Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zawody regulowane – najważniejsze informacje

Zawody regulowane – najważniejsze informacje

 
Zawody regulowane – najważniejsze informacje

Lekarz, adwokat, nauczyciel, ale też taksówkarz, protetyk słuchu czy pirotechnik to profesje znajdujące się w Polsce na liście zawodów regulowanych. Co to oznacza i czym charakteryzuje się owa lista? Jak zdobyć jeden z takich zawodów?

 

Co to są zawody regulowane?

 

W zdecydowanej większości profesji mechanizmy rynku pracy, konkurencja podczas rekrutacji wpływają na to, że kandydaci muszą odznaczać się wysokimi kwalifikacjami, posiadać kierunkowe wykształcenie, doświadczenie itd. Są jednak także takie przypadki, gdy praca w zawodzie wymaga np. zdania państwowego egzaminu i zależy od ściśle wytyczonych reguł. Trudno wyobrazić sobie np. lekarza, który zamiast medycyny, ukończył politologię, a potem kilka różnych szkoleń w prywatnych placówkach. Czysto teoretyczny charakter miałoby pytanie, czy taka osoba dysponuje wiedzą niezbędną, aby leczyć pacjentów?

 

Zawody regulowane to profesje, dla których państwowe przepisy określają kwalifikacje, istnieje wymóg zdania specjalnych egzaminów czy zarejestrowania się w organizacji zawodowej. W każdym kraju lista zawodów regulowanych jest nieco inna. W Polsce znajduje się na niej 361 pozycji – najwięcej spośród wszystkich państw UE.

 

Zawód regulowany – jak zdobyć?

 

Myśląc nad swoją ścieżką kariery w zawodzie regulowanym, warto już na początku dobrze sprawdzić, jakie są wymagania wobec kandydatów do pracy. To również ważne w kwestii tego, jak wybrać studia podyplomowe.

 

Wymagania wobec przedstawicieli poszczególnych zawodów regulowanych są różne. Dlatego zawsze dobrze jest poznać informacje o zawodzie. Jak wspomniano wyżej – zasady dostępu do danej profesji są określone przez polskie prawo. W przypadku niektórych zawodów trzeba spełnić wszystkie trzy warunki (uzyskanie określonego wykształcenia, zdanie egzaminu państwowego, zapisanie się do organizacji zawodowej), w innych dwa bądź jeden z nich. Podstawowe wymagania dla poszczególnych profesji znajdziemy m.in. na stronach Komisji Europejskiej, warto też zapoznać się z poszczególnymi aktami prawnymi.

 

Przykładowo w przypadku lekarza i dentysty będą to: Ustawa o zawodach lekarzy i lekarzy dentystów (tj. Dz.U. z 2021 r. poz. 790), Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów (Dz.U. z 2020 r. poz. 1566, ze zm.), Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. z 2017 r. poz. 1923), Ustawa z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 965, ze zm.).

 

Wykaz aktów dla detektywa: Ustawa o usługach detektywistycznych (Dz.U. z 2002 r. Nr 12, poz. 110 ze zm.), Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie szkolenia dla osób ubiegających się o wydanie licencji detektywa, Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się o wydanie albo posiadających licencję detektywa, Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie składania wniosku o wydanie licencji detektywa, Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wysokości i trybu wnoszenia opłaty za wydanie licencji detektywa.

 

Lista zawodów regulowanych

 

Niektóre zawody regulowane w Polsce w innych krajach mogą być uznawane za zawody nieregulowane. Planując więc wyjazd, warto zweryfikować, jak wygląda sprawa potwierdzania kwalifikacji w państwie, w którym chcemy podjąć zatrudnienie. Przykładowo – zawód nauczyciela wychowania przedszkolnego jest regulowany w Polsce czy w Austrii, a w Niemczech i Portugalii nie.

 

Wszelkie informacje o zawodach regulowanych w Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Liechtensteinie czy też Szwajcarii znajdziemy w bazie prowadzonej przez Komisję Europejską. W witrynie możemy zweryfikować listę zawodów, sprawdzić podstawy prawne regulacji i wymagania wobec kandydatów. Dowiemy się też, co jest potrzebne, aby móc potwierdzić nasze kwalifikacje i kompetencje zawodowe za granicą w danym zawodzie.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.