiec to miasto, które bez wątpienia warto wziąć pod uwagę. Oferty zatrudnienia czekają w różnych obszarach zawodowych, nie tylko w przemyśle. Żeby zobaczyć aktualne ogłoszenia z Sosnowca na praca.pl, wystarczy w pasku wyszukiwania wpisać nazwę tego miasta i kliknąć przycisk Szukaj. Jeśli chcesz poznać warunki pracy w tym mieście, zobaczyć, czy boryka się ono z wysokim bezrobociem, a także kogo w szczególności szukają sosnowieccy pracodawcy – czytaj dalej.

 

Rozwinięte branże, firmy – Sosnowiec

 

Województwo śląskie jest obszarem silnie uprzemysłowionym, czemu sprzyja bogactwo tutejszych złóż węgla i rud metali. Sosnowiec nie jest wyjątkiem. Miasto należy do Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, a górnictwo węgla kamiennego na przemysłową skalę zaczęło rozwijać się już w XIX wieku. Obecnie w Sosnowcu nie działają już kopalnie, niemniej przemysł ciężki wciąż stanowi filar gospodarki miasta. Stawia się tu głównie na przemysł maszynowy i elektromaszynowy, a także specjalistyczny. Kolejne ważne dziedziny gospodarcze to handel, transport oraz budownictwo. Jednym z największych atutów inwestycyjnych Sosnowca jest bardzo dobra lokalizacja na skraju Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w sąsiedztwie Katowic – i zarazem niedaleko stolicy Małopolski, Krakowa.

 

W Sosnowcu przedsiębiorcy mogą korzystać z terenów uzbrojonych, nieruchomości, a także różnego rodzaju udogodnień, ulg podatkowych gwarantowane w ramach Podstrefy Sosnowiecko-Dąbrowskiej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Do dyspozycji są także jednostki naukowo-badawcze (Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny), instytucje otoczenia biznesu (inkubatory przedsiębiorczości itp.), zaplecze kadrowe.

 

W mieście znaleźć można zarówno liczne mikrodziałalności, jak i wielkie firmy o rozbudowanych strukturach, z polskim i zagranicznym kapitałem. Zgodnie z REGON, rejestrem prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny, w Sosnowcu działa łącznie 22486 podmiotów gospodarki narodowej. 4 z nich deklarują zatrudnienie co najmniej 1000 osób, a kolejne 21 to duże jednostki o kadrze rzędu 250-999 pracowników (stan na koniec lipca 2021 r.).

 

Z kolei w przekroju branżowym widać dominację handlu oraz usług. Aż 28,1% wszystkich podmiotów gospodarczych w Sosnowcu zajmuje się handlem hurtowym bądź detalicznym albo naprawą pojazdów samochodowych.

 

Kolejne 10,9% to przedsiębiorstwa budowlane, niewiele mniej – 9,9% – stanowią jednostki prowadzące działalność specjalistyczną, naukową lub techniczną, 7,6% to firmy z branży transportowo-magazynowej, a 7,2% – zakłady przetwórstwa przemysłowego.

 

Bezrobocie w Sosnowcu

 

Czy trudno o pracę w Sosnowcu? Likwidacja kopalń i konieczność restrukturyzacji przemysłu odbiła się na rynku pracy w tym mieście. Posady straciło wiele osób wcześniej zatrudnionych w kopalniach. W efekcie bezrobocie w Sosnowcu wciąż jest dość wysokie na tle województwa śląskiego. Przypomnijmy, że woj. śląskie jest jednym z województw o najniższym wskaźniku bezrobocia w Polsce.

 

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w końcu lipca 2021 r. wynosiła:

  • w Sosnowcu – 6,7%,
  • w województwie śląskim – 4,7%,
  • w Polsce – 5,8%.

 

Pod koniec lipca 2021 r. w rejestrze Powiatowego Urzędu Pracy w Sosnowcu figurowało 4,9 tys. osób bezrobotnych. 2,5 tys. z nich to osoby długotrwale bezrobotne, czyli pozostające bez zatrudnienia od minimum roku. Długotrwałe bezrobocie traktowane jest jako sytuacja szczególna na rynku pracy, gdyż wiąże się z nim szereg negatywnych zjawisk dotyczących zarówno bezrobotnego, ale też często rodziny i społeczności. Osoby, które przez długi czas nie mogą znaleźć pracy,często borykają się obniżoną samoocenę, tracą wiarę we własne możliwości, niektórzy popadają w nałogi. Trudno im także pozostawać na bieżąco, nie rozwijają się w pracy, a więc de facto pozostają w tyle w swojej branży.

 

Dlatego tak ważne są różne formy aktywizacji zawodowej bezrobotnych. W PUP można skorzystać np. z poradnictwa, zapisać się na kurs czy szkolenie zawodowe podnoszące kwalifikacje. Urząd dysponuje też środkami na wsparcie finansowe bezrobotnych (zasiłek dla bezrobotnych, dodatek aktywizacyjny, różnego rodzaju bony).

