Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Stalowa Wola: rynek pracy – bieżąca sytuacja

Stalowa Wola: rynek pracy – bieżąca sytuacja

 
Stalowa Wola: rynek pracy – bieżąca sytuacja

Stalowa Wola to 60-tysięczne miasto w województwie podkarpackim, jedno z najmłodszych polskich miast. Historia miejscowości jest ściśle związana z przemysłem. Rozpoczyna się w latach 1937-1939 od budowy osiedla mieszkalnego przy zakładach metalurgiczno-mechanicznych. Zakłady powstały w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego, który miał być "stalową wolą narodu polskiego wybicia się na nowoczesność" wg ówczesnego ministra spraw wojskowych. Osiedle rozwijało się przez lata, by w 1945 uzyskać status miasta.

 

Stalowa Wola reklamuje się dziś jako "miasto z przemysłowym DNA" i wyrasta na nowoczesny ośrodek gospodarczy. Tutejsze tereny inwestycyjne są objęte Podstrefą Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO PARK WISŁOSAN. Przedsiębiorcy mają więc do dyspozycji tereny inwestycyjne, instytucje otoczenia biznesu, ulgi i zwolnienia podatkowe. W mieście znajdą również wykwalifikowaną kadrę, wsparcie Stalowowolskiej Strefy Gospodarczej i koszty prowadzenia działalności niższe niż w metropoliach. Jak aktualnie wygląda lokalny rynek pracy? W jakich branżach działa najwięcej przedsiębiorstw i jak szukać pracy w Stalowej Woli? Oto odpowiedzi na te i kilka innych pytań.

 

Bezrobocie – Stalowa Wola

 

W 2020 r. bezrobocie w Polsce wzrosło. Sytuacja pandemiczna odbiła się na działalności przedsiębiorstw w bardzo wielu branżach. Z miesiąca na miesiąc przybywało osób bezrobotnych, wstrzymywano kolejne rekrutacje. Sprawdźmy, jak zmieniał się rynek pracy w powiecie stalowowolskim, województwie podkarpackim i kraju w ciągu trzech lat – od 2019 r. (przed wybuchem pandemii w Polsce) do stanu aktualnego.

 

Stopa bezrobocia wg danych GUS (na sierpień każdego roku):

  • 2019

– powiat stalowowolski – 4,7%,
– województwo podkarpackie – 7,8%,
– Polska – 5,2%,

  • 2020

– powiat stalowowolski – 6,2%
– województwo podkarpackie – 9,0%,
– Polska – 6,1%,

  • 2021

– powiat stalowowolski – 5,3%,
– województwo podkarpackie – 8,4%,
– Polska – 5,8%.

 

Jak widać, sytuacja na rynku pracy powoli się stabilizuje, na powrót do stanu sprzed pandemii przyjdzie nam jednak jeszcze trochę poczekać. Niemniej od początku 2021 r. liczba bezrobotnych w powiecie stalowowolskim i samej Stalowej Woli spada. Wg danych tutejszego PUP na koniec stycznia zarejestrowanych było 2875 osób, z czego 1668 to mieszkańcy Stalowej Woli, a na koniec sierpnia w rejestrze figurowało 2369 osób ogółem, w tym 1354 stalowowolan.

 

Pomoc dla bezrobotnych niesie PUP:
Powiatowy Urząd Pracy w Stalowej Woli
Adres: ul. Dmowskiego 8, 37-450 Stalowa Wola
Telefon: 15-643-37-80
E-mail: rzsw@praca.gov.pl oraz pup@pupstalowawola.pl

 

Co ważne, do urzędu warto się zgłosić nie tylko w celu uzyskania zasiłku dla bezrobotnych. PUP oferuje też różnego rodzaju wsparcie w procesach rekrutacyjnych czy przebranżowieniu się – organizuje giełdy pracy, prowadzi bezpłatne poradnictwo zawodowe.

 

Jak znaleźć pracę w Stalowej Woli?

 

Choć teoretycznie wystarczy napisać CV i odpowiadać na ogłoszenia typu praca Stalowa Wola, to poszukiwanie zatrudnienia wielu osobom wydaje się zajęciem bardzo czasochłonnym i wymagającym. Nie musi jednak tak wyglądać. Warto przygotować sobie plan działania i korzystać z narzędzi, które ułatwią znalezienie nowego pracodawcy. Dobrze jest założyć bezpłatne konto kandydata na praca.pl. Dzięki temu uzyskamy dostęp do kreatora CV, ustawimy powiadomienia o ciekawych ofertach i przede wszystkim – będziemy mogli szukać pracy na dowolnym urządzeniu – telefonie, tablecie czy komputerze – zawsze mając dostęp do naszego CV, profilu kandydata, historii już przesłanych aplikacji. Co więcej, na praca.pl oferty pracy są wygodnie pogrupowane i możemy je filtrować, przeglądając wyłącznie te, które spełniają nasze wymagania.

