Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zawieszenie działalności gospodarczej - krok po kroku

Zawieszenie działalności gospodarczej - krok po kroku

 
Zawieszenie działalności gospodarczej - krok po kroku

Jak zawiesić działalność gospodarczą krok po kroku? Jakie są obciążenia dla przedsiębiorcy w czasie zawieszenia działalności? Jakie zasady i obowiązki wiążą się z zawieszaniem jednoosobowej działalności gospodarczej

 

Zawieszenie działalności gospodarczej – zasady

 

Niekiedy, w życiu przedsiębiorcy przychodzi taki moment, w którym firma przeżywa zastój. Aby zmniejszyć comiesięczne obciążenia, można zdecydować się na zawieszenie firmy.


Zawieszenie firmy można zgłosić zarówno przed terminem zawieszenia, jak i już po zaprzestaniu prowadzenia działalności (z datą wsteczną, o ile są to dane zgodne z rzeczywistością).
Zawieszona działalność gospodarcza może zostać odwieszona w każdym momencie. Nie ma też ograniczeń, jeśli chodzi o ponowne zawieszenie działalności – można to robić tak wiele razy, jak wymaga tego prowadzenie biznesu.


Jakie są konsekwencje zawieszenia jednoosobowej działalności gospodarczej?
• brak opłacania zaliczek na podatek dochodowy,
• brak konieczności składania deklaracji VAT,
• brak konieczności sporządzania spisu z natury na dzień zawieszenia i wznowienia działalności,
• możliwość rezygnacji i z opłacania składek ZUS.


Jednocześnie, trzeba pamiętać, że jeśli zawieszenie obejmie koniec roku podatkowego, trzeba złożyć zeznanie roczne, sporządzić remanent, zamknąć księgi oraz ustalić dochód i stratę.


W czasie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca może:
• wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, w tym rozwiązywania zawartych wcześniej umów,
• zbywać środki trwałe i wyposażenie,
• przyjmować należności i regulować zobowiązania powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.
Nie może jednak:
• zawierać umów cywilnoprawnych w przedmiocie prowadzonej działalności,
• dokonywać sprzedaży, świadczyć usług,
• wykonywać zawartych wcześniej umów,
• osiągać bieżących przychodów.


Zawieszenie działalności a ZUS

 

W czasie zawieszenia działalności, przedsiębiorca nie musi opłacać składek społecznych ZUS, a jeśli zawieszenie nastąpiło w trakcie miesiąca, składki oblicza się proporcjonalnie do dni prowadzenia działalności.
Składka zdrowotna ZUS może nie być opłacana tylko wtedy, kiedy zawieszenie trwa pełny miesiąc kalendarzowy (lub więcej miesięcy). Za działalność zawieszoną w trakcie miesiąca, składka zdrowotna musi być opłacona w pełnej wysokości.
Po 30 dniach od zawieszenia (przy braku opłacania dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego), przedsiębiorca traci prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych z NFZ.


Zawieszenie działalności a pracownicy

 

Jednoosobowa działalność gospodarcza może być zawieszona tylko wtedy, kiedy przedsiębiorca nie zatrudnia pracowników (zanim zatem dojdzie do zawieszenia działalności, wszystkich pracowników trzeba zwolnić). Wyjątkiem są pracownicy przebywający:
• na urlopie macierzyńskim lub na warunkach urlopu macierzyńskiego,
• na urlopie wychowawczym,
• na urlopie rodzicielskim, niełączący korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu.
Umów-zleceń, o dzieło lub umów agencyjnych nie trzeba zrywać (nie są to pracownicy).


Na jaki czas można zawiesić działalność?

 

Dawniej, jednoosobowa działalność gospodarcza wpisana do CEIDG mogła być zawieszona na okres od 30 dni do maksymalnie 24 miesięcy. Jeśli przedsiębiorca nie odwiesił w tym czasie swojej działalności, wykreślano ją z rejestru.
Od marca 2018 rok, Konstytucja Biznesu przyniosła znaczące zmiany w tym zakresie. Nadal zawieszenie działalności na 30 dni jest okresem minimalnym*, ale nie ma już okresu maksymalnego. W praktyce zatem można zawiesić działalność nawet na czas nieokreślony.


* Wyjątkiem jest czasowe zawieszenie działalności gospodarczej na luty, które będzie trwać odpowiednio 28 lub 29 dni.


Warto dodać, że minimalny okres zawieszenia działalności gospodarczej oznacza, że jeśli przedsiębiorca odwiesi działalność przed jego upływem, zawieszenie firmy uznaje się za nieskuteczne. W efekcie przedsiębiorca musi zapłacić pełne składki.


