Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Szkolenie a czas pracy

Szkolenie a czas pracy

 
Szkolenie a czas pracy

Do podstawowych obowiązków pracodawcy, określonych w Kodeksie pracy, należy ułatwianie pracownikom podnoszenia ich kwalifikacji zawodowych. Przepisy nie precyzują, w jak to zrobić, niemniej jednym z najpopularniejszych sposobów jest organizowanie różnego rodzaju szkoleń.

Najprostszym rozwiązaniem jest wysłanie pracowników na szkolenie w czasie pracy.  W takim wypadku otrzymują oni wynagrodzenie za ten okres w zwykłym trybie, a kurs doszkalający traktuje się jako formę wypełniania obowiązków zawodowych.

 

Szkolenie w dniu wolnym od pracy


Pracodawca ma też możliwość organizowania nauki i delegowania podwładnych na szkolenia w dniach wolnych od pracy. Jeśli firma funkcjonuje w trybie poniedziałek-piątek, by nie zaburzać rytmu pracy, na dzień szkolenia przełożony może wyznaczyć na przykład sobotę. By rozstrzygnąć, czy jest ono wliczane do czasu pracy, należy je odpowiednio zakwalifikować.

Zasada jest prosta. Jeśli celem szkolenia jest nabycie bądź udoskonalenie umiejętności, które pracownik wykorzysta zarówno w pracy, jak i poza nią, zwykle nie jest wliczane do czasu pracy.
Udział w nim jest dobrowolny, ale też pracodawca nie wypłaca za nie wynagrodzenia. Takie  szkolenie w sobotę nie upoważnia również do odebrania dnia wolnego w innym terminie.

Dobrym przykładem są tu zajęcia językowe. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z nabytych przez podwładnych umiejętności, na przykład biegłego posługiwania się biznesowym językiem angielskim. Z kolei pracownicy mogą w takim kursie widzieć szansę na nabycie nowych umiejętności na koszt pracodawcy. Choć zajęcia odbywają się w czasie wolnym, korzyść jest obopólna, dlatego wiele firm decyduje się na ich finansowanie.

Do drugiej kategorii należą szkolenia, które są bezpośrednio związane z wykonywanymi obowiązkami zawodowymi. Wiedza, którą w ich czasie nabywamy, nie ma charakteru ogólnego, lecz specjalistyczny. Ważną cechą takich szkoleń jest ich obligatoryjność – wzięcie w nich udziału jest poleceniem służbowym. Jeśli te dwa warunki zostają spełnione, szkolenie będzie zaliczane do czasu pracy, nawet jeśli jest przeprowadzone w weekend.

Przykładem jest nauka nowego oprogramowania, które zostaje wprowadzone w firmie. Jeśli pracownik go nie pozna, nie będzie w stanie właściwie wywiązywać się ze swoich obowiązków. Z drugiej strony nabytych umiejętności nie będzie wykorzystywać poza miejscem pracy.

 

Szkolenie w sobotę a dzień wolny


Jeśli otrzymaliśmy delegację w dzień wolny od pracy i jest to szkolenie związane z obowiązkami zawodowymi, wówczas pracodawca ma obowiązek udzielić nam dnia wolnego w innym terminie, a jeśli nie jest to możliwe, wypłacić stosowne wynagrodzenie.

Nie ma przy tym znaczenia, czy szkolenie trwało osiem godzin czy tylko godzinę. Jeśli zgodnie z harmonogramem pracujemy od poniedziałku do piątku, a kurs, na który wysłał nas pracodawca, odbywa się od ósmej do dziesiątej w niedzielę, zgodnie z ustawą i tak będziemy mogli odebrać cały dzień wolny.

Co ważne, termin odbioru dnia wolnego pracodawca ustala z podwładnym, musi to jednak nastąpić w bieżącym okresie rozliczeniowym. Jeśli wskażemy dzień, w którym zwykle pracujemy przez 8 godzin, otrzymamy zwykłe wynagrodzenie za pracę w niedzielę, bez dodatków przysługujących za godziny nadliczbowe.

 

Szkolenia pracowników - Kodeks pracy


Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownik musi wykonywać polecenia wydawane mu przez przełożonego w ramach wykonywanych obowiązków służbowych. Takim poleceniem może być na przykład oddelegowanie na szkolenie podnoszące kwalifikacje zawodowe, które na przykład odbywa się w weekend.

Pracownik nie może odmówić wzięcia w nim udziału bez wskazania ważnej przyczyny. Za niewykonanie polecenia służbowego grożą mu bowiem sankcje przewidziane przez prawo pracy, w tym między innymi rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia. Również osoba, która nie dokończyła szkolenia, musi liczyć się z konsekwencjami, gdyż może odpowiadać za narażenie pracodawcy na straty finansowe.

Kodeks pracy przewiduje możliwość odmówienia udziału w szkoleniu, jeśli w jakiś sposób jest to sprzeczne z umową o pracę lub prawem.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Specjalista / Specjalistka ds. reklamacji wewnętrznych

    Grupa Inter Cars   Swobodnia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Do Twoich zadań będzie należało: sprawna i terminowa obsługa reklamacji wewnętrznych; wykrywanie oraz zapobieganie niezgodności w magazynie; optymalizacja obsługiwanych procesów logistycznych pod kątem efektywności; planowanie inwentaryzacji magazynu; współpraca z innymi działami organizacji;
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Lekarz - Specjalista z zakresu chirurgii (chirurgia naczyniowa i onkologiczna)

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa / pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Realizacja usług medycznych, Zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, Przestrzeganie procedur.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!