Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Spółdzielnia socjalna – jak założyć? Jak działa?

Osiedlowa biblioteka, klub seniora, kawiarnia, catering, pralnia, prowadzenie zajęć edukacyjnych dla dzieci, hostel, bar mleczny czy hotel dla zwierząt. To tylko kilka przykładowych pomysłów, które z powodzeniem są realizowane w ramach spółdzielni socjalnych w całej Polsce. Na jakich zasadach funkcjonuje takie przedsiębiorstwo społeczne? W jakim celu się je tworzy?

Charakterystyka spółdzielni socjalnej

Założenie spółdzielni socjalnej to przede wszystkim szansa na powrót do aktywności zawodowej osób z jakichś przyczyn zagrożonych wykluczeniem. Spółdzielnia na siebie zarabia, ale można ją także dokapitalizować, czemu służą m.in. dotacje z Funduszu Pracy i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pełni ważne funkcje w społeczności lokalnej, dając szansę na pracę osobom, które niekoniecznie miałyby ją na wolnym rynku.

Kto może otworzyć własną spółdzielnię socjalną?

Spółdzielnię socjalną mogą założyć m.in.:

  •    bezrobotni,
  •    osoby do 30. roku życia oraz po 50. roku życia, pozostające bez zatrudnienia i zarejestrowane w urzędzie pracy jako osoby poszukujące pracy,
  •   niepełnosprawni,
  •   osoby chore psychicznie,
  •   osoby wychodzące z bezdomności,
  •   uchodźcy,
  •   osoby usamodzielniane,
  •    osoby zwalniane z zakładów karnych,
  •   osoby uzależnione po terapii.

Pełną listę podmiotów uprawnionych do założenia spółdzielni znaleźć można w art. 4. ustawy z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych (Dz. U. 2006 Nr 94 poz. 651).

Jakie warunki trzeba spełnić?

Aby założyć spółdzielnię, muszą zebrać się co najmniej trzy osoby fizyczne (a następnie znaleźć w ciągu pierwszy 12 miesięcy działalności kolejne dwie osoby) lub dwie osoby prawne (np. organizacje pozarządowe). By wspólne przedsiębiorstwo miało szansę zaistnieć na rynku i przetrwać, ważny jest pomysł. Przedmiot działalności powinien odpowiadać za zapotrzebowanie na usługi czy produkty w regionie i być związany z umiejętnościami członków spółdzielni. Mając plan, należy stworzyć statut i zatwierdzić go na zebraniu założycielskim, z którego powstaje protokół. Następnie dokonuje się rejestracji działalności w KRS-ie i dopełnia formalności w innych instytucjach (m.in. składa się wniosek o wydanie nr REGON do GUS-u, zakłada się konto bankowe).

Dlaczego warto założyć spółdzielnię socjalną?

Wspólne przedsiębiorstwo funkcjonuje dzięki osobistej pracy członków i pracowników spółdzielni. Ma w zasadzie dwa główne cele:
    • społeczną reintegrację członków i pracowników spółdzielni socjalnej, a więc odbudowanie i podtrzymanie umiejętności uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej i pełnienia ról społecznych,
    • zawodową reintegracji członków i pracowników, pozwalającą odbudować i podtrzymać ich zdolność do samodzielnego funkcjonowania na rynku pracy.

Spółdzielnia socjalna w praktyce oznacza możliwość satysfakcjonującego funkcjonowania w społeczeństwie dla osób niepełnosprawnych i borykających się z różnymi życiowymi problemami. To szansa na stworzenie miejsca pracy w przyjaznych warunkach – spółdzielcza umowa o pracę jest zawsze zawierana z każdym członkiem wspólnego przedsiębiorstwa, każdy też otrzymuje wynagrodzenie. W przypadku spółdzielni nadrzędną wartość nad zyskiem z działalności ma realizacja społecznych celów, dlatego też ta forma traktowana jest preferencyjnie, jeśli chodzi o opłaty i zwolnienia podatkowe.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystent / Asystentka ds. Dokumentacji Eksportowej

