Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Work-life balance i home office – jak zachować równowagę?

Work-life balance i home office – jak zachować równowagę?

 
Work-life balance i home office – jak zachować równowagę?

Work-life balance to znana od lat koncepcja zarządzania czasem, w taki sposób, by rozgraniczyć życie zawodowe od prywatnego i osiągnąć między nimi zdrowy balans. Wyważenie nie polega tu bynajmniej na wyznaczeniu równej, sztywnej liczby godzin na pracę i odpoczynek, a odnalezieniu takiego rozwiązania, które pozwala czuć się spełnionym zawodowo i jednocześnie zadowolonym z innych sfer życia. Określenie tych proporcji to jednak sprawa indywidualna, nie da się ich narzucić.

 

Gdy pracujemy w siedzibie firmy czy nawet w terenie, łatwiej oddzielić obszary naszego życia – po wyjściu z pracy wyciszyć służbowy telefon, nie otwierać skrzynki mailowej po godzinach. Przenosząc aktywność zawodową do własnego mieszkania, można jednak zauważyć, że przestaje to być proste. Zwłaszcza gdy prywatny komputer stał się również narzędziem do pracy, a zamiast przy biurku w open spasie siadamy w piżamie na wygodnej kanapie. Jak odnaleźć life balance w trybie home office? Od czego zacząć, by oddzielić pracę od odpoczynku i innych aktywności? Przedstawiamy kilka podstawowych wskazówek.

 

Przygotuj stanowisko pracy

 

Nie każdy może sobie pozwolić na wygospodarowanie biurka ze sprzętem niezbędnym do pracy w domu w osobnym pokoju, do którego w ustalonym czasie nie będą zaglądać inni domownicy. Niemniej, warto poszukać w mieszkaniu przestrzeni, która zapewni ciszę i wygodę pracy. Ważna jest też ergonomia – dobre oświetlenie, wygodne krzesło. Praca na komputerze przez cały dzień w pozycji leżącej albo na kanapie z laptopem ułożonym na kolanach może szybko doprowadzić do bólu odcinka szyjnego kręgosłupa, drętwienia nóg, bólu głowy. Jeśli mamy taką możliwość, dobrze jest przygotować stałe miejsce pracy, przy stole czy innym blacie, na którym znajdą się jedynie rzeczy służące wykonywaniu obowiązków. Dobrze oczywiście zachowywać względny biurowy porządek, by czuć, że to nie do końca część domowej przestrzeni, ale miejsce do pracy.

 

Stałe godziny pracy

 

Praca zdalna siłą rzeczy jest kontrolowana inaczej niż w biurze. Małe znaczenie mają same godziny wykonywania obowiązków, a przełożony rozlicza podwładnych z efektów ich pracy, a nie czasu, jaki na nią poświęcili. Dlatego pojawia się pokusa rozkładania zadań na najdogodniejsze pory, robienia długiej przerwy na przygotowanie dwudaniowego obiadu, spacer z psem, drzemkę i powrotu do zadań w późnych godzinach wieczornych. Po kilku takich dniach możemy jednak odnieść wrażenie, że pracujemy ciągle. Warto postarać się rozgraniczyć godziny na pracę od czasu na obowiązki domowe i odpoczynek. Pomóc może rozpisanie poszczególnych czynności i trzymanie się tego planu. Łatwiej wtedy także mierzyć efekty pracy, kontrolować postęp i odpoczywać bez wyrzutów sumienia, że trzeba jeszcze zajrzeć do raportu czy odpowiedzieć na maile.

 

Przerwy w pracy

 

Zgodnie z BHP po każdej godzinie pracy pracownikowi przysługuje 5 minut przerwy. Tej zasady warto przestrzegać i w domu. Momenty oderwania się od obowiązków są cenne i potrzebne, ale nie powinny przedłużać się poza zaplanowany harmonogram. Przeciągająca się przerwa na posiłek w pracy spowoduje, że trudno będzie ponownie zasiąść do komputera.

 

Kontakt ze współpracownikami

 

Praca zdalna sprawia, że komunikacja w firmie zupełnie się zmienia i często dość luźne biurowe relacje przeniesione do wirtualnej rzeczywistości ograniczają się do załatwiania pilnych spraw za pośrednictwem czatów czy maili. Z jednej strony dobrze jest zadbać, by relacje nie osłabły, z drugiej jednak warto pamiętać o selekcji informacji, które w pracy zdalnej przez internet do nas docierają.

 

Odpoczynek po pracy

 

Praca zdalna z domu i odpoczynek po pracy zdalnej w domu – to trudne połączenie, ale możliwe. Najważniejsze, by wygospodarować czas, w którym nie zaprzątamy sobie głowy zawodowymi sprawami i oddajemy temu, co lubimy. Dla osoby bardzo aktywnej przejście w tryb domowy może być trudne, ale warto zadbać o work-life balance, także pracując zdalne.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

Legitymacja potwierdza status studenta i umożliwia skorzystanie z przysługujących studentom uprawnień, takich jak zniżki na przejazd komunikacją miejską, ulgi na wydarzenia kulturalne, dostęp do biblioteki i innych obiektów na terenie uczelni. Wyróżniamy dwa typy dokumentu: elektroniczną legitymację studencką ELS i mLegitymację studencką. Sprawdź, czym się one różnią i jak je wyrobić.

Wyniki rekrutacji – jak przetrwać czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie pracy?

Wyniki rekrutacji – jak przetrwać czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie pracy?

Czy zdarzyło Ci się kilka razy dziennie sprawdzać skrzynkę pocztową albo upewniać się, czy dzwonek w Twoim telefonie działa poprawnie – żeby przypadkiem nie przegapić odpowiedzi po rozmowie o pracę? Stres w czasie przeciągającego się oczekiwania na wiadomość od rekrutera może być nawet większy niż podczas samego spotkania! Jak długo czeka się na wyniki rekrutacji i dlaczego tyle to trwa?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

Feedback – definicja, dlaczego jest ważny?

Feedback – definicja, dlaczego jest ważny?

– Każdy z nas potrzebuje feedbacku w innej formie – zwraca uwagę coach biznesu Agnieszka Łozińska-Moriak. Dlatego dobry manager powinien znać 7 zasad konstruktywnego feedbacku i na ich podstawie umieć dostosowywać komunikat do pracownika. Co więcej, inaczej wygląda feedback pozytywny i feedback negatywny. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o udzielaniu informacji zwrotnej w swojej firmie.

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!