 

W urzędzie pracy w Sosnowcu można zarejestrować się online lub w siedzibie instytucji:

 

Powiatowy Urząd Pracy w Sosnowcu
Adres: ul. Rzeźnicza 12, 41-200 Sosnowiec
Telefon: 32 297 87 00

 

Jak znaleźć pracę w Sosnowcu?

 

PUP Sosnowiec może być cennym wsparciem w okresie bezrobocia, ale poszukiwanie pracy nie powinno kończyć się na rejestracji w urzędzie. Oczekiwanie na propozycje zatrudnienia to może być zbyt mało w okresie spowolnienia gospodarczego wywołanego pandemią. A zatem jak szukać pracy w Sosnowcu? Przede wszystkim aktywnie i wielotorowo.


Jeśli spełniasz wymagania ustawowe, nie rezygnuj z rejestracji w urzędzie pracy – status bezrobotnego daje bowiem sporo przywilejów. Jednocześnie jednak samodzielnie szukaj ofert w internecie, za pośrednictwem renomowanej platformy z ogłoszeniami. Wybranie dobrego portalu pracy jest bardzo ważne. Gwarantuje on bezpieczeństwo (wszystkie ogłoszenia są weryfikowane, ryzyko, że natkniesz się na oszusta próbującego wyłudzić od Ciebie dane czy pieniądze jest więc praktycznie zerowe).

 

Na praca.pl oferty pracy w Sosnowcu znajdziesz po wpisaniu w pasku wyszukiwania nazwy tej miejscowości i kliknięciu w przycisk Szukaj. Warto założyć na portalu bezpłatne konto. Dzięki niemu weźmiesz udział w rekrutacjach z poziomu portalu, będziesz mógł ustawić Job Alert, czyli powiadomienie, które da Ci znać, gdy pojawi się ogłoszenie na interesujące Cię stanowisko.

 

W czasie szukania pracy będą Ci potrzebne dokumenty rekrutacyjne. Życiorys zawodowy możesz łatwo stworzyć, wykorzystując nasz Kreator CV. Z kolei prady, jak napisać dobry list motywacyjny, znajdziesz w zakładce Kariera i Rozwój / List motywacyjny. Portal pracy to nowoczesne narzędzie rekrutacyjne i naprawdę warto z niego korzystać.

 

Innym poręcznym narzędziem jest Barometr zawodów, czyli badanie ukazujące zapotrzebowanie na rynku pracy. Wykonywane jest co roku z inicjatywy resortu pracy w każdym powiecie i województwie, a także w skali krajowej. Dowiesz się z niego, czy wykonujesz zawód poszukiwany w danym regionie i w związku z tym możesz spodziewać się licznych ofert zatrudnienia, czy też przeciwnie, jesteś przedstawicielem zawodu nadwyżkowego, a więc musisz liczyć się ze sporą konkurencją w czasie rekrutacji.

 

Jakie są zawody deficytowe i nadwyżkowe w Sosnowcu w 2021 r.? Najbardziej poszukiwani przez pracodawców są: lekarze, pielęgniarki i położne, magazynierzy, przetwórcy mięsa i ryb oraz robotnicy budowlani.

 

Lista profesji deficytowych jest jednak o wiele dłuższa, ma 40 pozycji. Dobrych warunków na rynku pracy i licznych ofert mogą spodziewać się:

  • w branży budowlanej – betoniarze i zbrojarze, brukarze, murarze i tynkarze, inspektorzy nadzoru budowlanego, inżynierowie budownictwa, kierownicy budowy, monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji metalowych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie,
  • w przetwórstwie przemysłowym – elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy maszyn i urządzeń, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, pracownicy ds. jakości, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy obrabiarek skrawających, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych,
  • w branży transportowej – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych, spedytorzy i logistycy,
  • w usługach związanych z zakwaterowaniem, magazynowaniem – gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy, pracownicy ochrony fizycznej, sprzątaczki i pokojowe,
  • w branży IT – projektanci i administratorzy baz danych, programiści,
  • w gastronomii – piekarze, pomoce kuchenne,
  • w branży beauty – fryzjerzy,
  • w handlu – sprzedawcy i kasjerzy,
  • w branży finansowej – samodzielni księgowi,
  • w usługach opiekuńczo-medycznych – fizjoterapeuci i masażyści, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni,
  • w oświacie – nauczyciele języków obcych i lektorzy, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele przedszkoli, wychowawcy w placówkach oświatowych i opiekuńczych.

 

Sosnowiecki rynek pracy notuje z kolei nadwyżkę poszukujących zatrudnienia:

  • ekonomistów,
  • górników i operatorów maszyn i urządzeń wydobywczych,
  • pracowników biur podróży i obsługi turystycznej,
  • pracowników poligraficznych.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.