Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Likwidacja działalności gospodarczej - krok po kroku

Likwidacja działalności gospodarczej - krok po kroku

 
Likwidacja działalności gospodarczej - krok po kroku

W życiu przedsiębiorcy trzeba niekiedy podjąć trudną decyzję i zdecydować się na zamknięcie działalności. Jak wygląda wyrejestrowanie działalności gospodarczej jednoosobowej i o czym pamiętać, zamykając firmę?

 

Zamknięcie działalności gospodarczej


Zamykanie działalności gospodarczej to kilkuetapowy proces, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że likwidacja firmy musi być zgłoszona w terminie 7 dni od daty faktycznego zaprzestania prowadzenia działalności. Nie można też zgłosić wniosku z terminem późniejszym.


W dniu zamknięcia działalności przedsiębiorca nie może mieć pracowników, zatem trzeba też odpowiednio wcześnie zaplanować wypowiedzenia. Wprawdzie likwidacja jednoosobowej działalności gospodarczej daje przedsiębiorcy możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia z trzech miesięcy do jednego, ale pracownikowi przysługuje wtedy odszkodowanie, zatem przedsiębiorca i tak ponosi koszty pracy.
Przemyśleć trzeba też wszelkie umowy, jakie przedsiębiorca ma zawarte z innymi podmiotami i odpowiednio wcześnie je wypowiedzieć.


Likwidacja jednoosobowej działalności gospodarczej krok po kroku:


    1. rozwiązanie firmy za pomocą zgłoszenia w CEIDG (druk CEIDG-1),
    2. wyrejestrowanie z ZUS,
    3. remanent na zakończenie działalności,
    4. wykreślenie z rejestru podatników VAT (jeśli dotyczy),
    5. likwidacja kasy fiskalnej (jeśli dotyczy).


Zakończenie działalności gospodarczej krok po kroku nie powinno nastręczyć przedsiębiorcy żadnych trudności.

 

Jak wyrejestrować firmę


Likwidacja działalności gospodarczej jednoosobowej wymaga zgłoszenia w CEIDG. Można to zrobić na cztery sposoby:


    • osobiście w urzędzie miasta lub gminy,
    • online wysyłając wniosek, który następnie trzeba potwierdzić osobiście w urzędzie gminy,
    • listem poleconym z poświadczonym notarialnie podpisem,
    • elektronicznie w przypadku posiadania profilu zaufanego ePUAP lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.


We wniosku CEIDG-1 w rubryce „Informacja o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej” trzeba wpisać datę ostatniego dnia prowadzenia działalności. Wniosek złożony online jest niemalże natychmiastowo weryfikowany. Wniosek składany osobiście, jeśli ma błędy, może zostać poprawiony w ciągu 7 dni.

 

Jak zlikwidować działalność gospodarczą w ZUS?


Po przyjęciu prawidłowo zgłoszonego wniosku do urzędu gminy, organ wewnętrzny przekazuje dane o tym, że nastąpiło zakończenie działalności do ZUS, urzędu skarbowego i urzędu statystycznego.


Nie znaczy to, że obędzie się bez wizyty w ZUS (online). Wprawdzie przedsiębiorca zostaje automatycznie wyrejestrowany jako płatnik składek (ZUS ZWPA), ale musi wyrejestrować siebie, rodzinę (ZUS ZCNA) oraz pracowników (ZUS ZWUA). Wyrejestrowanie z ZUS należy przeprowadzić w ciągu 7 dni od daty wygaśnięcia tytułu do ubezpieczeń. Wyrejestrowanie siebie i swojej rodziny można zrobić też przy likwidacji działalności za pośrednictwem CEIDG. Jeśli przedsiębiorca miał pracowników, musi wyrejestrować ich bezpośrednio w ZUS.

 

Wyrejestrowanie działalności gospodarczej w urzędzie skarbowym


Przy zgłoszeniu zamknięcia jednoosobowej firmy w Centralnej Ewidencji i Działalności Gospodarczej, organ powiadamia urząd skarbowy automatycznie, dlatego właściciel firmy nie musi samodzielnie składać dodatkowych formularzy do US. Trzeba pamiętać o rozliczeniu podatków i i zamknięciu firmowej księgowości.

 

Jak zamknąć zawieszoną działalność gospodarczą?


Zamknięcie działalności gospodarczej nie musi nastąpić w trakcie aktywnego jej prowadzenia. Może być również kolejnym krokiem po okresie zawieszenia działalności – jeśli np. przedsiębiorca uznał, że zaprzestanie działalności gospodarczej będzie dla niego korzystniejsze.
Zamykanie firmy zawieszonej przeprowadza się tak samo, jak zamykanie firmy aktywnie działającej. Należy zgłosić wniosek CEIDG-1 i wykonać dalsze czynności wymagane ustawą.
Warto pamiętać, że jeśli przedsiębiorca w trakcie zawieszonej działalności jednoosobowej zatrudniał pracowników, którzy przebywali np. na urlopie macierzyńskim, musi z nimi rozwiązać umowę.

