Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wykonywanie innych poleceń przełożonego: kiedy pracownik może odmówić?

Wykonywanie innych poleceń przełożonego: kiedy pracownik może odmówić?

 
Wykonywanie innych poleceń przełożonego: kiedy pracownik może odmówić?

Idziesz do biura z samego rana, siadasz do swoich codziennych obowiązków i nagle pracodawca mówi, że przez pewien czas będziesz musiał robić coś innego. Czy przełożony ma do tego prawo? Czy są jakieś ograniczenia w tej kwestii?

 

Obowiązek wykonywania tzw. innych poleceń pracodawcy

 

Pracodawca, podpisując z pracownikiem umowę o pracę, wyznacza mu zakres obowiązków, czas pracy, wysokość wynagrodzenia oraz pozostałe warunki zatrudnienia.

 

Pracownik jest pisemnie zobowiązany do „wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę” (art. 22. § 1. Kodeksu pracy). Dodatkowo, w tym samym akcie prawnym mowa jest o tym, że zatrudniony, oprócz tego, że powinien wypełniać swoje obowiązki sumiennie i staranie, musi także stosować się do poleceń przełożonych „jeśli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę” (art. 100 § 1).

 

Zatem pracownik ma obowiązek wykonywania tzw. innych poleceń pracodawcy, ale tylko w zakresie określonym w ustawie.

 

Powierzenie pracownikowi innej pracy

 

Kodeks pracy, mający chronić prawa pracowników i pracodawców zawiera jeszcze inne wpisy dotyczące sytuacji, w których zatrudniony może otrzymać polecenie wykonania zadań, niekoniecznie odpowiadających zapisom w umowie o pracę:

 

• art. 42 § 4. „Wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika”.


• art. 81. § 3. „Pracodawca może na czas przestoju powierzyć pracownikowi inną odpowiednią pracę, za której wykonanie przysługuje wynagrodzenie przewidziane za tę pracę, nie niższe jednak od wynagrodzenia ustalonego zgodnie z § 1. Jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika, przysługuje wyłącznie wynagrodzenie przewidziane za wykonaną pracę”.

 

Lojalność wobec pracodawcy a zakres obowiązków

 

Warto pamiętać o opisanych wyżej sytuacjach. Bezpodstawna odmowa wykonania polecenia służbowego może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje dla pracownika. I mimo że czasem wydaje się, że coś niekoniecznie należy do naszych obowiązków, to będziemy zobowiązani zadanie wykonać.

 

To działa także w drugą stronę – w określonych przypadkach będzie można odmówić wypełnienia polecenia. Warto takie sytuacje rozwiązywać na piśmie, by w razie sporów mieć podstawy do oceny sytuacji.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Każda osoba zatrudniona na umowę o pracę ma prawo do urlopu okolicznościowego z powodu ważnych wydarzeń w życiu osobistym, w tym pogrzebu bliskiego członka rodziny. Wyjaśniamy, jak skorzystać z takiego wolnego, kiedy należy nam się jeden, a kiedy dwa dni urlopu, a także co napisać na wniosku urlopowym i czy pracodawca ma prawo go odrzucić.

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Przyjście na świat dziecka to ogromna radość i duże przeżycie dla całej rodziny. Z tej okazji pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka. Jak złożyć wniosek o urlop, czy będzie to płatna nieobecność w pracy i dlaczego najczęściej to ojcowie wykorzystują urlop okolicznościowy z powodu przyjścia na świat potomka?