Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zamość: rynek pracy – ogólna charakterystyka

Zamość: rynek pracy – ogólna charakterystyka

 
Zamość: rynek pracy – ogólna charakterystyka

Czy w mieście panuje duże bezrobocie? Jakie firmy prowadzą rekrutacje i jak szukać pracy na lokalnym rynku zatrudnienia? To pytania, które stawiają sobie osoby zmieniające pracodawcę lub dopiero wkraczające na swoją zawodową ścieżkę. Jakich odpowiedzi można udzielić w kontekście Zamościa?

 

Miasto jest znane z pięknej architektury, licznych atrakcji. Warto wspomnieć, że Zamość nazywany bywa Padwą Północy czy lubelską perłą renesansu, a stare miasto znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Nie tylko w turystyce warto jednak poszukiwać pracy. W Zamościu działa sporo firm handlowych, punktów usługowych. Znajdziemy tu także zakłady przemysłowe. Jak wygląda zamojski rynek pracy w szczegółach?

 

Zamość – firmy, rozwinięte branże

 

Zacznijmy od charakterystyki tutejszych pracodawców. W Zamościu zarejestrowane są 7732 podmioty gospodarki narodowej (dane GUS, stan REGON na 31.07.2021 r.).

 

Podział podmiotów ze względu na przewidywaną liczbę pracujących oraz formę własności wygląda następująco:

  • 7447 podmiotów, w tym 98 z sektora publicznego to samozatrudnieni oraz jednostki liczące do 9 pracowników,
  • 204 podmioty, w tym 39 jednostek budżetowych, zatrudnia między 10 a 49 osób,
  • 76 podmiotów, z czego 36 budżetowych, generuje od 50 do 249 miejsc pracy,
  • 3 zakłady, w tym dwa z sektora publicznego, deklarują stan zatrudnienia w przedziale 250-999 pracujących,
  • 2 największe jednostki budżetowe utrzymują co najmniej 1000 miejsc pracy.

 

Do zakładów pracy, które zatrudniają największą liczbę pracowników, zaliczają się Szpital Wojewódzki, PGE Dystrybucja S.A., a także PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa.

 

Najwięcej zamojskich przedsiębiorców reprezentuje następujące sekcje PKD:

  • handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych i motocykli – 28,3% ogółu podmiotów,
  • budownictwo – 9,8%,
  • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 9,3%,
  • opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 8,5%,
  • pozostała działalność usługowa – 7,4%,
  • transport i gospodarka magazynowa – 6,3%,
  • przetwórstwo przemysłowe – 5,9%.

 

Przedsiębiorcy planujący ulokować swój biznes we wschodniej części Polski w Zamościu znajdą tereny inwestycyjne w ramach Podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Mielec oraz Zamojskiej Strefy Aktywności Gospodarczej. Atutami miasta są też bliskość aglomeracji lubelskiej, dostęp do wykwalifikowanej kadry. W mieście działają szkoły policealne i branżowe, a także trzy szkoły wyższe.

 

Oferty typu praca Zamość od najlepszych pracodawców czekają w naszej bazie ogłoszeń na praca.pl. Liczne propozycje znaleźć można w handlu i obsłudze klienta, budownictwie, branży TSL, finansach, informatyce. Coraz powszechniejsza staje się obecnie praca w trybie home office. Tego typu oferty na praca.pl można łatwo wyszukać, zaznaczając opcję Praca zdalna.

 

Zamość – stopa bezrobocia

 

W kolejnych miesiącach 2020 r. z niepokojem obserwowaliśmy rosnącą stopę bezrobocia. Statystyki dla kraju nie były optymistyczne. Bezrobocie w Polsce rosło, malała natomiast liczba ofert pracy w powiatowych urzędach pracy. Wg stanu na koniec lipca 2021 r. (dane GUS) poziom bezrobocia w kraju to 5,8%, w lipcu 2020 r. wskaźnik miał wartość 6,1%, a w 2019 r. – 5,2%.

 

Jak wyglądają te dane dla Zamościa, powiatu zamojskiego oraz województwa lubelskiego?

 

  • lipiec 2021 r.

- województwo lubelskie – 7,6%,
- Zamość – 9,3%,
- powiat zamojski – 8,6%.

 

  • lipiec 2020 r.

- województwo lubelskie – 8,1%,
- Zamość – 9,9%,
- powiat zamojski – 9,2%.

 

  • lipiec 2019 r.

- województwo lubelskie – 7,2%,
- Zamość – 8,6%,
- powiat zamojski – 7,8%.

 

Wyraźnie więc widać, jak duży był skok wskaźnika bezrobocia w 2020 r. Aktualnie obserwujemy jednak poprawę sytuacji i spadek stopy, choć trudno jeszcze mówić, że sytuacja wróciła całkowicie do normy.