 

Zamykanie firmy jednoosobowej — obowiązki


Samo wykreślenie działalności gospodarczej z urzędu nie jest jeszcze końcem obowiązków przedsiębiorcy. Konieczne jest podatkowe i majątkowe rozliczenie firmy. Choć same koszty likwidacji firmy (rozumiane jako wykreślenie firmy z rejestru) są zerowe, to możliwe, że przedsiębiorca będzie musiał ponieść koszty związane np. z rozliczeniem majątku firmy.
Remanent likwidacyjny – jak napisać? Przedsiębiorca dla celów rozliczenia podatku dochodowego musi przeprowadzić spis z natury. Obejmuje on wyposażenie, środki trwałe i składniki majątku niewpisane do rejestrów, które pozostają w firmie w momencie likwidacji. Obowiązek sporządzenia wykazu składników majątku opisany jest w art. 24 ust 3a ustawy PIT. Przedsiębiorca zgłasza do us zamiar wykonania spisu na przynajmniej 7 dni przed jego wykonaniem.
Remanent likwidacyjny – wzór takiego spisu powinien obejmować nazwę składnika majątku, kwotę wydatków na niego poniesionych, które zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, wartość początkową, kwotę amortyzacji, sumę odpisów amortyzacyjnych. Likwidacja wyposażenia w firmie może obejmować sprzedaż, utylizację bądź przekazanie majątku firmy na cele prywatne.


Przedsiębiorca musi też sporządzić remanent likwidacyjny towarów handlowych (w tym materiałów, półproduktów, braków i odpadów). Warto pamiętać, że nawet ci przedsiębiorcy, nieposiadajacy w momencie zamykania działalności żadnych towarów na stanie, które można by objąć spisem z natury, muszą go sporządzić. Jest to tzw. remanent likwidacyjny zerowy.

 

Likwidacja działalności a VAT

 

Jeśli przedsiębiorca był płatnikiem VAT, musi:
    • sporządzić remanent dla celów VAT (nie zgłasza się w US zamiaru sporządzenia spisu, a jedynie dołącza informację o jego dokonaniu do ostatniej deklaracji VAT-7 lub VAT-7),
    • dostarczyć zgłoszenie VAT-Z powiadamiające o zaprzestaniu wykonywania czynności opodatkowanych.


Majątek pozostały w firmie, podlega opodatkowaniu, dlatego najefektywniej jest sprzedać cały towar pozostający w firmie, aby uzyskać w ten sposób środki na zapłatę VAT. Można też sprzęt zutylizować.
Na koniec warto dodać, że mimo tego, iż nastąpiła likwidacja firmy, dokumenty podatkowe i ubezpieczeniowe firmy należy przechowywać przez pięć lat i okazywać je na żądanie urzędu skarbowego oraz ZUS w razie kontroli. Rezygnacja z prowadzenia działalności gospodarczej nie oznacza też, że do prowadzenia biznesu nie będzie można kiedyś wrócić.

 

Zamykanie działalności gospodarczej przez internet


Od jakiegoś czasu, można przeprowadzić wyrejestrowanie firmy przez Internet. To bardzo wygodna opcja, która pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Procedura likwidacji działalności gospodarczej online wymaga posiadania profilu zaufanego ePUAP. Jeśli przedsiębiorca go nie ma, może złożyć wniosek o wyrejestrowanie działalności anonimowo, ale w ciągu 7 dni od daty złożenia będzie musiał potwierdzić swoją tożsamość w urzędzie gminy. Profil zaufany pozwala przeprowadzić zamknięcie firmy przez internet bez konieczności wizyty w urzędzie gminy.
Po zalogowaniu na konto, w panelu przedsiębiorcy należy wybrać zakładkę Operacje na wpisie, a w niej opcje Zakończ działalność gospodarczą. W trakcie wyrejestrowywania się w CEIDG można również zgłosić wyrejestrowanie z ZUS.
Likwidacja działalności gospodarczej ryczałt
Likwidacja firmy na ryczałcie jest podobna do likwidacji firmy opodatkowanej na zasadach ogólnych. Przedsiębiorca również musi sporządzić spis z natury i wpisać go do ewidencji przychodów. Podatek oblicza się za ostatni miesiąc tak samo, jak za wcześniejsze miesiące. Deklarację roczną i PIT-28 składa się do 31 stycznia następnego roku podatkowego.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj naszym Klientom wymarzone wakacje! Do głównych zadań Supervisora Biura Sprzedaży należeć będzie m.in. bezpośrednia obsługa Klienta w salonie Coral Travel oraz...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Referent ds Płac

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    obsługa płacowa pracowników i zleceniobiorców w tym m.in. terminowe naliczanie i wypłacanie wynagrodzeń oraz pochodnych, prawidłowe naliczanie należnych składek na ubezpieczenia społeczne, obliczanie zasiłków w tym ustalanie podstaw zasiłkowych, biegła obsługa komputera, obsługa...
  • Młodszy Specjalista ds. Rezerwacji

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twoje zadania: Obsługa wewnętrznego systemu rezerwacyjnego; Kontrola rezerwacji w systemie online; Bieżąca kontrola potwierdzeń od Kontrahentów Dokonywanie zmian w rezerwacjach na wniosek Klientów i Agentów; Kontakt e-mail z Agentami i Kontrahentami;

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.