Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Straż graniczna – uprawnienia, zadania, praca, nabór

Straż graniczna – uprawnienia, zadania, praca, nabór

 
Straż graniczna – uprawnienia, zadania, praca, nabór

Straż graniczna – co to jest


Straż graniczna to umundurowana i uzbrojona formacja, której głównym zadaniem jest ochrona granic Rzeczypospolitej Polskiej oraz kontrola ruchu granicznego. Nazwa Straż Graniczna jest zarezerwowana wyłącznie dla tej formacji. Jest ona także zaliczana do organów ścigania. Strażnicy graniczni mają zatem określone przez prawo uprawnienia, które mogą zastosować w przypadku sytuacji zagrożenia.

 

Straż graniczna – uprawnienia


Straż graniczna posiada całkiem szerokie spektrum uprawnień. Przede wszystkim mogą oni zatrzymać nas nie tylko na granicach naszego państwa, ale również na terenie całego kraju. Do uprawnień strażników granicznych należą między innymi: sprawdzanie dokumentów kierowców oraz pasażerów, przeszukanie samochodów, nałożenie kar kierowcom, którzy prowadzą pojazd bez odpowiednich dokumentów (lub nie zatrzymali się do kontroli). Pogranicznicy mogą także mierzyć prędkość, z jaką się poruszamy prowadząc samochód oraz nałożyć mandat w przypadku przekroczenia prędkości (mogą nawet zatrzymać dowód rejestracyjny auta, jeżeli zajdzie taka potrzeba). Warto także podkreślić, że funkcjonariusze straży granicznej należą do tak zwanych formacji uzbrojonych, dlatego mają uprawnienia do użycia broni, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

 

Zadania straży granicznej


Podstawowym zadaniem funkcjonariuszy straży granicznej jest organizowanie i kontrolowanie ruchu granicznego. Zaliczyć do tego można także zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji. W zakres ich zadań wchodzi także wydawanie wiz i zezwoleń na przekraczanie granicy. Strażnicy podczas kontroli muszą także wykrywać i zapobiegać przewozowi nielegalnych substancji, szkodliwych i toksycznych środków chemicznych oraz materiałów jądrowych czy promieniotwórczych. Strażnicy graniczni gromadzą także informacje z zakresu ochrony granicy państwowej i w razie potrzeby udzielają zebrane wiadomości właściwym organom państwowym. Współpraca z innymi służbami umundurowanymi ma na celu przeciwdziałanie terroryzmowi.

Bardzo ważnym zadaniem funkcjonariuszy jest także osadzanie i utrzymywanie w dobrym stanie znaków granicznych oraz aktualizowanie dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej.

 

Straż graniczna – praca


Praca strażnika granicznego nie należy do łatwych. Przede wszystkim obowiązuje tutaj system zmianowy. Służba często może się wiązać z niebezpiecznymi sytuacjami, w których funkcjonariusze są zmuszeni użyć broni, co może skutkować narażeniem zdrowia, a nawet utratą życia. Ważna jest także znajomość języków obcych. Podstawą jest oczywiście język angielski, jednak w przypadku naszej wschodniej granicy przydają się również języki rosyjski oraz ukraiński. Strażnicy graniczni powinni także dokładnie znać swoje uprawnienia, które są określone w ustawach o straży granicznej.
Praca w tak zwanych mundurowych służbach ma także wiele zalet. Przede wszystkim jest to stabilność zatrudnienia. Zarobki już na początku służby mogą wynosić około 2 000 zł netto i, tak jak w wojsku, dolicza się do tego liczne dodatki i nagrody. Płaca rośnie wraz z awansami. Funkcjonariusze straży granicznej mają także duże możliwości rozwoju zawodowego.

Pomimo tego, że jest to trudna i wymagająca praca, jest wielu chętnych, dla których noszenie munduru wiąże się także z zaszczytem oraz prestiżem.

 

Straż graniczna – nabór


Aby zostać funkcjonariuszem straży granicznej, należy przejść dwuetapową rekrutację. Przede wszystkim do rekrutacji mogą przystąpić tylko te osoby, które mają polskie obywatelstwo i nie przekroczyli jeszcze 35 roku życia (ale muszą być pełnoletni).

Podczas pierwszego etapu przeprowadzana jest głównie weryfikacja tożsamości kandydata, dlatego najpierw trzeba złożyć wszystkie wymagane dokumenty. Są to między innymi: pisemne podanie, wypełniony kwestionariusz osobowy (jest on dostępny na stronie internetowej Komendy Głównej Straży Granicznej), dwie aktualne kolorowe fotografie (format taki sam, jak do dowodu osobistego), kserokopia dowodu osobistego oraz książeczki wojskowej (jeżeli kandydat odbył wcześniej służbę wojskową), kopia świadectw pracy, kserokopia zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego, kserokopia dokumentów potwierdzających wykształcenie. Do dokumentów aplikacyjnych należy także dołączyć kserokopie odpisów aktu urodzenia, małżeństwa i paszportu.

Wszystkie dokumenty należy przedłożyć podczas pierwszej rozmowy informacyjnej. Jest to spotkanie, podczas którego przedstawiciel służby granicznej przekaże kandydatowi wszelkie informacje, dotyczące postępowania rekrutacyjnego.

Kolejny etap to test pisemny z zakresu wiedzy ogólnej oraz z jednego wybranego języka (do wyboru są angielski, niemiecki, francuski, rosyjski lub ukraiński). Oprócz tego kandydaci muszą pozytywnie zaliczyć test sprawnościowy. Końcowym elementem rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna.

  

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Specjalista / Specjalistka ds. reklamacji wewnętrznych

    Grupa Inter Cars   Swobodnia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    Do Twoich zadań będzie należało: sprawna i terminowa obsługa reklamacji wewnętrznych; wykrywanie oraz zapobieganie niezgodności w magazynie; optymalizacja obsługiwanych procesów logistycznych pod kątem efektywności; planowanie inwentaryzacji magazynu; współpraca z innymi działami organizacji;
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Lekarz - Specjalista z zakresu chirurgii (chirurgia naczyniowa i onkologiczna)

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa / pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Realizacja usług medycznych, Zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, Przestrzeganie procedur.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!