    Grupa Inter Cars   Czosnów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Dołączając do nas, będziesz odpowiedzialny/a za: Porządkowanie i archiwizowanie zwracanych dokumentów UE do rozliczania VAT; Drukowanie faktur i kompletowanie ich z dokumentami CRM; Pomoc w przygotowywaniu dokumentów do sprzedaży UE do rozliczenia; Weryfikację NIP UE klientów; Dbanie o...
  • Kierowca plandeki C+E / Kierowca wywrotki C i C+E

    TMG Spedition GmbH   Niemcy, Bittterfeld    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Czego oczekujemy od Ciebie? ważnego prawa jazdy klasy C lub CE + kod 95; ważnej karty kierowcy; otwartej komunikacji i szczerości, nawet w przypadku problemów lub pytań; właściwego obchodzenia się z ciężarówką; wiarygodnych informacji na temat zakresu Twojego doświadczenia zawodowego....
  • Formel D Polska Sp. z o.o.
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat   28,10 zł brutto/godz.  rekrutacja online
    5 godz.
    Zakres obowiązków kontrola jakości części samochodowych zgodnie z instrukcją (kontrola wizualna lub przy użyciu narzędzi pomiarowych, np. suwmiarka) uzupełnianie raportów; dbanie o porządek na swoim stanowisku pracy;
  • Pracownik produkcji

    Reynders Etiketten Polska Sp. z o.o.   Kruszów, powiat łódzki wschodni, woj. łodzkie    praca stacjonarna
    6 godz.
    Opis stanowiska: pomoc przy ustawianiu maszyn; przygotowanie narzędzi niezbędnych przy pracy obsługa maszyn dbanie o czystość i porządek na stanowisku pracy praca w systemie zmianowym;
  • Lekarz weterynarii – dział hematologii

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie badań laboratoryjnych, przygotowanie i ewidencjonowanie preparatów, ocena preparatów hematologicznych, telefoniczna konsultacja wyników, pomoc w ustalaniu kierunku dalszej diagnostyki dla lekarzy zlecających badania.
  • Pracownik lotniska

    HPD Südliche Weinstraße GmbH   Niemcy, Frankfurt nad Menem
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   78,00 - 83,00 zł brutto/godz.
    7 godz.
    Twój zakres obowiązków: Przenoszenie i Załadunek Bagażu: Zajmowanie się transferem bagażu z terminala do samolotu i umieszczanie go w lukach bagażowych. Odbiór i Dostarczanie Bagażu: Wyciąganie bagażu z samolotu, transport na lotnisko i umieszczanie na taśmie do odbioru przez...

Najnowsze artykuły

Otyłość w pracy – konsekwencje chorobliwej otyłości

Co drugi dorosły Polak waży za dużo, wynika z danych NFZ i GUS. Choroba otyłościowa i związane z nią dolegliwości są dziś siedmiokrotnie częstszym powodem nieobecności w pracy niż jeszcze dekadę temu! Ponadto osoby zmagające się z nadwagą są dyskryminowane w pracy, często zarabiają mniej i rzadziej awansują. Kiedy dodatkowe kilogramy stają się chorobą? Jak walczyć z dyskryminacją w pracy?

Coming out w polskiej firmie – czy warto? Jak go dokonać?

– Funkcjonowanie przed coming outem można porównać do życia w chmurze smogu. Można się przyzwyczaić, ale szybko zaczynamy chorować, bo nie można żyć bez możliwości oddychania pełną piersią – tłumaczy Hubert Sobecki ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza. Tymczasem w rankingu ILGA-Europe Polska została wskazana jako najbardziej homofobiczny kraj UE. Bezpieczny coming out jest tu możliwy?

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Współpracownik przypisuje sobie moje sukcesy – jak reagować?

Czy zdarzyło Ci się z niedowierzaniem słuchać w czasie spotkania z szefem, jak Twój współpracownik przypisuje sobie wszystkie zasługi za pracę, którą to Ty wykonałeś i zbiera za nią pochwały? Zamiast dusić w sobie poczucie niesprawiedliwości, bądź asertywny –  reaguj i ustal przejrzyste zasady współpracy. Doradcy zawodowi tłumaczą, jak się zachować, gdy ktoś przypisuje sobie nasze sukcesy.