Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zwolnienie lekarskie po świadczeniu rehabilitacyjnym

Zwolnienie lekarskie po świadczeniu rehabilitacyjnym

 
Zwolnienie lekarskie po świadczeniu rehabilitacyjnym

Świadczenie rehabilitacyjne jest niejako kontynuacją zasiłku chorobowego. O jego przyznaniu  decyduje lekarz orzecznik ZUS. Warunkiem otrzymania zasiłku rehabilitacyjnego jest stwierdzenie przez specjalistę, że pracownik ma szansę na powrót do zdrowia, a tym samym odzyska zdolność do wykonywania obowiązków służbowych. Co jednak w sytuacji,  gdy ktoś rozpoczyna kolejne zwolnienie lekarskie po świadczeniu rehabilitacyjnym? Czy w tym przypadku przedłużenie zasiłku rehabilitacyjnego jest możliwe?

 

Zwolnienie rehabilitacyjne - ile trwa zwolnienie lekarskie?


Pracownik, który w wyniku choroby jest niezdolny do pracy, ma prawo przejść na zwolnienie lekarskie. W przypadku, kiedy zwolnienie rehabilitacyjne trwa dłużej niż 33 dni, chory jest uprawniony do skorzystania z zasiłku chorobowego. Ten, w świetle polskiego prawa, może być wypłacany maksymalnie przez 182 dni. Czas ten wydłuża się do 270 dni w przypadku gruźlicy lub wtedy, kiedy choroba pracownika przypada na okres ciąży. Co jednak w sytuacji, gdy minęły ustawowe 182 dni, pracownik traci prawo do zasiłku chorobowego, a w dalszym ciągu jest niezdolny do pracy? Wówczas może starać się o świadczenie rehabilitacyjne, powszechnie znane jako zasiłek rehabilitacyjny. Jego celem jest zapewnienie zabezpieczenia finansowego do momentu zakończenia leczenia. Co najważniejsze, warunkiem otrzymania świadczenia rehabilitacyjnego są dobre rokowania chorego, a konkretniej - orzeczenie, że pracownik ma szansę wrócić do pełni zdrowia, czyli odzyska zdolność do podjęcia pracy.

 

Przedłużenie zasiłku rehabilitacyjnego - kiedy jest możliwe?


W życiu różnie bywa. Niekiedy zdarza się, że choroba wyłączy nas z zawodowej aktywności na dłuższy czas. Może okazać się, że  nawet 182 dni zwolnienia lekarskiego nie wystarczyły na powrót do pełnego zdrowia. Szansą na dalszą rekonwalescencję jest świadczenie rehabilitacyjne. Tutaj pojawiają się pytania: kto wypłaca zasiłek rehabilitacyjny i jak długo? Świadczenie rehabilitacyjne z ZUS przyznawane jest na czas niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, jednak nie dłużej niż na 12 miesięcy. Co w sytuacji, gdy i ten czas nie pozwoli nam na uporanie się z chorobą? Czy możliwe jest przedłużenie zasiłku rehabilitacyjnego?

Zacznijmy jednak od początku. Celem lepszego zobrazowania, przyjrzyjmy się konkretnemu przypadkowi. Pracownik pewnej firmy doznał poważnego złamania ręki. Z tego tytułu przez 182 dni przebywał na zwolnieniu lekarskim i pobierał najpierw wynagrodzenie, a następnie zasiłek chorobowy. Czas ten nie wystarczył na dojście do pełnej sprawności, ale w związku z pozytywną opinią orzecznika, mężczyźnie przyznano świadczenie rehabilitacyjne na okres 3 miesięcy. Po tym czasie pracownik wrócił do firmy, jednak po upływie 30 dni, ponownie poszedł na zwolnienie lekarskie, na którym widniał kod A. Oznaczało to, że niezdolność do pracy ma związek z urazem będącym przyczyną poprzedniego zwolnienia. Czy w takiej sytuacji osoba zatrudniona ma prawo do zasiłku chorobowego po świadczeniu rehabilitacyjnym? Jak wygląda kwestia zasiłku rehabilitacyjnego a zwolnienia lekarskiego, które pracownik ponownie rozpoczął?

W tym przypadku przerwa w niezdolności do pracy trwała 30 dni. W świetle przepisów, jeśli trwa ona mniej niż 60 dni, a spowodowała ją ta sama choroba co poprzednio, pracownik nie jest uprawniony do wypłaty świadczeń z tego tytułu. Nie otrzyma zatem wynagrodzenia chorobowego. Może natomiast wnioskować o przedłużenie zasiłku rehabilitacyjnego. Jeśli lekarz orzecznik ZUS pozytywnie oceni rokowania chorego, może ponownie przyznać zasiłek, jednak na okres nie dłuższy niż 5 miesięcy.

 

Zwolnienie lekarskie po świadczeniu rehabilitacyjnym a nowy okres zasiłkowy


Dla lepszego zobrazowania przyjrzyjmy się jeszcze jednej sytuacji. Pracownik przynosi zwolnienie lekarskie po świadczeniu rehabilitacyjnym, jednak tym razem przerwa między okresami niezdolności do pracy trwała ponad 2 miesiące i spowodowana była dwoma różnymi chorobami. W tym przypadku, osoba zatrudniona L4 po świadczeniu rehabilitacyjnym (którego pobieranie zakończyła przed dwoma miesiącami), nabywa prawo do tzw. nowego okresu zasiłkowego, co oznacza, że może otrzymać wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy. Podobne prawo nabywa w momencie, kiedy przerwa pomiędzy zwolnieniami trwała dłużej niż 60 dni i była spowodowana tą samą przypadłością.

Świadczenie rehabilitacyjne a urlop wypoczynkowy


Jedna z naczelnych wątpliwości osób pobierających przez dłuższy czas zasiłek rehabilitacyjny dotyczy kwestii: „świadczenie rehabilitacyjne a urlop wypoczynkowy”. Czy zasiłek ten ma jakikolwiek wpływ na wymiar przysługującego pracownikowi urlopu? Celem rozwiania wszelkich wątpliwości - długotrwała niezdolność do wykonywania obowiązków zawodowych nie ma żadnego wpływu na liczbę dni przysługującego urlopu wypoczynkowego. Okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego jest okresem usprawiedliwionej nieobecności podwładnego, co nie może być powodem obniżenia wymiaru urlopu.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.