Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wypowiedzenie umowy o pracę z winy pracodawcy – wzór wypowiedzenia, konsekwencje

Wypowiedzenie umowy o pracę z winy pracodawcy – wzór wypowiedzenia, konsekwencje

 
Wypowiedzenie umowy o pracę z winy pracodawcy – wzór wypowiedzenia, konsekwencje

Zwolnienie bez wypowiedzenia – zwykle następuje z inicjatywy pracodawcy i jest stosowane w przypadku, gdy to podwładny dopuścił się jakiegoś zaniedbania lub nagannego czynu. Niemniej również pracownik ma prawo do rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, na przykład gdy doszło do ciężkiego naruszenia obowiązków pracodawcy.

 

Kiedy pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

 

Regulacje dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę w trybie natychmiastowym przez pracownika zawarte są w art. 55 Kodeksu pracy. Ustawa przewiduje dwa przypadki, w których zatrudniony może wnioskować o rozwiązanie stosunku pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia:

  • § 1. (...) jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe.
  • § 1.1. (...) gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika; w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. W przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia.

 

Wzór wypowiedzenia umowy o pracę z winy pracodawcy

 

Zgodnie z Kodeksem pracy oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę w trybie natychmiastowym musi mieć formę pisemną. W dokumencie należy koniecznie przedstawić przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

W wypowiedzeniu należy zatem podać:

  • datę i miejscowość
  • dane osoby wypowiadającej umowę,
  • dane pracodawcy,
  • tytuł – np. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia,
  • treść – np. Zgodnie z art. 55 Kodeksu pracy rozwiązuję umowę o pracę zawartą w dniu… pomiędzy… a … bez zachowania okresu wypowiedzenia. Przyczyną rozwiązania umowy jest…
  • podpis pracownika.

Kodeks pracy nie wymienia powodów uzasadniających rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym przez zatrudnionego. Najczęściej jest to niewypłacanie wynagrodzenia w terminie, niewywiązywanie się przez pracodawcę z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, czy też mobbing lub inne formy naruszania dóbr osobistych pracownika.

 

Nawet jeśli przesłanki okażą się bezzasadne, rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia na wniosek pracownika i tak jest skuteczne. W przypadku konfliktu pracodawca i były pracownik mogą dochodzić swoich praw – np. wnosić o odszkodowanie – przed sądem pracy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.