Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Style radzenia sobie ze stresem

Style radzenia sobie ze stresem

 
Style radzenia sobie ze stresem

Co wiemy o stresie i dlaczego warto znać styl, w jakim sobie z nim radzimy?

 

Podczas tegorocznych Targów Praca.pl, wśród stanowisk doradczych można było znaleźć Pracownię Różnic Indywidualnych, zespół psychologów zajmujących się psychodiagnostyką, czyli badaniem kompetencji miękkich w procesie selekcji i rekrutacji (zarówno po stronie kandydata – raporty kompetencji do CV, jak i firmy). Uczestnicy mieli możliwość bezpłatnie zbadać swój styl radzenia sobie ze stresem za pomocą profesjonalnego narzędzia psychologicznego. 


Życie w stresie

 

Nie jest możliwym, aby być zupełnie odpornym na trudne sytuacje. Czynniki, które je wywołują są wszechobecne i nieuniknione. Stres jest więc nieodłącznym elementem życia każdego z nas. W przypadku kariery, spotykamy się z nim zarówno aplikując na stanowisko (oczekiwanie po wysłaniu CV, rozmowa kwalifikacyjna), pracując, awansując (czy sobie poradzę?), tracąc przywileje, a nawet zmieniając pracę (dylematy dotyczące nowej pracy i problemy z odejściem z obecnej). Z tego powodu większe znaczenie od ich identyfikacji stresorów, ma aktywność, którą podejmuje każdy z nas w celu poradzenia sobie z trudną sytuacją i zmniejszenie odczuwanego stresu - jest to tak zwane radzenie sobie ze stresem. Ludzie jednak różnią się między sobą sposobami, w jaki dążą do usunięcia lub redukcji napięcia. Wyróżniamy trzy style radzenia sobie ze stresem: styl skoncentrowany na zadaniu, styl skoncentrowany na emocjach i styl skoncentrowany na unikaniu. Styl jest tu rozumiany jako typowy dla danej osoby sposób zachowania w różnych sytuacjach stresowych, będący zbiorem strategii, czyli konkretnych, podejmowanych i uruchamianych działań oraz reakcji.


Radzenie sobie ze stresem – ale w jakim stylu?

 

Styl skoncentrowany na zadaniu charakteryzuje osoby, które w sytuacjach trudnych skupiają się na różnego rodzaju działaniach. Osoby o wysokich wynikach mają tendencję do podejmowania wysiłków mających na celu rozwiązanie problemu, zarówno poprzez próbę zmiany sytuacji, jak i jej poznawcze przekształcenie (np. myślenie o problemie i możliwych rozwiązaniach). Osoby takie charakteryzują się przede wszystkim skupieniem na zadaniu i planowaniem wyjścia z trudnego położenia. Jest to styl korzystny w sytuacjach, na które mamy wpływ.

 


Styl skoncentrowany na emocjach jest charakterystyczny dla osób, które w trudnych sytuacjach mają tendencję do koncentracji na sobie i swoich przeżyciach emocjonalnych (np. poczucie winy, złość), jak i odczuwania napięcia. Osoby takie mają ponadto tendencję do fantazjowania i myślenia życzeniowego („będzie dobrze”). Koncentracja na własnych przeżyciach ma na celu zmniejszenie napięcia emocjonalnego związanego z sytuacją stresową. Działanie takie może mieć jednak zupełnie odwrotny efekt, powodujący wzrost napięcia lub przygnębienie. Jest to styl korzystny w sytuacjach, na które nie mamy wpływu.

 

 


Styl skoncentrowany na unikaniu charakteryzuje osoby, które w trudnych sytuacjach mają tendencję do wystrzegania się myślenia, przeżywania i doświadczania tej sytuacji. Jest to styl korzystny w okolicznościach, na które nie mamy wpływu. Styl skoncentrowany na unikaniu może przyjmować dwie formy:

  • Angażowanie się w czynności zastępcze takie jak oglądanie telewizji, spanie, objadanie się, myślenie o sprawach przyjemnych, pójście na zakupy, napicie się alkoholu i wiele innych czynności, mających na celu unikanie myślenia o problemie.
  • Poszukiwanie kontaktów towarzyskich czyli spotykanie się ze znajomymi, rozmowa z zaufaną osobą, poszukiwanie wsparcia społecznego, bliskości i zrozumienia.


