Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Umowy śmieciowe – wady i zalety

Umowy śmieciowe – wady i zalety

 
Umowy śmieciowe – wady i zalety

Umowy śmieciowe – czym są

 

Do umów śmieciowych zalicza się dwie umowy cywilnoprawne: umowę-zlecenie oraz umowę o dzieło. Jak wskazuje nazewnictwo, w regulacjach między stronami podpisującymi takie zobowiązania, stosuje się przepisy prawa, które znajdują się w Kodeksie cywilnym. To zupełnie odmienny sposób zawierania porozumienia niż w przypadku umowy etatowej, regulowanej przepisami Kodeksu pracy.

 

Warto też dodać, że niektórzy do śmieciowych umów o pracę zaliczają umowę na czas określony. Tak samo bowiem jak wspomniane wyżej, dokument podpisany na czas określony nie daje tak dużej gwarancji stałości zatrudnienia, jak w przypadku etatu na czas nieokreślony.

 

Umowy śmieciowe – ZUS

 

Co oznacza umowa śmieciowa w kontekście opłacania składek? Umowa-zlecenie zapewnia zleceniobiorcy ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe, natomiast chorobowe jest dobrowolne. W przypadku drugiej umowy śmieciowej wykonawca dzieła nie podlega składkom. Obowiązek ubezpieczenia społecznego występuje, gdy wykonawca umowy o dzieło zawiera umowę z własnym pracodawcą lub wykonuje pracę na rzecz własnego pracodawcy.

 

Umowy śmieciowe – wady

 

Jak wspomniano wyżej, największą wadą umów śmieciowych jest brak stabilności. Umowa-zlecenie zawierana jest na wykonanie konkretnych czynności prawnych. Zarówno zlecający jak i zleceniobiorca mogą jednak wypowiedzieć ją w dowolnym momencie, bez okresów ochronnych (z zachowaniem zasad przewidzianych w Kodeksie cywilnym). Nie przewiduje się również urlopów np. wypoczynkowych czy macierzyńskich. Zadań wykonywanych na podstawie umowy-zlecenia nie wlicza się do stażu pracy (co ma znaczenie m.in., gdy później przejdziemy na etat i trzeba będzie obliczyć wymiar urlopu).

 

Odmiennie niż w przypadku zlecenia wygląda sprawa rozwiązania umowy śmieciowej na wykonanie dzieła. Tutaj mówi się o odstąpieniu. Zasady, na jakich może się ono odbyć, regulują artykuły Kodeksu cywilnego. Do przyczyn umożliwiających wypowiedzenie zalicza się np. opóźnienia, które uniemożliwią uzyskanie umówionego rezultatu w odpowiednim terminie lub wykonywanie danego dzieła w sposób wadliwy.

 

Umowy śmieciowe – zalety

 

Mimo negatywnie nacechowanego nazewnictwa można wymienić sporo zalet umów śmieciowych. Występuje tu większa swoboda w wyborze miejsca i czasu wykonywanej pracy. Jeśli umowa śmieciowa zawiera odpowiednie zapisy, wykonanie dzieła lub zlecenia można powierzyć osobie trzeciej. Zleceniobiorca jest tutaj raczej klientem niż przełożonym, wykonawca dzieła lub zlecenia nie ma więc kontrolującego go kierownika.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Wielkanoc tuż tuż i i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: planujemy urlopy, świąteczne menu, wyjazdy. Jednak święta nie dla wszystkich oznaczają wolne od pracy i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w Wielkanoc i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jak do biura, a jak na spotkanie z kluczowym klientem? Czy tzw. Casual Friday zwalnia z obowiązkowej koszuli? Czym się różni styl black tie od white tie? Stylistka Dorota Leszek wyjaśnia, czym jest dress code, jak go stosować oraz dlaczego ubieranie się odpowiednio do sytuacji jest tak ważne dla naszej samooceny.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.