Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zmiany w umowach o pracę od 2015 roku

Zmiany w umowach o pracę od 2015 roku

 
Zmiany w umowach o pracę od 2015 roku

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zmianami w kodeksie pracy. Więcej szczegółów na temat najnowszej nowelizacji poznamy już wkrótce – na przełomie sierpnia i września. Już teraz wiadomo, że przygotowywane zmiany będą dotyczyły m. in. wypowiadania umów o pracę.

 

Jedną z istotniejszych zmian ma być wprowadzenie nowych rozwiązań związanych z umową na czas określony, a zwłaszcza z ograniczeniem czasu jej trwania. W myśl przygotowywanej nowelizacji taka umowa nie będzie mogła zostać zawarta na okres dłuższy, niż 48 miesięcy (z pewnymi wyjątkami). Obecnie sytuacja wygląda tak, że Kodeks pracy nie ogranicza pracodawców w ustalaniu długości trwania umowy na czas określony. Pewnym ograniczeniem jest natomiast sądowe orzecznictwo - zawieranie długoterminowych umów z możliwością ich wypowiedzenia za dwutygodniowym okresem wypowiedzenienia, może zostać uznane za rozwiązanie zmierzające do obejścia przepisów o wypowiadaniu umów.

 

Przygotowywana nowelizacja ma wprowadzić także możliwość wypowiadania umów o pracę na czas wykonywania określonej pracy. Obecnie, co do zasady przepisy nie przewidują możliwości wypowiedzenia takiej umowy. Nowe przepisy będą dawały możliwość jej wypowiedzenia z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia. Nowelizacja ma wydłużyć czas trwania umowy na okres próbny do 6 miesięcy. Nowe przepisy mają też zróżnicować długość trwania wypowiedzenia umowy okresowej, w zależności od długości jej trwania. W myśl projektowanych zmian okres wypowiedzenia umowy  na czas określony ma wynieść:

  • 2 tygodnie – w przypadku zatrudnienia pracownika krócej, niż przez 12 miesięcy,
  • miesiąc – w przypadku, gdy okres zatrudnienia pracownika przekracza 12 miesięcy,
  •  miesiące – gdy okres zatrudnienia pracownika przekracza 36 miesięcy.

Z informacji, do których dotarł „Dziennik Gazeta Prawna” wynika, że w przygotowywanym przez MPiPS projekcie znajdzie się też przepis znoszący obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony (w przypadku firm, w których wysokość zatrudnienia nie przekracza 50 osób). W projekcie ma być również zapis, zgodnie z którym pracodawca, w okresie wypowiedzenia pracownika, będzie miał prawo do jednostronnego zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy. To nowość – Kodeks pracy w ogóle nie reguluje tej kwestii i takie rozwiązanie jest możliwe w drodze porozumienia stron.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.