 

Stalowa Wola to przede wszystkim przemysł, ale nie tylko. Sprawdźmy, jakie są poszukiwane zawody w mieście i tym samym, kto ma największe szanse na pracę od zaraz. Ich listę znajdziemy w Barometrze zawodów. To badanie prowadzone raz do roku z inicjatywy resortu pracy. Grupuje zawody na nadwyżkowe (mówimy o nich, kiedy ofert jest o wiele mniej niż kandydatów do pracy), deficytowe (oznaczają, że liczba ofert znacznie przewyższa liczbę chętnych do pracy) i w równowadze (proporcje między liczbą kandydatów i ofert są podobne).

 

Co można wnioskować z profilu ekonomicznego miasta, które jest przecież dużym ośrodkiem przemysłowym, spore deficyty występują w zakładach produkcyjnych. Jako zawód najbardziej poszukiwany w powiecie stalowowolskim wskazano pracownika przetwórstwa metali. Na liście są również:

  • w zakładach przemysłowych różnych branż – diagności samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, blacharze i lakiernicy samochodowi, inżynierowie elektrycy i energetycy, inżynierowie mechanicy, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy instalacji budowlanych, operatorzy obrabiarek skrawających, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, technicy mechanicy, lakiernicy,
  • w budownictwie – cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, inżynierowie budownictwa, murarze i tynkarze, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani,
  • w usługach medycznych i opiekuńczych – fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, pielęgniarki i położne,
  • w transporcie – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, zaopatrzeniowcy i dostawcy,
  • w gastronomii – piekarze, cukiernicy, kucharze,
  • a także pojedyncze profesje w innych obszarach zawodowych – inżynierowie chemicy i chemicy, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, samodzielni księgowi, sprzedawcy i kasjerzy.

 

W powiecie wskazano także trzy grupy zawodów nadwyżkowych. Kto zatem może mieć trudności ze znalezieniem oferty pracy w Stalowej Woli lub musi liczyć się z większą liczbą kontrkandydatów w rekrutacji. W takiej sytuacji zgodnie z Barometrem są:

  • ekonomiści,
  • pracownicy administracyjni i biurowi,
  • specjaliści administracji publicznej.

 

Rozwinięte branże, firmy – Stalowa Wola

 

Jak zostało wspomniane na wstępie, Stalowa Wola ma przedsiębiorcom wiele do zaoferowania. W SSE działają firmy z różnych branż – metalowej, drzewnej, przetwórstwa aluminium, stomatologicznej, tworzyw sztucznych. Tutejsze zakłady produkują również armaturę łazienkową, medale, odlewy magnezowe, maszyny sterowane numerycznie.

 

Poza fabrykami w mieście działa wiele mikro i małych przedsiębiorstw, głównie handlowo-usługowych. W REGON zarejestrowane są 6253 podmioty gospodarki narodowej (dane GUS, stan na koniec sierpnia 2021 r.). Liczba mikropodmiotów (jednostek opartych na samozatrudnieniu i generujących do 9 miejsc pracy) wynosi 5990. Małych firm i innych podmiotów (10-49 pracujących) jest w Stalowej Woli 178, a średnich (od 50 do 249 pracujących) – 70. Ponadto działa tu 15 dużych zakładów pracy, z czego 5 generuje co najmniej 1000 miejsc zatrudnienia, a pozostałe 10 deklaruje stan kadry w przedziale 250-999 osób.

 

Jak wygląda przekrój branżowy stalowowolskich firm? Najwięcej podmiotów w mieście reprezentuje następujące sekcje PKD:

  • handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych i motocykli – 1834 podmioty,
  • budownictwo – 636 podmiotów,
  • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 629 podmiotów,
  • pozostała działalność usługowa – 498 podmiotów,
  • przetwórstwo przemysłowe – 437 podmiotów,
  • opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 409 podmiotów.


W Stalowej Woli oferty pracy czekają w wielu zróżnicowanych branżach, zarówno na osoby z wykształceniem zawodowym, jak i technicznym, posiadaczy specjalistycznych uprawnień, jak i na inżynierów oraz innych absolwentów szkół wyższych. Rynek zatrudnienia w mieście i okolicy z pewnością wart jest bliższego poznania. Na koniec trzeba też wspomnieć o coraz popularniejszej pracy zdalnej. W tym przypadku kryterium terytorialne zupełnie traci na znaczeniu. Na praca.pl oferty pracy zdalnej można wyszukać w łatwy sposób – filtrując ogłoszenia wg tego kryterium.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Specjalista / Specjalistka ds. reklamacji wewnętrznych

    Grupa Inter Cars   Swobodnia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Do Twoich zadań będzie należało: sprawna i terminowa obsługa reklamacji wewnętrznych; wykrywanie oraz zapobieganie niezgodności w magazynie; optymalizacja obsługiwanych procesów logistycznych pod kątem efektywności; planowanie inwentaryzacji magazynu; współpraca z innymi działami organizacji;
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Lekarz - Specjalista z zakresu chirurgii (chirurgia naczyniowa i onkologiczna)

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa / pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Realizacja usług medycznych, Zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, Przestrzeganie procedur.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!