Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Spawacz podwodny – jak zostać, ile zarabia, czy to najbardziej niebezpieczny zawód?

Spawacz podwodny – jak zostać, ile zarabia, czy to najbardziej niebezpieczny zawód?

 
Spawacz podwodny – jak zostać, ile zarabia, czy to najbardziej niebezpieczny zawód?

Jeden z najlepiej opłacanych i najbardziej niebezpiecznych zawodów świata – spawacz podwodny. Droga do niego bywa długa, trudna i niezwykle wymagająca. Osoby aspirujące do miana podwodnego spawacza muszą spełnić szereg wymagań i wyróżniać się konkretnymi umiejętnościami. Jak zostać spawaczem podwodnym i z jakim ryzykiem wiąże się ten zawód? Sprawdzamy, na jakie zarobki może liczyć spawacz pracujący pod wodą i gdzie najlepiej opłacana jest ta branża.

 

Spis treści

Spawacz podwodny – na czym polega jego praca? 

 

Zawód spawacza kojarzy nam się przede wszystkim z łączeniem ze sobą materiałów i pracą na lądzie. Jest to jak najbardziej słuszny trop, jednak warto wiedzieć, że istnieje również grupa zawodowa pracująca pod wodą. Spawacz podwodny – bo o nim mowa – to pracownik, którego miejsce pracy znajduje się właśnie pod wodą. 

 

Pamiętaj! 

 

Spawacz podwodny zajmuje się łączeniem ze sobą różnego rodzaju elementów zanurzonych pod powierzchnią wody. Wśród nich możemy wyróżnić chociażby pracę przy konstrukcjach mostów, wiaduktów, obsługę rurociągów, platform i infrastruktury morskiej. 

 

Co jeszcze warto wiedzieć na temat charakteru pracy spawacza podwodnego? Pierwszym jej etapem jest przede wszystkim dokładne zapoznanie się z infrastrukturą techniczną, dobranie sprzętu do nurkowania czy zweryfikowanie potencjalnych zagrożeń pod wodą. Dopiero po tych czynnościach spawacz podwodny może przystąpić do właściwego zadania. 

 

Jak zostać spawaczem podwodnym?

 

Spawacz podwodny to zawód, który wiąże się z ogromnym ryzykiem. Warto wiedzieć, że choć wielu zawodów można się wyuczyć, nie każdy kandydat będzie posiadał predyspozycje do tego, by pracować na stanowisku spawacza pod wodą. Nie wystarczy więc doskonale przygotowane CV spawacza czy podanie o pracę spawacza – choć oczywiście te dokumenty będą również ważne w czasie rekrutacji. 

 

Pamiętaj! 

 

Szczegółowe informacje dotyczące wykonywania prac pod powierzchnią wody reguluje Ustawa z dnia 17 października 2003 roku o wykonywaniu prac podwodnych. 

 

Zgodnie z powyższą ustawą wykonywanie prac podwodnych powierza się jedynie osobom posiadającym wymagane uprawnienia zawodowe, certyfikat potwierdzający spełnienie wymagań systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, a także odpowiedni stan zdrowia. Kandydat na stanowisko spawacza podwodnego powinien posiadać wykształcenie kierunkowe, a także przejść dedykowany kurs spawacza podwodnego. To jednak nie koniec jego drogi zawodowej. Kolejnym kluczowym elementem kształtowania swojej kariery jest także zaliczenie testów komory ciśnieniowej i uzyskanie dyplomu nurka. 

 

Nurek może uzyskać dyplom III, II, I klasy lub dyplom nurka saturowanego. Kandydat kończący kurs III klasy może wykonywać pracę na małych głębokościach – maksymalnie do 20 metrów pod powierzchnią wody. Klasa II to głębokości małe oraz średnie – od 20 do 50 metrów, natomiast klasa I oznacza prace podwodne typu głębinowego (na ponad 50 metrach oraz prace wykonywane na średnich i małych głębokościach). Ostatni z rodzajów – nurek saturowany – w ramach uprawnień może realizować prace podwodne bez żadnych ograniczeń. 

 

Spawacz podwodny – wymagania

 

Osoba rozważająca pracę w zawodzie spawacza podwodnego, oprócz spełnienia konkretnych wymagań stawianych przez prawo, musi wyróżniać się także dużą odpornością psychiczną i ponadprzeciętną kondycją fizyczną. Niezwykle ważna jest również umiejętność pracy pod presją czasu oraz wyjątkowa precyzja i dokładność. Wśród wymagań stawianych osobom, które myślą o podjęciu pracy jako podwodny spawacz, wyróżnić należy: 

 

  • ukończony 18. rok życia,

  • bardzo dobry stan zdrowia potwierdzony orzeczeniem lekarskim, 

  • wykształcenie średnie lub zawodowe zasadnicze (najbardziej pożądane są kierunki z obszaru zawodów morskich, budownictwa morskiego lub zawodów elektrycznych), 

  • doskonałe umiejętności pływackie (wymaganie przepłynięcia 200 m bez sprzętu),

  • dyplom nurka, 

  • pozytywny wynik testu z komory ciśnieniowej, 

  • ukończenie kursu spawacza podwodnego i nabycie umiejętności spawalnictwa podwodnego określoną metodą spawania. 

 

Pamiętaj! 

