Praca.pl Poradniki Studenci
Dotacje z funduszu europejskiego na działalność turystyczną

Dotacje z funduszu europejskiego na działalność turystyczną

 
Dotacje z funduszu europejskiego na działalność turystyczną

Jeśli planujemy rozpocząć działalność w sektorze turystyki, warto wiedzieć, jakie dotacje możemy na ten cel uzyskać. Potrzebujemy jedynie w swojej działalności realizować któryś ze statutowych działań Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jest to program mający wyrównać różnice regionalne, lub inaczej mówiąc, zwiększyć ich atrakcyjność. Chodzi o pokazanie największych zalet danego regionu i ich wykorzystanie. Takie działanie wspiera Unia Europejska, a my możemy przez to uzyskać trochę gotówki do naszej działalności. Tak naprawdę, wiele dziedzin łączy się ze sobą i może być dofinansowane- może to być promocja, a więc PR jakiegoś regionu, może być ułatwienie dostępu do informacji, a więc środki komunikacji multimedialnej, a może być ochrona/inżynieria środowiska.

Finansowanie naszej firmy, żeby mogło mieć miejsce, musi spełniać kilka warunków, nawiązywać do któregoś z poniższych celów:
- poprawa warunków dla rozwoju turystyki zgodnej z wymogami dziedzictwa kulturowego i ochrony środowiska
- zwiększenie zagranicznej turystyki przyjazdowej oraz turystyki krajowej w wyniku podniesienia konkurencyjności produktów turystycznych (akcentuje się tutaj działania mające na celu tworzenie, budowanie marki tych produktów)
- zwiększenie udziału w turystyce krajowej dzieci i młodzieży
- zwiększenie dostępności regionalnych produktów turystycznych w wyniku zapewnienia funkcjonowania i rozwijania kompleksowego systemu informacji turystycznej, w tym również w sieci internetowej w formie interaktywnej

Jakie projekty kwalifikują się do uzyskania wsparcia z tego funduszu?
Pełna lista opisów projektów dostępna jest w Urzędzie Marszałkowskim województwa, w którym żyjemy. I tam również można uzyskać informacje na temat załączników potrzebnych do składanych wniosków oraz pomoc merytoryczną. Najlepiej jest wyszukać stronę internetową naszego Urzędu Marszałkowskiego i znaleźć (różną w zależności od regionu) listę celów, na które Unia przyznaje dotacje w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
W ramach określonych typów projektów do finansowania z dotacji kwalifikują się wydatki na:

- roboty budowlane, montażowe, instalacyjne
- zakup wyposażenia
- przygotowanie dokumentacji technicznej
- nadzór inżynierski
- przygotowanie i dystrybucję materiałów informacyjnych
- koszty wytworzenia analiz, ekspertyz, badań marketingowych
- koszty realizacji imprez i kampanii promocyjnych (w tym koszt opracowania i publikacji reklam, materiałów promocyjnych)
- wydatki na zakup usług niezbędnych do utworzenia internetowej sieci informacji turystycznej

Kryteria formalne, które muszą być spełnione abyśmy mogli uzyskać pomoc to:
- posiadanie przez stowarzyszenie, fundację wymaganych pozwoleń administracyjnych lub uzgodnień,
- realizacja projektu powinna wynikać z założeń regionalnych bądź lokalnych strategii rozwoju turystyki oraz powinna być oparta na przeprowadzonych analizach, badaniach marketingowych,
- wywieranie pozytywnego wpływu na podnoszenie atrakcyjności turystycznej regionu oraz przedłużenie sezonu turystycznego,
- wywieranie wpływu na utrzymanie bądź tworzenie nowych miejsc pracy,
- innowacyjność projektu.

Każdy wniosek o dofinansowanie danego projektu powinien zawierać:
- tytuł projektu
- rodzaj projektu
- miejsce realizacji projektu
- dane o stowarzyszeniu, fundacji
- dane o innych instytucjach zaangażowanych w realizację projektu
- opis projektu
- uzasadnienie projektu
- powiązanie projektu z innymi działaniami (w tym powiązanie projektu z innymi projektami)
- informacje na temat innych projektów zrealizowanych przez projektodawcę i finansowanych ze środków przedakcesyjnych Unii Europejskiej (funduszy strukturalnych)
- wskaźniki bazowe dotyczące projektu
- cele projektu
- harmonogram realizacji projektu
- koszty projektu
- źródła finansowania projektu

Kluczowym dla powodzenia projektu jest opis. To najważniejszy z punktów każdego wniosku Opis ten powinien być kompletny i maksymalnie szczegółowy, gdyż od tego, w dużej mierze, zależy decyzja o przyznaniu bądź odmowie przyznania dotacji. Oczywiście wymagania formalne są również ważne, jednak pominięcie któregoś z nich nie powoduje automatycznego odrzucenia wniosku, lecz jedynie jego zwrot w celu uzupełnienia. Natomiast słaby, ogólny opis wywiera niekorzystne wrażenie na komisji oceniającej wniosek, co skutkuje odrzuceniem go.

Gdzie należy składać wnioski?
Dotacje z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego można otrzymać za pośrednictwem urzędów marszałkowskich w danym województwie w ramach tzw. Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR). Wnioski należy składać do tych właśnie urzędów marszałkowskich.

W jakiej wysokości mogą być dofinansowane projekty?
Projekty organizacji pozarządowych o charakterze non profit, działające w sektorze turystyki (w tym stowarzyszenia, fundacje), dofinansowane mogą być ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 75% kwalifikującego się kosztu tego projektu.

 

 

06.04.2007 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.