Podanie o pracę – spawacz

 
Podanie o pracę – spawacz

Spis treści

Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych spawaczy zgłasza wiele firm w całej Polsce. Jeśli wykonujesz ten zawód, nie powinieneś mieć dużych trudności ze znalezieniem ofert pracy. Żeby zatrudnić się w konkretnej firmie, będą Ci potrzebne dokumenty aplikacyjne. Jednym z nich jest podanie o pracę. Kiedy się je przekazuje pracodawcy? Jaka powinna być treść podania? Oto kilka podstawowych informacji na początek.

 

Podanie o pracę spawacz – kiedy je przygotować?

 

Zacznijmy od tego, czym jest podanie o pracę. To dokument formalny, który, podobnie jak list motywacyjny, ma na celu zachęcenie pracodawcy, by zatrudnił właśnie Ciebie. Od listu podanie odróżnia to, że przekazujesz je firmie, która aktualnie nie prowadzi naboru. Nie jest więc odpowiedzią na ogłoszenie o pracę, ale samodzielną inicjatywą osoby zainteresowanej zatrudnieniem się w danym przedsiębiorstwie. 

 

Koniecznie sprawdź też, jak wygląda CV spawacza. Wymaga go wielu pracodawców. 

 

Podanie o pracę spawacza – wzór

 

Podanie o pracę ma ściśle określoną strukturę. Wystarczy, że będziesz trzymać się ustalonych ram. Postaw się też na miejscu pracodawcy. W dokumencie będzie szukać informacji na temat tego:

 

  • czy masz uprawnienia do wykonywania zawodu – oraz jakie konkretnie, 

  • jakie są Twoje umiejętności i doświadczenie, czy pracowałeś na samodzielnym stanowisku, a może kierowałeś całym zespołem,,

  • czy potrafisz pracować w grupie,

  • czy jesteś osobą rzetelną, odpowiedzialną, godną zaufania, 

  • kiedy możesz podjąć pracę, 

  • jak się z Tobą skontaktować. 

 

W prawym górnym rogu wpisz aktualną datę i miejscowość. U góry, po lewej stronie, należy podać własne dane – imię i nazwisko, dane korespondencyjne, np. telefon czy e-mail.

 

Poniżej, po lewej stronie podaj dane adresata – nazwę firmy albo imię i nazwisko konkretnej osoby odpowiedzialnej za rekrutację (jeśli je znasz). Pod spodem, pośrodku umieść tytuł: Podanie o pracę

 

Teraz możesz przystąpić do stworzenia właściwej treści dokumentu. Musi mieć krótki wstęp, rozwinięcie oraz zakończenie. 

 

Na wstępie poinformuj pracodawcę, że jesteś chętny, by podjąć zatrudnienie w jego firmie. Możesz zacząć np. od zdania: 

 

Chciałbym podjąć się pracy na stanowisku spawacza w Państwa firmie. Posiadam uprawnienia i umiejętności, które pozwalają mi na podjęcie obowiązków od zaraz… 

 

Następnie opisz krótko swoje doświadczenie i kwalifikacje. Skup się na najważniejszych informacjach z punktu widzenia posady, jaką chcesz uzyskać. Na początku możesz napisać np.:

 

Jestem pracownikiem z 6-letnim stażem pracy. Przez trzy ostatnie lata pracowałem na samodzielnym stanowisku w zakładzie produkcji podzespołów samochodowych marki Xyz. Posiadam uprawnienia spawalnicze MIG oraz MAG, ale chętnie poszerzam kompetencję – aktualnie jestem w trakcie certyfikowanego kursu obejmującego metodę TIG… 

 

Pamiętaj też, że pracodawcy chętnie zatrudniają osoby potrafiące współpracować z innymi. Dlatego wspomnij także o swoich cechach interpersonalnych i innych kompetencjach miękkich, np.:

 

Jestem osobą rzetelną, godną zaufania i poważnie podchodzącą do swoich obowiązków. Umiem pracować w zespole, jak i indywidualnie. Nie boję się wyzwań, myślę zadaniowo. Pracowałem pod presją czasu, też nie mam problemu z organizacją własnej pracy… 

 

Na koniec poinformuj pracodawcę o ewentualnych załącznikach (np. Twoim CV spawacza). Zapewnij też o chęci podjęcia pracy i napisz, w jaki sposób można się z Tobą skontaktować, np. tak:

 

Załączam swoje CV. Będę wdzięczny za pozytywne rozpatrzenie mojego podania. Chętnie opowiem o sobie więcej na rozmowie kwalifikacyjnej. Uprzejmie proszę o kontakt telefoniczny po godz. 15:00.  

 

Nie zapomnij o zwrocie grzecznościowym i podpisie po prawej stronie! Jeśli podanie ma formę papierową, podpis powinien być odręczny. W przypadku cyfrowego dokumentu wystarczy wpisanie imienia i nazwiska, np.

 

Z poważaniem, 

Jan Nowak 

 

Napisanie dobrego podania o pracę nie jest trudne. Trzymaj się podstawowych zasad, a przed przekazaniem dokumentu pracodawcy koniecznie sprawdź pisownię. Powodzenia!

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty