Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wsparcie w biznesie – anioły biznesu w Polsce

Wsparcie w biznesie – anioły biznesu w Polsce

 
Wsparcie w biznesie – anioły biznesu w Polsce

Pomoc doświadczonego, zamożnego inwestora może być dla wielu firm, znajdujących się na początkowym etapie rozwoju, ogromną szansą na odniesienie rynkowego sukcesu. Kto kryje się pod tajemniczą nazwą „anioł biznesu”? Jakie są jego kompetencje?

 

Anioły biznesu – kim są

 

Poetyckim mianem „anioły biznesu” nazywa się się zamożnych inwestorów, którzy decydują się wesprzeć nowatorskie pomysły młodych przedsiębiorców. Anioł otacza finansową opieką wybraną firmę, ale nie jest to jedyny obszar jego aktywności. Inwestor wnosi do nowego projektu swoje biznesowe doświadczenie, pomaga i wspiera w realizowaniu skutecznej strategii biznesowej, monitoruje postęp działań. Osoby, które kryją się pod postacią anioła biznesu na bieżąco śledzą sytuację danej firmy, pomagają walczyć z pojawiającymi się problemami i opracowywać strategie na przyszłość.

 

Jak wygląda anioł biznesu?

 

Choć, co oczywiste, każdy z inwestorów działa w inny sposób, to można pokusić się o stworzenie charakterystyki aniołów biznesu. Zazwyczaj zostają nimi zamożni i doświadczeni przedsiębiorcy, którzy przez lata odnosili sukcesy w swoich branżach i w danym momencie kariery zawodowej poszukują dla siebie nowych wyzwań.

 

Pożądaną cechą anioła biznesu jest umiejętność zarządzania ryzykiem – wpisane jest ono w działalność nowych organizacji, szczególnie jeśli wprowadzają na rynek innowacyjne pomysły. Inwestorzy powinni także cechować się umiejętnościami planowania strategicznego. Na efekty podjętych działań trzeba czekać kilka lat. Przez ten czas firma musi rozważnie stawiać każdy krok, jednocześnie wykorzystując pojawiające się okazje. Dlatego anioły przedsiębiorczości są bardzo ważnym filarem w funkcjonowaniu danej firmy. Należy też wspomnieć, że bardzo często anioły biznesu to inwestorzy anonimowi. Starają się chronić swoją prywatność i działać w ukryciu, nie ujawniając swojej tożsamości.

 

W Polsce sieci aniołów biznesu są coraz bardziej popularne. Powstają organizacje zrzeszające potencjalnych inwestorów, ale również wyszukujące dla nich ciekawe start-upy.

 

Co anioł może dać firmie?

 

Dzięki wsparciu zamożnego inwestora firma nie musi stopować swoich działań, ze względu na brak funduszy. Uzyskany kapitał pozwala na wdrażanie nowych projektów. Bezpieczeństwo finansowe, zwłaszcza na wstępnym etapie funkcjonowania firmy, pozwala skupić całą uwagę na realizowaniu zamierzonych celów. Ale obecność anioła biznesu nie ogranicza się, jak wspomnieliśmy, jedynie do pomocy w finansowaniu wybranego przedsięwzięcia. Inwestor wnosi również swoje know-how, zwłaszcza w zakresie zarządzania, co jest szczególnie istotne dla firm, które dopiero uczą się poruszania po rynku. Wsparcie doświadczonego przedsiębiorcy może mieć niebagatelne znaczenie dla wypracowania dobrych relacji z pracownikami czy sposobu planowania działań biznesowych.

 

Dwustronna wymiana

 

Dotując wybrane przez siebie przedsięwzięcie oraz wspierając je menadżersko inwestor zazwyczaj otrzymuje dostęp do najnowszych technologii czy rozwiązań rynkowych. W ten sposób pozyskuje wiedzę, którą będzie mógł wykorzystać w realizowaniu własnych biznesowych działań. Nie bez znaczenia jest również możliwość nawiązania kontaktu z nietuzinkowymi, zazwyczaj młodymi ludźmi, którzy mają duży potencjał zawodowy. Charakteryzuje ich też świeże podejście do biznesu, kształtowane przez nowe teorie, dostosowane do aktualnego stanu gospodarki.


Finansowanie przez anioła biznesu to bardzo atrakcyjna forma wsparcia dla młodych przedsiębiorców. Dzięki nawiązaniu relacji z zamożnym i doświadczonym inwestorem mogą rozwijać swoje biznesowe pomysły, zmniejszając przy tym ryzyko popełnienia błędów wynikających z braku obycia rynkowego czy problemów z zarządzaniem.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.