W badaniu wzięło udział 119 osób (87 kobiet i 32 mężczyzn) w wieku od 18 do 62 lat (w przeważającej części były to jednak osoby w wieku około studenckim). Analiza wyników uzyskanych przez uczestników Targów Praca.pl wykazała, że niemalże 1/3 z nich w sytuacji stresowej wybiera zadaniowy styl radzenia sobie, a więc koncentruje się na problemie w celu jego rozwiązania. Emocjonalny styl radzenia sobie ze stresem reprezentuje 13% badanych, co oznacza, że w sytuacjach określanych przez nich jako trudne, skupiają się oni na wewnętrznych przeżyciach i odczuciach. Najmniej osób (8%) wykazuje unikowy styl radzenia sobie, a więc ucieczkę od problemu poprzez angażowanie się w czynności zastępcze czy kontakty towarzyskie. Jedna piąta uczestników badania posiada dominujące dwa style radzenia sobie ze stresem. Jak wskazują wyniki, najczęściej spotykanym połączeniem w przypadku tej grupy badanych jest styl radzenia sobie ze stresem zadaniowy i unikowy. Jednocześnie, 26% uczestników badania nie posiada dominującego stylu radzenia sobie ze stresem, w podobnej mierze wybierając każdy ze stylów, zależnie od sytuacji. Nie oznacza to jednak, że style są dobierane adekwatnie do sytuacji stresowej (chociaż może tak być), a jedynie, że żaden ze stylów nie jest najczęściej wybieranym.


Styl stylowi nierówny


Warto podkreślić, że stylów radzenia sobie ze stresem nie powinno się wartościować (oceniać). Pożądany w sytuacji pracy styl skoncentrowany na zadaniu nie sprawdzi się np. w sytuacji choroby czy śmierci kogoś bliskiego, a więc w sytuacji, na którą nie mamy wpływu, a w której efektywniejszy wydaje się styl skoncentrowany na unikaniu lub emocjach. Dominacja danego stylu oznacza, że w naszej dyspozycji jest przewaga strategii danego rodzaju, a co za tym idzie, wiąże się to z ich częstszym używaniem. Wymagania sytuacyjne mogą jednak uruchomić strategie odmienne z typowym sposobem reagowania, o ile dostępne są one w naszym repertuarze zachowań. Znajomość swojego stylu pozwala nam w obliczu stresu działać z większa świadomością i spróbować podjąć działania bardziej korzystne.

 

Styl radzenia sobie ze stresem i inne kompetencje

 

Badanie stylów radzenia sobie ze stresem wykorzystuje się szczególnie podczas kwalifikacji na określone stanowiska w różnych stresujących zawodach (np. wojskowi, kierowcy, policjanci, strażacy). Niemniej ważne jest ono podczas rekrutacji na stanowiska kierownicze czy menedżerskie. Poza stylem radzenia sobie, warto także poznać swoją podatność na stres, poddając się badaniom na osobowość i temperament. Dołączenie raportu z takiego badania do dokumentów aplikacyjnych jest szansą na wyróżnienie swojego CV. Pozwala także pracodawcy lepiej dopasować nas do wymagań danego stanowiska. Dopasowanie ma związek z naszą efektywnością, zadowoleniem, mniejszą podatnością na wypalenie, rzadszymi chorobami, absencją czy nawet rezygnacją. Psychodiagnostyka jest docenianym narzędziem rekrutacyjnym także po stronie pracodawców. Informacje m.in. na temat radzenia sobie ze stresem, motywacji osiągnięć, kompetencji społecznych mogą być bardzo cenne w przypadku decyzji o zatrudnieniu jednej z osób spośród kandydatów o podobnych kwalifikacjach.


Raport opracowany przez: Pracownia Różnic Indywidualnych

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. rozwoju i szkoleń

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków Analiza potrzeb rozwojowych i wykorzystywania narzędzi rozwojowych we współpracy z menedżerami i HRBP; Tworzenie rocznego planu szkoleń; Realizacja szkoleń i innych działań rozwojowych zgodnie z potrzebami (zakup, organizacja, koordynacja, rozliczenia z dostawcami,...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Lekarz - Specjalista z zakresu chirurgii (chirurgia naczyniowa i onkologiczna)

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa / pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Realizacja usług medycznych, Zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, Przestrzeganie procedur.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.