Wybrana kategoria

Wsparcie w biznesie – anioły biznesu w Polsce

2019-09-16

Pomoc doświadczonego, zamożnego inwestora może być dla wielu firm, znajdujących się na początkowym etapie rozwoju, ogromną szansą na odniesienie rynkowego sukcesu. Kto kryje się pod tajemniczą nazwą „anioł biznesu”? Jakie są jego kompetencje?


Anioły biznesu – kim są

 

Poetyckim mianem „anioły biznesu” nazywa się się zamożnych inwestorów, którzy decydują się wesprzeć nowatorskie pomysły młodych przedsiębiorców. Anioł otacza finansową opieką wybraną firmę, ale nie jest to jedyny obszar jego aktywności. Inwestor wnosi do nowego projektu swoje biznesowe doświadczenie, pomaga i wspiera w realizowaniu skutecznej strategii biznesowej, monitoruje postęp działań. Osoby, które kryją się pod postacią anioła biznesu na bieżąco śledzą sytuację danej firmy, pomagają walczyć z pojawiającymi się problemami i opracowywać strategie na przyszłość.

 

Jak wygląda anioł biznesu?

 

Choć, co oczywiste, każdy z inwestorów działa w inny sposób, to można pokusić się o stworzenie charakterystyki aniołów biznesu. Zazwyczaj zostają nimi zamożni i doświadczeni przedsiębiorcy, którzy przez lata odnosili sukcesy w swoich branżach i w danym momencie kariery zawodowej poszukują dla siebie nowych wyzwań.

 

Pożądaną cechą anioła biznesu jest umiejętność zarządzania ryzykiem – wpisane jest ono w działalność nowych organizacji, szczególnie jeśli wprowadzają na rynek innowacyjne pomysły. Inwestorzy powinni także cechować się umiejętnościami planowania strategicznego. Na efekty podjętych działań trzeba czekać kilka lat. Przez ten czas firma musi rozważnie stawiać każdy krok, jednocześnie wykorzystując pojawiające się okazje. Dlatego anioły przedsiębiorczości są bardzo ważnym filarem w funkcjonowaniu danej firmy. Należy też wspomnieć, że bardzo często anioły biznesu to inwestorzy anonimowi. Starają się chronić swoją prywatność i działać w ukryciu, nie ujawniając swojej tożsamości.

 

W Polsce sieci aniołów biznesu są coraz bardziej popularne. Powstają organizacje zrzeszające potencjalnych inwestorów, ale również wyszukujące dla nich ciekawe start-upy.


Co anioł może dać firmie?

 

Dzięki wsparciu zamożnego inwestora firma nie musi stopować swoich działań, ze względu na brak funduszy. Uzyskany kapitał pozwala na wdrażanie nowych projektów. Bezpieczeństwo finansowe, zwłaszcza na wstępnym etapie funkcjonowania firmy, pozwala skupić całą uwagę na realizowaniu zamierzonych celów. Ale obecność anioła biznesu nie ogranicza się, jak wspomnieliśmy, jedynie do pomocy w finansowaniu wybranego przedsięwzięcia. Inwestor wnosi również swoje know-how, zwłaszcza w zakresie zarządzania, co jest szczególnie istotne dla firm, które dopiero uczą się poruszania po rynku. Wsparcie doświadczonego przedsiębiorcy może mieć niebagatelne znaczenie dla wypracowania dobrych relacji z pracownikami czy sposobu planowania działań biznesowych.


Dwustronna wymiana

 

Dotując wybrane przez siebie przedsięwzięcie oraz wspierając je menadżersko inwestor zazwyczaj otrzymuje dostęp do najnowszych technologii czy rozwiązań rynkowych. W ten sposób pozyskuje wiedzę, którą będzie mógł wykorzystać w realizowaniu własnych biznesowych działań. Nie bez znaczenia jest również możliwość nawiązania kontaktu z nietuzinkowymi, zazwyczaj młodymi ludźmi, którzy mają duży potencjał zawodowy. Charakteryzuje ich też świeże podejście do biznesu, kształtowane przez nowe teorie, dostosowane do aktualnego stanu gospodarki.


Finansowanie przez anioła biznesu to bardzo atrakcyjna forma wsparcia dla młodych przedsiębiorców. Dzięki nawiązaniu relacji z zamożnym i doświadczonym inwestorem mogą rozwijać swoje biznesowe pomysły, zmniejszając przy tym ryzyko popełnienia błędów wynikających z braku obycia rynkowego czy problemów z zarządzaniem.

Przeczytaj także:

Skomentuj