Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Stypendium stażowe - zasady wypłacania stażu

Stypendium stażowe - zasady wypłacania stażu

 
Stypendium stażowe - zasady wypłacania stażu

 

 

Stypendium stażowe - co to?

 

Stażyście odbywającemu staż z Urzędu Pracy przysługuje pewnego rodzaju wynagrodzenie. Jednak prawnie nie jest to wynagrodzenie, gdyż stażysta nie zawiera umowy o pracę z pracodawcą. Dlatego też forma gratyfikacji za staż nazywana jest stypendium stażowym. Stypendium stażowe wypłacane jest za każdy miesiąc odbytego stażu. Na taki staż mogą zostać skierowani tylko i wyłącznie ci, którzy posiadają status osoby bezrobotnej. 

 

Ile płatny jest staż?

 

To, że można liczyć na wypłatę stypendium za staż już wiesz. Teraz pewnie zastanawiasz się ile płacą za staż? Wysokość stażu, a w zasadzie to, ile wynosi stypendium stażowe uzależnione jest od źródła finansowania. W związku z tym, to, ile płatny jest staż zależeć będzie od tego, czy jest finansowany z Funduszu Pracy, czy ze środków unijnych. Zatem, ile wynosi staż? Stypendium stażowe sanowi 120% zasiłku dla bezrobotnych. W tym wypadku ze środków unijnych stypendium stażowe netto wynosi 997,40 zł. Ci, którym wypłaca Fundusz Pracy otrzymają 1017,40 brutto.

 

Kiedy wypłacane jest stypendium stażowe?

 

Wypłata stypendium stażowego następuje po każdym przepracowanym miesiącu. To, kiedy wypłacane jest stypendium stażowe należy sprawdzić na stronie internetowej Urzędu Pracy, który skieruje cię do odbycia programu stażowego. W zależności od placówki termin może się nieznacznie różnić, dlatego zawsze najbezpieczniej jest sprawdzić u źródła.

 

Czy stypendium stażowe wlicza się do dochodu?

 

Według indywidualnej interpretacji z 18 października 2012 r. (nr IPTPB2/415-555/12-4/KSM) Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi:

Stypendium stażowe wypłacane w ramach projektu realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych – korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o PIT.” Oznacza to, że za stypendia stażowe PIT nie jest wymagany. Tym samym stypendia ze środków unijnych zwolnione są z PIT. Czyli odpowiedź na pytanie „czy stypendium stażowe wlicza się do dochodu?” odpowiedź brzmi: nie. *

 

Jak rozliczyć stypendium stażowe?

 

Stypendium ze środków Funduszu Pracy również nie musi być rozliczanie. Rozporządzenie dotyczące zaniechana poboru podatku dochodowego od stypendiów finansowanych z Funduszu Pracy od 1 stycznia 2016 do 31 grudnia 2019 mówi o tym, że można ubiegać się o zwrot zapłaconego podatku za staż. Stażyści, którzy jeszcze w 2016 roku odbywali staż musieli złożyć zeznanie podatkowe. Mieli potrącany podatek ze świadczenia. Na dzień dzisiejszy nie ma już takiego obowiązku, a ci, którzy rozliczali stypendium mogą ubiegać się o zwrot do 4 lat od momentu wydania rozporządzenia. 

 

 Źródło: Infor.pl

  

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Bank Pocztowy S.A.
    dyrektor  umowa na zastępstwo  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków zarządzanie Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki i Rynku; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku; inicjowanie działań podnoszących efektywność sprzedażową, w tym dobór odpowiednich narzędzi i metod;...
  • Mikrobiolog kliniczny, weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Zakres obowiązków: ocena wartości diagnostycznej oraz posiew materiałów biologicznych pochodzenia zwierzęcego, bezpośredni kontakt z lekarzami weterynarii, ocena preparatów mikroskopowych, wykonywanie analiz mikrobiologicznych wraz z oznaczeniem lekowrażliwości.
  • Doradca Agenta

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Do głównych zadań Doradcy Agenta należeć będzie m.in.: Wsparcie techniczne dla agencji sprzedaży i biur własnych; Pomoc w rozwiązywaniu codziennych problemów operacyjnych; Prowadzenie korespondencji mailowej dotyczącej zapytań produktowych z agentami turystycznymi i biurami własnymi;
  • Doradca Agenta

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Do głównych zadań Doradcy Agenta należeć będzie m.in.: Kontakt mailowy z agencjami sprzedaży; Kalkulacje i wyliczenia zmian w nowych oraz już założonych rezerwacjach; Odpowiadanie na wątpliwości z nimi związane; Współpraca z innymi działami w celu kompleksowej obsługi danego...
  • WOVU Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa   100,00 - 130,00 zł / godz. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Oczekujemy: doświadczenia w udzielaniu pomocy w przynajmniej jednym z obszarów: pomoc indywidualna osobom dorosłym, dzieciom i ich rodzicom, pomoc indywidualna dzieciom i ich rodzinom, pomoc w zakresie seksuologii, terapia par i małżeństw, terapia uzależnień, doświadczenia w diagnostyce...
  • Bank Pocztowy S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków bieżące wsparcie Pracowników we wszystkich kwestiach związanych ze szkoleniami i rozwojem; współpraca z komórkami merytorycznymi Banku, Poczty Polskiej S.A. i spółek z GK PP w organizowaniu szkoleń; analiza i definiowanie potrzeb szkoleniowych Pracowników...

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Wielkanoc tuż tuż i i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: planujemy urlopy, świąteczne menu, wyjazdy. Jednak święta nie dla wszystkich oznaczają wolne od pracy i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w Wielkanoc i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jak do biura, a jak na spotkanie z kluczowym klientem? Czy tzw. Casual Friday zwalnia z obowiązkowej koszuli? Czym się różni styl black tie od white tie? Stylistka Dorota Leszek wyjaśnia, czym jest dress code, jak go stosować oraz dlaczego ubieranie się odpowiednio do sytuacji jest tak ważne dla naszej samooceny.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.