Wskazanie we wniosku jak długo ma trwać zawieszenie firmy jednoosobowej powoduje, że z upływem końca zawieszenia, działalność ulega automatycznemu odwieszeniu i nie trzeba już składać żadnych dodatkowych wniosków. Przy zawieszeniu na czas nieokreślony, wznowienie działalności firmy będzie trzeba zgłosić.


Jeśli przedsiębiorca zgłosił zawieszenie na określony czas, ale pod koniec tego okresu okazało się, że firma nadal nie ma szans na przychody może zgłosić przedłużenie zawieszenia działalności gospodarczej.


Wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej

 

Wstrzymanie działalności gospodarczej odbywa się na tym samym formularzu, na którym zgłaszamy wniosek o wpis do CEIDG. Aby dotyczył zawieszenia działalności, w rubryce 01.3 przedsiębiorca musi umieścić krzyżyk (x).

 

Zawieszenie jednoosobowej działalności gospodarczej zgłasza się do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) poprzez złożenie wniosku w urzędzie gminy. Wniosek można złożyć na kilka sposobów:

• osobiście (konieczny dowód osobisty w celu identyfikacji składającego),
• przez pełnomocnika,
• listownie (z notarialnym poświadczeniem podpisu),
• elektronicznie (przez Internet).


Czy konieczne jest zawieszenie działalności gospodarczej w urzędzie skarbowym?
Na szczęście nie. W ciągu trzech dni od dokonania wpisu urząd gminy ma obowiązek przesłania wniosku do urzędu skarbowego, urzędu statystycznego, ZUS orz KRUS.


Zawieszenie działalności gospodarczej przez Internet

 

Wygodną formą, w jakiej można przeprowadzić zawieszenie działalności firmy, jest złożenie wniosku online. Zawieszenie firmy przez internet obywa się poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza o zawieszenie działalności, a następnie potwierdzenie go na jeden ze sposobów:
• podpisem elektronicznym (weryfikowanym kwalifikowanym certyfikatem),
• podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP,
• podpisem osobistym, o którym mowa w przepisach o dowodach osobistych.


Niewątpliwą zaletą przy zawieszeniu działalności gospodarczej online jest to, że jeśli we wniosku przedsiębiorca popełni błąd, to system poinformuje go o tym niezwłocznie.


Jak zamknąć zawieszoną działalność gospodarczą

 

W czasie okresu zawieszenia, przedsiębiorca może dojść do wniosku, że jednak chce zamknąć działalność. Aby to zrobić, musi złożyć wniosek o wykreślenie z CEIDG. Przy zamykaniu działalności czeka na niego jeszcze całe spektrum formalności do załatwienia (m.in. z US i ZUS), dlatego zawsze warto zastanowić się, czy jednak zawieszenie działalności nie jest lepszym rozwiązaniem, zwłaszcza że nie ma już – dzięki przepisom z marca 2018 r. maksymalnego okresu trwania zawieszenia jednoosobowej działalności gospodarczej.

 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót Hydraulicznych

    INSTALEO   Islandia, Reykjavik   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  kontrakt B2B  pełny etat   129 zł netto (+VAT)/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków kierowanie zespołem i pracami; wykonywanie instalacji wod-kan i C.O. montaż grzejników; "biały montaż" wykonywanie i montaż węzłów ciepłowniczych; budowa instalacji wentylacyjnych; budowa systemów przeciwpożarowych; wykonywanie przyłączy budynków; budowa...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Procesów

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków dokonywanie okresowych przeglądów procesów w ramach funkcjonującej w Banku Architektury Procesów; monitorowanie prawidłowej realizacji zadań w obszarze zarządzania procesami; bieżąca współpraca z Właścicielami i Menadżerami procesów; aktualizacja schematów...
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj naszym Klientom wymarzone wakacje! Do głównych zadań Supervisora Biura Sprzedaży należeć będzie m.in. bezpośrednia obsługa Klienta w salonie Coral Travel oraz...
  • Kierowca autobusu miejskiego 

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 800 - 12 600 zł brutto/mies.
    18 godz.
    OPIS OFERTY: Praca w różnych lokalizacjach w Niemczech Stanowisko: kierowca autobusu miejskiego Elastyczny grafik tygodniowy Przerwy są liczone do czasu pracy Trasy wokół komina Firma to renomowany niemiecki przewoźnik OCZEKUJEMY: Prawa jazdy kategorii D albo DE, kodu 95 Doświadczenia...
  • Menadżer projektu / Menadżer sprzedaży

    3S AGENCY   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Pomaganie klientom w realizacji projektów, od początkowej konsultacji aż do zakończenia. Przygotowywanie ofert odzwierciedlających życzenia klientów, włączając oferty handlowe, rysunki, moodboardy, próbki tkanin oraz zestawy materiałów wykończeniowych itp....
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy ciągle mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywna postawa może być destrukcyjna? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.