 

W przypadku spawacza podwodnego nieoceniona może okazać się wiedza z zakresu fizyki dotycząca chociażby tego, jakie czynniki oddziałują na ciało w wodzie czy jak zmienia się jej gęstość. 

 

Spawacz podwodny – ile godzin dziennie pracuje?

 

Specyfika pracy podwodnego spawacza sprawia, że jest to zawód niezwykle wymagający psychicznie i fizycznie. Godziny pracy na tym stanowisku mogą być ściśle uzależnione od konkretnego projektu czy warunków, w jakich pracuje dana osoba. W przypadku spawaczy, którzy wykonują swoją pracę w ciężkich i wymagających okolicznościach, takich jak chociażby niskie temperatury wody, silne prądy czy na przykład utrudniona widoczność, czas pracy może zostać odpowiednio skrócony.

 

Pamiętaj! 

 

W zawodzie spawacza podwodnego najważniejsze jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i regulacji, takich jak chociażby maksymalna liczba godzin pracy dziennie oraz konieczny odpoczynek. Dzięki temu pracownik uniknie zmęczenia i rozkojarzenia, co może przełożyć na na zminimalizowanie ryzyka wypadków przy pracy. 

 

Spawacz podwodny – zarobki

 

Praca – spawacz podwodny dla wielu z nas może wydawać się niezwykle ekscytująca. W Polsce zawód ten w dalszym ciągu nie należy jednak do najpopularniejszych. Mimo to głośno mówi się o zarobkach, na jakie może liczyć osoba pracująca jako podwodny spawacz. Zatem, ile zarabia spawacz podwodny

 

Nie jest tajemnicą, że wraz z wysokim ryzykiem, jakie niesie za sobą ta praca, idzie również wysokie wynagrodzenie. Szacuje się, że zarobki spawacza podwodnego w Polsce są jednymi z najwyższych i wynoszą około 10 tys. zł. Mimo to na tle zarobków europejskich czy światowych nie prezentują się one aż tak imponująco. Na znacznie wyższe wynagrodzenie za swoją pracę mogą liczyć spawacze pracujący pod wodą chociażby w Niemczech, Francji czy Szwajcarii, gdzie godzinowa stawka waha się od 20 do 30 euro. Jeszcze lepiej opłacani są spawacze pracujący w Stanach Zjednoczonych, gdzie za godzinę pracy mogą otrzymać nawet 170 dolarów na rękę.

 

Pamiętaj! 

 

Zarobki spawacza podwodnego uzależnione są między innymi od jego umiejętności i doświadczenia, a także miejsca pracy. W niektórych państwach wysokość wynagrodzenia liczona jest od głębokości, na której spawacz wykonuje swoją pracę. 

 

Czy spawacz podwodny to najbardziej niebezpieczny zawód na świecie?

 

Zawód spawacza podwodnego uważany jest za jeden z najbardziej niebezpiecznych zawodów na świecie. Osoba ta każdego dnia narażona jest na pracę w wyjątkowo ciężkich warunkach, takich jak chociażby niskie temperatury wody grożące hipotermią, silne prądy, ograniczona widoczność pod wodą czy niebezpieczne zwierzęta, jakie można spotkać w morzu czy oceanie. Jednym z głównych zagrożeń jest brak dostępu do tlenu oraz bardzo wysokie ciśnienie, które rośnie wraz z głębokością. 

 

Pamiętaj! 

 

Spawacz podwodny zawsze schodzi pod powierzchnię wody wraz ze swoim współpracownikiem, z którym pod żadnym pozorem nie może się rozdzielać. 

 

Do tego dochodzi także ryzyko związane z korzystaniem z różnego rodzaju narzędzi czy niebezpieczeństwo utraty tlenu. W warunkach, w jakich swoje obowiązki wykonuje spawacz podwodny, każdy najmniejszy błąd czy niedopatrzenie może skutkować tragedią. W tym zawodzie nie ma miejsca na absolutnie żadne pomyłki. To właśnie dlatego spawacz podwodny musi być doskonale przeszkolony, wyposażony w odpowiednie narzędzia i środki ochrony, aby zminimalizować ryzyko i zapewnić sobie najwyższe bezpieczeństwo w miejscu pracy.

 

Spawacz podwodny – śmiertelność

 

Wiemy już doskonale, jakie wymagania stawiane są osobom, którym marzy się praca spawacza podwodnego i na czym tak naprawdę ona polega. Nie jest tajemnicą, że jednym z kryteriów mobilizujących do szkolenia się w tym kierunku są bez wątpienia wysokie zarobki. Wspomnieliśmy jednak, że za nimi idzie również wysokie niebezpieczeństwo. Jak duże jest więc podejmowane na co dzień przez spawacza podwodnego ryzyko?

 

Według szacunków śmiertelność w zawodzie spawacza podwodnego wynosi około 15 proc. Głównymi przyczynami śmierci są porażenia prądem, choroby dekompresyjne czy wybuchy, do jakich dochodzi pod wodą. 

 

Zawód ten wiąże się z naprawdę wysokim ryzykiem utraty zdrowia, a nawet życia. Choć podczas kursów kandydaci przygotowywani są na różne okoliczności i uczeni radzenia sobie w trudnych warunkach, a w razie konieczności mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych awarii, wszystkich niebezpieczeństw nie będą w stanie uniknąć.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!