 

Bardzo duży wpływ na zapotrzebowanie na rynku pracy w Polsce miała pandemia. Jak wyżej wspomniano, turystyka, ale też transport, usługi stanowią ważne elementy lokalnej gospodarki. Ograniczenia w działalność firm, długi lockdown i niepewność co do przyszłości branż zmusiły wielu pracodawców do redukcji etatów, wstrzymania planowanych procesów rekrutacyjnych.

 

Pomoc dla bezrobotnych i poszukujących pracy mieszkańców Zamościa i powiatu niesie PUP w Zamościu:

 

Powiatowy Urząd Pracy w Zamościu
ul.Plac Wolności 1
22-400 Zamość
tel.: (84)6383-331, (84)6383-366, (84)6383-354,
e-mail luza@praca.gov.pl

 

Zgodnie z opublikowaną na stronie PUP Strukturą bezrobotnych na koniec lipca 2021 r. dla powiatu grodzkiego bez pracy pozostawało 2598 osób, z czego 324 miały prawo do pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Niemal 84% ogółu bezrobotnych określono w statystyce jako osoby będące w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Wśród nich najwięcej było długotrwale bezrobotnych. W przypadku ludzi, którzy pozostają bez pracy przez kilka miesięcy czy lat (o długotrwałym bezrobociu mówimy, gdy dana osoba figuruje w rejestrze PUP co najmniej przez 12 miesięcy w ciągu 2 lat) powrót na rynek pracy jest szczególnie trudny. Często trzeba się liczyć m.in. z dezaktualizacją poprzednio zdobytych uprawnień, koniecznością poznania nowych technologii pracy na danym stanowisku. Trudności w aktywizacji zawodowej wynikają też często z psychicznej blokady, zrezygnowania samego bezrobotnego, który może odczuwać wykluczenie społeczne, nie wierzy w sukces w szukaniu pracy.

 

Nie warto jednak się poddawać. Jak wynika ze statystyki bezrobocia, sytuacja na lokalnym rynku pracy się stabilizuje. Co więcej, eksperci wskazali szereg poszukiwanych zawodów, w których można zdobyć pracę od zaraz. Znajdziemy je w badaniu Barometr zawodów.

 

Zamość – Barometr zawodów

 

Zgodnie z opracowywaną co roku z inicjatywy resortu pracy prognozą Barometr zawodów w Zamościu i powiecie zamojskim jest 16 zawodów deficytowych i 12 zawodów nadwyżkowych. Co oznaczają owe sformułowania?

 

Przedstawiciele zawodów deficytowych są w najlepszej sytuacji na lokalnym rynku pracy. Pracodawcy mają natomiast trudności ze znalezieniem chętnych i odpowiednio wykwalifikowanych czy mających wymagane uprawnienia kandydatów. Z kolei o zawodach nadwyżkowych mówimy, kiedy liczba chętnych do podjęcia pracy jest znacznie większa niż liczba dostępnych ofert pracy. W tym przypadku trzeba liczyć się ze wzmożoną konkurencją podczas rekrutacji, mniejszą liczbą ogłoszeń.

 

Kto zatem powinien bez problemu znaleźć oferty pracy? Zamość i okolice to dobre miejsca dla poszukujących zatrudnienia w branży motoryzacyjnej, transportowej (kierowców autobusów, kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, diagnostów samochodowych, mechaników pojazdów samochodowych). Wolne miejsca pracy czekają też w budowlance (na pracowników robót wykończeniowych w budownictwie, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, monterów instalacji budowlanych) i produkcji przemysłowej (potrzebni są krawcy i pracownicy produkcji odzieży, magazynierzy, operatorzy obrabiarek skrawających, spawacze i ślusarze). Co więcej, w powiecie zamojskim i Zamościu oferty pracy czekają również na fryzjerów, kosmetyczki, nauczycieli praktycznej nauki zawodu, pielęgniarki i położne.

 

W nieco gorszej sytuacji są przedstawiciele profesji nadwyżkowych. W Zamościu i okolicy poszukiwanie pracy może być trudniejsze dla specjalistów różnych dziedzin (administracji publicznej, rolnictwa i leśnictwa, technologii żywności i żywienia, a także socjologów i specjalistów ds. badań społeczno-ekonomicznych), a także dla: filologów i tłumaczy, filozofów, historyków, politologów i kulturoznawców, inżynierów chemików i chemików, pedagogów, plastyków, dekoratorów wnętrz i konserwatorów zabytków, pracowników biur podróży i obsługi turystycznej, pracownicy ds. ochrony środowiska i bhp, rolników i hodowców.

 

Niemniej, niezależnie od tego, do której grupy zalicza się wykonywany przez nas zawód, mamy szansę znaleźć dobrą i satysfakcjonującą pracę w Zamościu. Na praca.pl znaleźć można setki ofert w wielu różnych obszarach zawodowych. Składając aplikację, warto pamiętać o sporządzeniu perfekcyjnego CV (ułatwi to darmowy kreator CV praca.pl), przygotowywaniu się do każdej rozmowy kwalifikacyjnej. Szukanie pracy z portalem rekrutacyjnym naprawdę nie jest trudne!

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.